Osam miliona eura, koliko je odbjegli biznismen Duško Knežević uzeo u kešu od firme UEME investment iz slobodne zone Dubaija 14. januara 2014, nikad zvanično nije ušlo u Crnu Goru, rečeno je Pobjedi u Upravi carina.
Taj novac, uz još dvije uplate po dva i dva i po miliona na račun Atlas grupe, bila je kupoprodajna cijena 75 odsto akcija barskog hotela “Princes”.
Da je u državu unio osam miliona trebalo bi najprije, kako je Pobjedi rečeno u Upravi carina, da Agenciji za sprečavanje pranja novca i finansiranje terorizma prijavi taj novac, za koji je imao carinsku deklaraciju i potvrdu da ga je uzeo na osnovu kupoprodajnog ugovora. Potom bi trebalo da taj prihod prijavi Poreskoj upravi, a u tom slučaju imao bi da plati porez po tri osnova. Ako mu je to jednokratni prihod, porez sa doprinosima bio bi pet miliona eura. Ako se radi o prodaji nekretnine, platio bi tri odsto porez na promet, 240 hiljada eura. Ukoliko je trgovao udjelom kompanije, trebalo bi da plati devet odsto na razliku između prodajne vrijednosti i osnovnog kapitala, odnosno 405 hiljada eura.
Da je poslovao po zakonu, Knežević ne bi ni mogao da uzme osam miliona u kešu, jer nije on vlasnik hotela, nego njegove kompanije Atlas mont, Atlas banka, Atlas invest, Atlas grupa, kao i Bul i Ber, Svetlana Mijatović, Aca Babić i Perla.
Pedeset načina kako izbjeći plaćanje poreza Knežević je usavršio preko svojih 50 firmi, od kojih je pola do sada ugasio. Većina kompanija koje je registrovao u Crnoj Gori imaju jednog ili nijednog zaposlenog, kao ovlašćena lica ili direktori mijenjaju se Duško Knežević, Mirko Perović, Svetlana Mijatović, Aleksandra Jovović, Marko Nikolić, Brankica Bašović, Filip Radojević, Katarina Raičković i Vlatko Rašović.
Njegove kompanije mogu se podijeliti u tri grupe: privatizovane firme, firme osnovane da upravljaju privatizovanim firmama i novoformirane firme za sticanje dobrog glasa.
U prvu grupu, kako prenosi Pobjeda, spadaju Rekreaturs, Montenegroekspres, Jadranski sajam, hotel “Princes” i bolnica Meljine. Imovinu imaju samo ove firme, a ona je pod hipotekom za kredite koji nijesu ulagani u njihov razvoj. Rekreaturs raspolaže sa 31 hiljadom kvadrata zemljišta u Budvi, 3,7 hiljada kvadrata objekata, od čega hiljadu stambenih. Pod teretom je kompletno zemljište i polovina objekata. Kompanija ima jednog zaposlenog.
Riječ je o vozaču Rašoviću, osumnjičenom za pranje novca, koji je u ovom slučaju direktor firme. Prijavljen je prihod od 6,7 hiljada eura, kapital od 8,4 miliona, firma je u blokadi osam dana za 1,8 hiljada eura. Opštini duguju 50 hiljada eura poreza od 2015. godine.
Montenegroekspres ima tri zaposlena, prihod od 210 hiljada eura, kapital od 4,7 miliona eura, te 20 hiljada kvadrata zemljišta i osam hiljada kvadrata objekata u Budvi. Kompletno zemljište i pola objekata su pod teretom zbog duga po kreditu od 1,6 miliona eura Invest banci Montenegro.
Jadranski sajam zapošljava pet radnika, ima 104 hiljade eura prihoda i 19 miliona eura kapitala, a u minusu je 26 hiljada eura. Vlasnik je šest hiljada kvadrata zemljišta i 3,6 hiljada kvadrata stambenog prostora. Ta je firma osnovala Ekspo Budvu, sa jednim zaposlenim, prihodom od 56 hiljada eura, kapitalom od 6,8 miliona, koja je u blokadi 449 dana za 31,8 hiljada eura.
Istovremeno je osnovala i firmu Ekspo invest, a sve tri prijavljuju istu imovinu. Atlas hotels grupa, kojoj je na čelu Nikolić, ima 12 zaposlenika, a nastala je privatizacijom hotela “Princes” sa 74 zaposlena. Hotelska grupa ima 262 hiljade eura prihoda, duplo veći minus, a prijavljuju 10,4 miliona eura kapitala, kao da je Adria investment, koja je kupila 75 odsto hotela “Princes”, dio Atlas grupe.
U drugu grupu spada Meljine kompleks doo Herceg Novi od 2017. godine je pravno pripojio Opštu bolnicu Meljine i od tada je broj zaposlenih sa dvoje povećao na 147, prikazuje 2,3 miliona prihoda, 4,8 miliona eura rashoda, te 38,6 miliona eura kapitala. U minusu su 210, a za porez duguju 86,9 hiljada eura. Osnivač Meljine kompleksa iz Herceg novog je istoimena firma sa Kipra, koja je 17 puta kod Atlas banke založila bolnicu.
Atlas fin vode Knežević, Perović i Raičković, ima jednog zaposlenog, nula prihoda i 12,9 miliona eura kapitala. Ova je firma četiri puta u zalog kod Atlas banke dala Atlas penziju i tri puta Atlas lajf. Atlas Cap, čiji je osnivač od šor firma sa Kipra Meljine kompleks, a koju je osnovao Atlas Capital takođe sa Kipra, zapošljava samo Jovovićku, ima nula prihod i kapital 19,9 miliona eura.
Za porez duguje 155 hiljada eura, a kod Atlas banke je 15 puta založila imovinu hercegnovske firme Meljine kompleks u stečaju, preko koje je kupljena Opšta bolnica u Meljinama Atlas grupa, koja upravlja svim firmama, ima jednog zaposlenog, osnivač je Knežević, a u menadžmentu su Perović i Radojević. Ima prihod od 29 hiljada eura, milion eura kapitala i nije u blokadi. U ovoj grupi je i Attika land, koja je u blokadi 1.358 dana za 83,6 hiljada eura.
Ova je firma osnivač Mogren hila, koji ima jednog zaposlenog, u blokadi je 1.355 dana za 211 hiljada eura i ima 4,2 miliona veći dug od vrijednosti firme, a vlasnik je 31 hiljade kvadrata zemljišta u Budvi, koje je kompletno pod teretom. Zatvoreni investicioni fond Atlas Mont je 728 dana u blokadi zbog duga od 3,2 miliona eura.
Ove prve dvije grupe kompanija služe za izvlačenje novca i izbjegavanje poreza seljenjem kapitala na Kipar, prenosi Pobjeda.
Treća vrsta su kompanija koje zaista zapošljavaju ljude, ali slabo plaćaju poreze na njihove zarade. Univerzitet Mediteran, čiji je osnivač Atlas invest, ima 101 zaposlenog, prihod od 2,2 miliona eura, a obaveze firme su 3,6 miliona eura veće od imovine. Univerzitet ima 8,4 miliona eura kredita, duguje 53,3 hiljade eura poreza i u reprogramu je. Njegov osnivač, Atlas invest ima 11 zaposlenih, 100 hiljada eura prihoda, 28 miliona eura kapitala, a u blokadi je 63 dana za 13 hiljada eura. Duguju 87,3 hiljade eura poreza.