Na Medicinskom fakultetu Univerziteta Crne Gore (UCG) stvorena je kadrovska baza nastavnika i saradnika, kompetentna da studentima približi savremena dostignuća nauke i prakse, ocijenio je dekan te obrazovne ustanove Miodrag Radunović.
Radunović je naveo da su student Medicinskog fakulteta u prilici da međunarodnom razmjenom uporede znanje i vještine sa kolegama u regionu i Evropi.
On je dodao da je jedan broj mladih kolega kliničku praksu obavljao ili trenutno obavlja na prestižnim univerzitetima u Italiji, Austriji, Njemačkoj, Sloveniji, Srbiji, Hrvatskoj.
Radunović je, za sajt UCG, istakao da ima doktora koji su diplomirali na Medicinskom fakultetu u Podgorici, a zaposljenje našli na klinikama u zemljama Evropske unije (EU) i dobili specijalizacije.
Prema njegovim riječima, oni su najbolji promoteri dostignuća Medicinskog fakulteta i UCG u cjelini.
“Nakon više od dvije decenije trajanja Medicinskog fakulteta, stvorena je kadrovska baza nastavnika i saradnika, kompetentna da studentima približi savremena dostignuća nauke i prakse u medicinskom obrazovanju”, smatra Radunović.
Nastava iz kliničkih predmeta organizovana je u nastavnim bazama Medicinskog fakulteta.
Na pitanje koliko se studenti praktično mogu obučiti tokom studija za “hvatanje u koštac” sa realnim problemima nakon studija, Radunović je odgovorio da postoje uslovi za adekvatnu edukaciju i kvalitetan odabir saradnika koji studentima prezentiraju dostignuća u kliničkoj nauci i praksi.
Kako je naveo, nastavne baze Medicinskog Fakulteta su zdrastvene ustanove koje pružaju najviši nivo zdrastvene zaštite u Crnoj Gori, Klinički centar (KCCG), Institut za javno zdravlje, Dom zdravlja u Podgorici i Specijalna bolnica Brezovik.
“Uvođenje kliničkih rotacija saradnika i studenata tokom obavljanja kliničke prakse, omogućava da se studenti upoznaju sa različitom patologijom obilazeći više centara jedne klinike”, objasnio je Radunović.
U cilju unaprjeđenja kliničke prakse, kako je najavio, naredne školske godine uvešće Katalog praktičnih vještina, po ugledu na evropske centre, u kojem će saradnici u nastavi evidentirati svaku kliničku vještinu koju je student savladao.
“Tokom 12. semestra i obavljanja kliničkog staža, student se upoznaje sa izazovima različitih bolesti i stanja, stiče iskustvo i uz mentora finalizira praktičnu obuku iz kliničke prakse”, dodao je Radunović.
Na pitanje o aktivnostima u Centru za naučnoistraživački rad i kako on utiče na razvoj mladih istraživača, on je odgovorio da je u fokusu rada Centra istraživanje molekularne osnove i terapijskih modaliteta različitih bolesti, od kancera do neurodegenerativnih oboljenja.
Kako je dodao Radunović, stavljena je u funkciju PCR laboratorija i napravljen infrastrukturni milje za mlade istraživače.
“Osnovni cilj je da razvijamo širu društvenu misiju kao pokretači naučne djelatnosti i jezgro razvijenih i inovativnih aktivnosti”, kazao je on.
Radunović je istakao da je na konkurs Ministarstva nauke apliciralo 17 istraživačkih timova svojim projektima.
“Odlično koncipirani, utemeljeni u naučnoj praksi, neki su prihvaćeni i odlično ocijenjeni od nezavisnih međunarodnih recenzenata”, rekao je on.
Radunović je naveo da je Ministarstvo nauke, uz podršku menadžmenta KCCG, dalo dodatni stimulans mladim doktorandima da učestvuju na konkursu Ministarstva nauke za NIR u okviru doktorskih studija.
On je podsjetio da je potpisan Sporazum o saradnji sa Medicinskim fakultetom u Kragujevcu, koji ima respektabilnu naučnoistraživačku laboratoriju, gdje doktorandi iz Crne Gore imaju mogućnost istraživanja, uz punu pomoć mentora sa Medicinskog fakulteta u Kragujevcu.
Nastavnici i saradnici na Medicinskom fakultetu aktivni su sudionici i istraživači u odobrenim nacionalnim i međunarodnim projektima.
Prema riječima Radunovića, trenutno je aktuelno 11 projekata, kroz Erasmus, COST program, IPA fondove, ili su u pitanju nacionalni projekti.
“S obzirom na to da se neki projekti realizuju sa kolegama iz regiona i EU, to omogućava našim kolegama razmjenu iskustava, upoznavanje sa savremenim tehnologijama korištenjem laboratorija, tako da dobijeni ishodi istraživanja mogu dati doprinos nauci”, naveo je on.