NVO Naša akcija, NVO Zero Waste Montenegro i Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori predstavile su danas izvještaj sa akcije čišćenja organizovane 21. septembra povodom Međunarodnog dana čišćenja obala
Na konferenciji održanoj u EU Info centru, prilikom predstavljanja izvještaja povodom akcije čišćenja obala, postavljene su i instalacije napravljene od otpada čiji su kreatori gimnazijalci iz Kotora, a izveden je i performans „Bijesnog Posejdona“, maske koja je privukla ogromnu pažnju na Kotorskom karnevalu, a koja je imala za cilj da upozori na zagađenje mora plastikom.
FOTOGALERIJA:
Zahvaljujući brojnim nevladinim organizacijama, lokalnim institucijama i najvećem broju volontera i volonterki do sada, u okviru aktivnosti povodom Međunarodnog dana čišćenja obala, otpad je uklonjen sa 11 organizovanih lokacija i četiri spontane, odnosno one na koje su aktivisti neplanirano naišli.
Očišćene su obale mora, jezera i rijeka, što je rezultiralo i analizom koje su to vrste otpada najprisutnije na crnogorskim obalama.
Analizu je predstavila Snežana Marstijpović iz NVO "Zero Waste Montenegro", koja je skrenula pažnju na činjenicu da je i poslije ovih akcija na jednoj od lokacija ponovo nađen otpad.
"To znači da narod svjesno koristi obale i riječna korita kao deponije", kazala je ona.
Očekivano, među zagađivačima je najdominantnija plastika, koja je od ukupno oko šest tona sakupljenog smeća činila skoro dvije tone. Nezanemarljiv je i građevinski otpad, kao i veliki broj kamionskih i automobilskih guma, kojih je sakupljeno ukupno 240.
„Situacija jeste ozbiljna, jeste kritična, ne samo u Crnoj Gori. Priznato je i vani da je ogroman problem, ali naše učešće na lokalnom nivou je jako bitno, a shodno tome i naša saradnja, djelovanje, ne samo kroz zakone, nego i kroz djelovanje na terenu“, istakla je Patricia Pobrić, predsjednica NVO „Naša akcija“.
Izvor: MONDO/Miljana DašićPredstavnica Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Nadežda Dramićanin kazala je da cilj akcije nije bio samo čišćenje obala, već i slanje poruke da svako od nas treba da živi svjesnije.
"To prvenstveno znači da manje koristimo plastiku, kao što su slamčice, plastične kese, čaše, tanjiri... Ali i kada moramo da je koristimo, da je odlažemo propisno, da je bacamo tamo gdje treba i da recikliramo", objasnila je ona.
Ovom akcijom je, naglasila je Dramićanin, otpočeta kampanja Delegacije Evropske unije o podizanju svijesti o zaštiti životne sredine, pod nazivom "Budi primjer, uključi se", koja podrazumijeva niz aktivnosti čišćenja, akcija poput sadnje drveća, borbu protiv klimatskih promjena, zaštitu ptica...
Zašto čekati da zakon zabrani kese? Promijenimo navike
Izvještaji do sada preduzetih akcija, kojima koordiniše NVO Zero Waste Montenegro, biće proslijeđeni donosiocima odluka kako na lokalnom, tako i na državnom nivou.
Jedan od izvještaja već je proslijeđen globalnom pokretu "Break Free From Plastic", i biće uvršten u globalni izvještaj, sa ciljem da se identifikuju multinacionalne kompanije koje su najprisutnije sa svojim brendovima na plažama u vidu otpada.
"Onda će se uključiti jedna globalna inicijativa prema tim multinacionalnim kompanijama da postanu društveno odgovorniji i da pokrenu aktivnosti da se smanji proizvodnja plastike, odnosno da svoja pakovanja adekvatnije pripreme i adekvatnije proizvedu, tako da na zagađuju životnu sredinu", istakli su iz NVO Zero Waste Montenegro.
POGLEDAJTE DANAŠNJI PERFORMANS "BIJESNOG POSEJDONA":