Neimenovani muškarac je ispred sudnice došao sa zastavom Srbije gde su već stajali brojni članovi udruženja iz BiH koja prate izricanje presude.
Reporteri N1 iz Haga javljaju da je sati i po pre izricanja presude došlo do incidenta ispred sudnice.
Naime, neimenovani muškarac je ispred sudnice došao sa zastavom Srbije gde su već stajali brojni članovi udruženja iz BiH koja prate izricanje presude.
Reagovala je Bakira Hasečić, predsednica Udruženja "Žena-žrtva rata", koja je pokušala da otme zastavu. Intervenisala je obližnja policija koja je smirila situaciju.
"Idi odavde i ne provociraj", kazala je Hasečić neimenovanom muškarcu.
Haški tribunal izreći će danas prvostepenu presudu generalu i ratnom komandantu Vojske Republike Srpske Ratku Mladiću.
Tužilaštvo za Mladića, optuženog za genocid i druge ratne zločine tokom rata u BiH, traži kaznu doživotnog zatvora.
Njegovi branioci smatraju da na suđenju koje je trajalo četiri i po godine nije dokazana Mladićeva krivica i traže oslobađajuću presudu.
Mladić, koji je bio komandant Vojske Republike Srpske, optužen je za ratne zločine počinjene na teritoriji Bosne i Hercegovine tokom 1992. do 1995. godine.
Optužnica Mladića tereti u dve tačke za genocid, u pet tačaka za zločine protiv čovečnosti – progoni, istrebljivanje, ubistvo, deportacija i nehumana dela (prisilno premeštanje).
U dodatne četiri tačke za kršenje zakona ili običaja ratovanja, Mladić je optužen i za ubistvo, terorisanje, protivpravne napade na civile i uzimanje talaca
Pod njegovom komandom, kako se tvrdi u optužnici, ubijeno je oko 7.000 muslimanskih zarobljenika na području Srebrenice.
Mladića terete i za granatiranje Sarajeva, kao i za logore "Omarska", "Keraterm", "Manjaca" i "Trnopolje".
Kao vrhovni komandant srpskih snaga u Bosni i Hercegovini Mladić je optužen za planiranje, podsticanje i naređivanje svih zločina koje su njegovi potčinjeni izvršili.
Prema haškoj optužnici od 8. novembra 2002. godine, Mladić se tereti za genocid, progone, istrebljenje i ubistva, deportacije i nečovečno postupanje, navodno terorisanje civila, okrutno postupanje, napade na civile, uzimanje talaca iz redova osoblja mirovne misije UN-a.
Mladić je sve optužbe negirao.
Nakon tri i po godine sudjenja i još godinu dana većanja, prvostepenu presudu donelo je sudsko veće na čelu sa sudijom Alfonsom Orijeom.
Orijeovo veće je odbilo zahtev Mladićevih branilaca da razmatra njegovu procesnu sposobonst (sposobnost da učestvuje u postupku) kao i da odloži izricanje presude, jer smatra da ti zahtevi nisu osnovani.