Hrvatska Wikipedia (Vikipedija) dostigla je novo dno filoustaške apologije najnovijim izmenama članka o Jasenovcu, piše zagrebački portal "Index".
Hrvatska Wikipedia (Vikipedija, onlajn enciklopedija), kao relevantan izvor navodi knjigu Igora Vukića "Radni logor Jasenovac", koja ovaj ustaški logor smrti, koji je zgrozio čak i naciste, predstavlja skoro kao banje za odmor.
Ustaški logor smrti Jasenovac se sada tu opisuje kao "Sabirni logor Jasenovac", a prva referenca u članku je iz Vukićevog intervjua "Glasu Koncila".
Većina referenci na koje se poziva u članku o Jasenovcu su iz ekstremno desnih medija, kao što su portal udruženja Željke Markić, Narod.hr, Hrvatski nedeljnik i Maxportal, navodi Index.
ANĐEO: Iz ustaškog logora spasila je 7.500 dece
Na svim mestima u članku na kojima je pisalo da je Jasenovac bio "logor smrti" sada piše "sabirni logor", a uz Vukića - inače sekretara udruženja koje tvrdi da je Jasenovac bio komunistički logor - poziva se i na revizionističku istoričarku Blanku Matković koja je poznata po svojim ekstremističkim stavovima.
U članku se citira i slovenački "istraživač" Roman Leljak, koji je inače pravosnažno osuđeni prevarant, zbog čega je služio i zatvorsku kaznu, a ozbiljni istoričari ga smatraju šarlatanom, piše zagrebački portal.
SKANDAL: "Ustaše su spasavale srpsku decu"
Više od pola članka o Jasenovcu sada se zapravo svodi na negiranje zločinackog karaktera ovog logora smrti i indirektnu apologiju ustaša i NDH, naveo je Index.
Na engleskom i nemačkom sajtu Wikipedia Jasenovac se opisuje kao logor za istrebljenje ljudi.
Ustaški genocid i ubistvo 700.000 Srba, Jevreja i Roma u sistemu logora Jasenovac je najveći i najmonstruozniji zločin na Balkanu ikada, a spada među najveće zločine u istoriji.
Sistem koncentracionih logora Jasenovac predstavlja i jedno od najvećih stratišta u Drugom svetskom ratu.
U periodu između 1941. i 1945. godine u tom logoru ubijeno je stotine hiljada civila, najvećim delom Srba, kao i Jevreja i Roma, uključujući i desetine hiljada dece (logor u Jastrebarskom).