Samo 3 jedinice lokalne samouprave u strateškim planovima razvoja prepoznaju mehanizam međuopštinske saradnje kao jedan od mehanizama za podsticanje razvoja, saopšteno je na prezentaciji Analize o mogućim oblicima međuopštinske saradnje.
Na skupu, u organizaciji Ministarstva javne uprave I UNDP-a, učestvovali su predstavnici opština, Ministarstva javne uprave, finansija, ekonomije, Zajednice opština Crne Gore i nevladinog sektora.
Državni seketar u Ministarstvu javne uprave, Goran Jovetić, ukazao je na značaj međuopštinske saradnje kao važnog mehanizma reforme javne uprave, koji je prepoznat kroz Strategiju reforme javne uprave, ali i kratkoročne i srednjoročne mjere Plana optimizacije.
"On je Istakao i važnost učešća svih aktera u stvaranju boljih uslova za međuopštinsku saradnju u Crnoj Gori, odnosno učešća državnih organa, opština i Zajednice opštine Crne Gore", kaže se u saopštenju.
U cilju izrade analize, sprovedene su aktivnosti koje se odnose na analizu zakonskog, strateškog i planskog okvira u Crnoj Gori, analizu primjera dobre međunarodne prakse, intervjui sa predstavnicima deset manjih opština.
"Izvršeno je indirektno anketiranje otvorenog tipa predstavnika svih lokalnih samouprava, kombinovani intervjui i indirektno anketiranje predstavnika relevantnih institucija na nacionalnom nivou", kaže se u saopštenju Ministarstva javne uprave.
Ključni nalazi Analize međuopštinske saradnje, koje su predstavile autorke, Tatijana Pavlović – Križanić i Budimka Golubović, ukazuju da novi zakonski i starteški dokumenti upućuju jedinice lokalne samouprave da koriste međuopštinsku saradnju.
"Analiza je pokazala da ta saradnja nije dovoljno prepoznat u strateškom planiranju, da svega tri jedinice lokalne samouprave, u strateškim planovima razvoja prepoznaju mehanizam međuopštinske saradnje kao jedan od mehanizama za podsticanje razvoja", kaže se u saopštenju.
Konstatovano je da model privatno-javnog partnerstva kao koncept saradnje opština sa privatnim sektorom može posticajno djelovati i na unapređenje ovog mehanizma.