U potrazi za besplatnom a zdravom ishranom, ali i zbog povoljnih otkupnih cena, od tri do devet maraka po kilogramu, stanovnici Republike Srpske masovno su protekle sedmice išli u berbu gljiva i masovno se otrovali.
Uglavnom su brali vrganje, ali očigledno nisu baš svi bili obučeni za to, jer ih je čak 27 hospitalizovano u UKC RS, pišu “Novosti“.
Zdravstveno stanje 16 pacijenata, koji su zbog trovanja gljivama zadržani u Klinici za infektivne bolesti u Banjaluci, stabilno je, dok je još 11 pacijenata pušteno na kućno lečenje, potvrdili su iz ove zdravstvene ustanove.
Iz UKC RS napominju da je u Kliniku za infektivne bolesti od subote, 23. septembra, zbog trovanja gljivama primljeno 27 pacijenata iz Banjaluke, Laktaša, Gradiške, Čelinca, Prnjavora i Kozarske Dubice, od kojih je 16 hospitalizovano sa srednje teškom formom trovanja.
Poznavaoci gljiva apelovali su na građane da obrate pažnju pri branju i konzumiranju ukusnih plodova, da ne beru nepoznate vrste i da je za svakog berača važno da se dobro uputi ili, još bolje, da prvi put povede u berbu nekog ko dobro poznaje gljive.
PRVI SIMPTOMI
Simptomi trovanja se mogu javiti brzo, odnosno sat nakon konzumacije otrovnih gljiva, ali se mogu javiti i kasnije, čak i nakon 48 sati od jela, upozorili su u Domu zdravlja Banjaluka.
“Prvi znaci su mučnina, povraćanje, grčevi u stomaku, dijareja, preterano znojenje, drhtavica, vrtoglavica, problemi sa disanjem i radom srca. Odraslim osobama za prvu pomoć savetuje se da popiju rastvor od tri do pet kašičica soli u toploj vodi, da bi izazvali povraćanje, ali ovaj rastvor ne smeju piti deca”