Organizovana kriminalna grupa krala vozila u Evropi, a evo šta da radite ako kupite ukradeno vozilo.
U velikoj akciji policije širom Srbije uhapšeno je 11 osoba koje se sumnjiče da su učestvovale u krađi luksuznih automobila u zapadnoj Evropi, a potom falsifikovali njihovu dokumentaciju i preprodavali ih u Srbiji i Evropi za veliku sumu novca. Iako broj žrtava koji je oštećen nije saopšten, stručnjak za Nova.rs objašnjava šta treba uraditi ako ste kupili automobil koji je ukraden i čija su dokumenta falsifikovana.
Pored 11 uhapšenih u posljednjoj akciji policije, krivičnom prijavom biće obuhvaćeno još 14 ljudi. Oni se terete da su u periodu od 2020. do 2024. godine vozila novije proizvodnje i visoke klase ukradenih u zemljama Evropske unije dovozili u Srbiju i u prethodno obezbijeđenim garažama i auto-servisima prepravljali brojeve šasija i motora, nakon čega su ih sa falsifikovanom dokumentacijom.
Profesor saobraćajnog fakulteta i sudski vještak saobraćajne struke Milan Vujanić za portal Nova.rs objašnjava da vozači koji voze ukradene automobile mogu da ostanu bez njih ukoliko se provjerom podataka utvrdi da je riječ o vozilu koje je ukraden. Naglašava da Ministarstvo unutrašnjih poslova vodi preciznu evidenciju o vozilima po njihovom broju šasije i da svaku nedoumicu mogu riješiti tu.
"Vozačima može da se desi samo to da im oduzmu automobil i ništa više, neće odgovarati ako nisu učestvovali sami u tom procesu falsifikacije i nedozvoljenim radnjama. A što se tiče drugog dijela, sa ljudima koji su im prodali takav automobil mogu da imaju građanski spor na sudu. Jedini problem sa kojim se vozači mogu susresti jeste taj kako povratiti svoja novčana sredstva jer će predmet biti oduzet", kaže Vujanić.
On dodaje da je procedura ista za vozača ukradenih automobila koji bude otkriveni u inostranstvu, kao i u našoj zemlji, te da im samo može biti oduzeto vozilo, ali neće imati krivičnu odgovornost. Savjetuje vozači koje zanimaju informacije o porijeklu svog vozila da bi trebalo da se obrate zvanično Auto-moto savezu Srbije, jer u tu postoji određena baza podataka, ali da je MUP taj koji ima evidenciju vozila po broju šasije i kada se obrate njima dobiće zvaničan podatak o tome da li je vozilo u tuđem vlasništvu.
Pribavili višemilionsku korist
U velikoj akciji Policija je na području Beograda, Šapca, Novog Sada i Sremske Mitrovice uhapsila M. T. (38), B. T. (42), za koje se sumnja da su organizatori ove kriminalne grupe kao i članove B. T. (41), H. T. (31), R. T. (66), B. I. (33), D. J. (68), D. M. (29), R. K. (40), S. Đ. (33) i I. S. (56), dok će krivičnom prijavom biti obuhvaćeno još 14 osoba za koje se sumnja da su učestvovale u izvršenju pojedinačnih navedenih krivičnih djela.
Činjenjem ovih krivičnih djela, svi uhapšeni pribavili su višemilionsku protivpravnu korist koju su dijelili shodno ulogama u samom procesu krađe. Prilikom pretresa stanova u kojima su boravili pronađen je i privremeno oduzet veći broj putničkih motornih vozila novijih i visoke klase, kao i luksuznih džipova. Osim toga pronađena je velika količina novca i dragocjenosti, veća količina auto djelova, dokumentacije i opreme za falsifikovanje, kao i registarske oznake.
Oragnizatorima i čalnovima ove krimi grupe određeno je zadržavanje do 48 časova i oni su odmah izvedeni pred Javnog tužioca za organizovani kriminal gdje su saslušani.