Pomjeranje sata za jedan čas unazad - sa 3h na 2h - kojim počinje zimsko računanje vremena treba obaviti u nedelju 25. oktobra.
U nedelju 25. oktobra, tačnije u noći subotu na nedelju počinje zimsko računanje vremena u 2020. godini, pomjeranjem za jedan čas unazad - vrijeme u 3:00 računa se kao 2:00 sata.
U slučaju da koristite pametni telefon, on će to učiniti umjesto vas, ali zato provjerite obične telefone, ručne i zidne časovnike i vratite ih za jedan sat unazad.
Praksa je da se svakog poslednjeg vikenda u oktobru pomjera sat i prelazi na zimsko računanje vremena, a ovo pitanje je regulisano zakonom u većini evropskih zemalja i u Crnoj Gori.
Cijela ideja o uvođenju promjene vremena zasnovana je na astronomskoj okolnosti da u januaru sunce izlazi oko 8 sati, a zalazi oko 16, dok u julu kada je dan znatno duži sunce izlazi prije 5 a zalazi posle 21 sat. Budući da ljudi svoje aktivnosti svakog dana započinju u isto vrijeme tokom cijele godine oko 7 sati, sredinom ljeta se gubi na taj način dva sata dnevnog svjetla. Danas na svijetu 110 od 192 države koristi takozvano ljetnje računanje vremena. Ne koristi se u Japanu, Kini, južnoj Koreji i širom afričkog kontinenta gdje ova mjera nikad nije uspjela. U većem dijelu svijeta ovaj dogovor se smatra zgodnim načinom da se u ljetnjim mjesecima dnevna svjetlost duže zadrži.
Evropski parlament je 4. marta 2019. godine izglasao da se ukida pomjeranje sata od 2021. godine, pa će tako sve zemlje EU morati da odaberu ljetnje ili zimsko računanje vremena.
Zagovornici ove odluke tvrde da je ukidanje ljetnjeg i zimskog računanja vremena korisno za uštedu energije, dok protivnici tvrde suprotno. Predloženo je da izmjena vremena poslednje nedelje u martu 2021. godine treba da bude i poslednja za zemlje EU koje se odluče za ljetnje računanje vremena.