Prodaja domaćih proizvoda je od pokretanja kampanje Kupujmo domaće porasla do 30 odsto, saopšteno je Dnevnim novinama iz crnogorskih trgovačkih lanaca.
Iz kompanje Voli su kazali da se najviše prodaju domaći suhomesnati proizvodi, svježe voće i povrće, kao i domaća vina i sirevi.
“Sa velikim zadovoljstvom smo uzeli učešće u kampanji, sa ciljem da potrošačima skrenemo pažnju na domaće, crnogorske proizvode. Naše analize pokazuju da je prodaja pomenutih proizvoda od početka kampanje porasla oko 15 odsto”, rekli su iz Volija.
I u Aroma i Conto marketima su naveli da potrošači žele proizvode nacionalnog porijekla, te da su zadovoljni njihovim kvalitetom.
“Od momenta kada je startovao projekat, sa vidnim obilježavanjem i isticanjem domaćih proizvoda na policama Aroma marketa i Conto diskonta, do danas, zabilježen je rast veći od 30 odsto. Prvi izbor naših potrošača kada je riječ o domaćem proizvodu je u kategorijama mlijeka i mliječnih proizvoda, jaja, suhomesnatih proizvoda, voća i povrća, vode, vina i domaćih kolača”, rekli su u Domaćoj trgovini, koja gazduje Aroma i Conto marketima.
Izvršna direktorica nikšićke Mljekare Srna, Zorka Šljukić, saopštila je da kupovinom domaćih proizvoda pomažemo sebi, jer novac ne odlazi iz zemlje, već jača nacionalnu ekonomiju.
Ona je objasnila da je prednost domaćih proizvoda što su svježiji od uvoznih.
“Sve je veći pritisak na tržište. U ukupnim policama pozicionirani smo 20 do 30 odsto. Domaći proizvodi treba da budu pozicionirani do 60, 70 odsto”, rekla je Šljukić Dnevnim novinama i dodala da je Kupujmo domaće projekat na kojem treba da se radi.
Ona smatra da nije dovoljna jedna akcija, već kontinuitet koji treba dati rezultate.
U trgovačkom lancu Idea navode da od pokretanja projekta, 2018. godine, kontinuirano raste potražnja za nacionalnim proizvodima.
“Potrošači sve više biraju domaće proizvode, ali se mliječni i suhomesnati i voće i povrće izdvajaju kao najtraženiji”, rekli su u Idei.
U crnogorskim marketima, kako su kazali iz Privredne komore (PKCG), plasira se više od tri hiljade proizvoda crnogorskog porijekla.
“Rast prometa zabilježen je u kategorijama jaja, mlijeka i mliječnih proizvoda, vode i bezalkoholnih pića, mesa i mesnih prerađevina, voća i povrća. Istraživanja o domaćim proizvodima pokazuju da potrošači koji stabilno ili povećano kupuju proizvode domaćeg porijekla to čine prevashodno zbog povjerenja u domaće proizvode i zbog njihovog pouzdanog kvaliteta” ocijenili su iz PKCG.
Oni su dodali i da pozitivne trendove iz istraživanja stavova i ponašanja potrošača potvrđuje i iskustvo trgovačkih lanaca, gdje je došlo do kontinuiranog rasta prometa domaćih proizvoda u većini proizvodnih kategorija.
U PKCG veliki potencijal vide u intenzivnijoj zastupljenosti domaćih proizvoda, čime bi bio supstituisan uvoz.
“Tradicionalna i originalna ponuda u turizmu dio je nacionalnog brendiranja, zbog čega se kontinuirano radi na promociji i približavanju ove ponude kako domaćim potrošačima, tako i turistima”, zaključili su iz PKCG.