Odlučeno je da se o Srbiji raspravlja i na predstojećem sastanku predsjednika država i vlada zemalja EU, koji se 18. i 19.juna održava u Briselu.
Savjet Evropske unije (EU) postigao je u ponedeljak u Luksemburgu politički konsenzus o viznoj liberalizaciji za zemlje Zapadnog Balkana koje su ispunile uslove za bijeli šengen, izjavio je potpredsjednik Vlade Srbije Božidar Đelić i precizirao da je riječ o Srbiji, Makedoniji i Crnoj Gori.
Prema njegovim riječima, to je prvi put da je na ovako visokom nivou donijeta politička odluka o viznoj liberalizaciji do kraja ove godine.
Đelić je istakao da je na sastanku ministara EU Holandija prvi put pokazala želju da razmotri odmrzavanje djelova Privremenog trgovinskog sporazuma sa Srbijom, što je podržala i Belgija.
Međutim, 25 ostalih država članica Unije nisu na to pristale, već insistiraju na potpunoj primeni tog sporazuma, rekao je Đelić.
Izlaganje glavnog haškog tužioca Serža Bramerca, napomenuo je Đelić, izazvalo je dvočasovnu raspravu na zasjedanju Savjeta EU.
To, naglasio je Đelić, pokazuje da Srbija u EU ima mnogo saveznika kojima je stalo da ona napreduje na putu evropskih integracija".
Britanski šef diplomatije Dejvid Miliband novinarima je rekao da će se o Srbiji još razgovarati.
Portparolka Tužilaštva Haškog tribunal Olga Kavran rekla je Tanjugu da je Bramerc obavijestio ministre spoljnih poslova Evropske unije o saradnji Srbije i Hrvatske s tim sudom i da je ponovio ocjene koje je nedavno iznio pred Savjetom bezbjednosti UN podnoseći polugodišnji izvještaj.
Bramerc je sa šefovima diplomatija EU razgovarao tokom radnog ručka u pauzi dvodnevnog samita.
Kavranova nije mogla da kaže kakva je bila reakcija pojedinih država-članica na ocjene glavnog tužioca Tribunala.
(MONDO)