Evropska unija pažljivo prati dešavanja u Crnoj Gori u vezi sa aferom Atlas, a svoju ocjenu će dati u narednom izvještaju za Crnu Goru, koji će objaviti za nekoliko mjeseci, saopštio je šef Delegacije EU u Podgorici, Aivo Orav.
“EU s pažnjom prati razvoj situacije u Crnoj Gori. To znači da razgovaramo sa svojim partnerima u Crnoj Gori i sa svim relevantnim akterima”, rekao je Orav nakon obilaska Laboratorije za mljekarstvo na Biotehničkom fakultetu.
On je, odgovarajući na pitanje novinara kako EU gleda na posljednja dešavanja u vezi sa aferom Atlas, kazao da Evropska komisija (EK) radi na pripremi sljedećeg izvještaja za Crnu Goru, koji treba da bude objavljen za nekoliko mjeseci i da će sva ta pitanja biti odražena i u tom izvještaju.
“EU prati sa pažnjom postupanja državnih organa u vezi sa postojećom situacijom, a našu ocjenu ćete moći vidjeti u izvještaju za Crnu Goru koji slijedi za nekoliko mjeseci”, precizirao je Orav.
Za predsjednikom Atlas grupe Duškom Kneževićem raspisana je nacionalna potjernica, jer je nedostupan Specijalnom državnom tužilaštvu, koje je otvorilo istragu protiv njega zbog sumnje da je počinio krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, utaja poreza i doprinosa i pranje novca.
Knežević je javno optužio predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića, da stoji iza naloga za njegovo hapšenje, kao i za pokušaj preuzimanja njegovih poslova i imovine.
Orav je naveo da na tu temu razgovaraju i sa ambasadorima evropskih zemalja ovdje u Crnoj Gori, a izvještavaju prema svojim prijestonicama odnosno zemljama.
“Želio bih da naglasim dva pitanja koja su za nas veoma bitna u ovom trenutku - prvo se tiče djelovanja odnosno reakcije državnih organa, a drugo je da novinarima treba obezbijediti okruženje u kojem mogu da rade bez uznemiravanja sa bilo koje strane”, ocijenio je Orav.
Potpredsjednik Vlade, Milutin Simović je, odgovarajući na pitanje novinara, kazao da potpuno razumije kontinuirano interesovanje medija za tu temu, ali je siguran da mediji jasno prepoznaju odgovornost i adrese nadležnih institucija koje treba da se bave svim segmentima te teme.
“Kao u svakoj demokratskoj državi, tako i u Crnoj Gori postoji jasna podjela vlasti i u njoj je više nego jasno da su ove teme iz organizovanog kriminala, u vezi sa određenim kriminalnim djelima i lica sa potjernice, u nadležnosti drugih institucija, a ne Vlade, kao i da je praćenje monitoringa u pojedinim bankama u nadležnosti jasno određene institucije u toj podjeli vlasti, odnosno Centralne banke (CBCG)”, naveo je Simović.
On je rekao da Vlada sa pažnjom prati ukupnu situaciju, a posebno sa aspekta potrebe odlučnosti i sigurnosti da u situaciji kada postoji problem u dva pojedinačna slučaja u ukupnom bankarskom sistemu prate situaciju radi potpunog očuvanja stabilnosti finansijskog sistema.
“Te dvije banke učestvuju u ukupnom portfoliju sa nepunih sedam odsto”, dodao je Simović.
Prema njegovim riječima, Vladina preokupiranost ostaje ostvarivanje ambicioznih ciljeva ekonomske politike i u ovoj godini.