Bezbjednost na putevima, zbog zabrinjavajuće statistike, prioritet je Ujedinjenih nacija (UN), kazala je rezidentna koordinatorka te organizacije u Crnoj Gori Fiona Mekluni, na skupu „Inovacije za život“.
Skup pod nazivom Inovacije za život organizovali su Sistem UN-a i Ministarstvo nauke, u saradnji sa nevladinom organizacijom (NVO) Digitalizuj.me, povodom Globalne sedmice bezbjednosti u saobraćaju.
Mekluni je podsjetila da svake godine u saobraćaju nastrada više od 1,2 miliona ljudi, od čega su polovina pješaci, kao i da su saobraćajni udesi vodeći uzrok smrtnosti mladih uzrasta od 14 do 29. godina.
“Upravo zbog tako zabrinjavajuće statistike, bezbjednost na putevima je prioritet Ujedinjenih nacija i razlog što je taj problem uvršten u Agendu održivog razvoja do 2030. sa jasnim smjernicama državama članicama usmjerenim ka ostvarivanju cilja iz te agenda da se do 2030. godine broj saobraćajnih udesa u svijetu smanji za pola”, navela je Mekluni.
Na konferenciji su predstavljena četiri inovativna rješenja za unaprjeđenje bezbjednosti u saobraćaju koja su razvijena kroz serijal hakaton takmičenja za inovacije koje je NVO Digitalizuj.me sprovela na jugu, u centralnom dijelu i na sjeveru zemlje.
Ministarka nauke Sanja Damjanović pozdravila je prisutne i zahvalila je UN što su ukazali na značaj nauke i inovacija kao ključnih alata u rješavanju društvenih izazova.
Ona je istakla da je projekat “Bezbjednost u saobraćaju” od velike važnosti jer nudi inovativna rješenja koja mogu biti od koristi u cilju poboljšanja stanja u saobraćaju.
“Rad mladih ljudi po principu projektnog pristupa rješavanju problema jeste metoda koja mora da prožme čitav obrazovni sistem kako bi to postao način razmišljanja i kreiranja”, dodala je Damjanović.
Ona je navela da su kroz programe Horizont2020 i EUREKA finansirani samo neki inovativni i istraživački projekti u oblasti saobraćaja, ukazujući na važnost apliciranja i korišćenja sredstava koji su dostupni.
Damjanović je podsjetila da je Vlada krajem prošle godine usvojila Program podsticanja inovativnih startapova, sa jasnom vizijom da se kreiraju povoljniji zakonski uslovi za pokretanje i razvoj inovativnih biznisa.
Cilj ministarstva, kako je navela, je da se uz pomoć sinergije svih aktera kreira snažan inovacioni ekosistem.
“U planu su i novi finansijski instrumenti koji će usmjeravati preduzeća ka inovacijama za globalno tržište. ali i inovacijama koje pomažu u rješavanju naših lokalnih izazova”, kazala je Damjanović.
Ona je najavila da će uskoro biti raspisan prvi konkurs podrške startapovima od 120 hiljada EUR, kao i po drugi put konkurs za podršku inovativnim projektima u visini od million eura (do 100 hiljada EUR po projektu).