U posljednje dvije godine Ministarstvo prosvjete odbilo je oko 100 sumnjivih diploma srednjih škola i fakulteta, a u istom periodu podnešeno je više od 30 krivičnih prijava, kazala je PR ovog resora Milica Lekić
“U periodu od dvije godine odbijeno je priznavanje više od 60 zahtjeva za priznavanje visokoškolskih diploma. Glavni razlozi su što je isprava izdata na nelicenciranoj ustanovi ili se sumnja na falsifikat. Takođe, odbijeno je priznavanje oko 30 srednjoškolskih diploma”, precizirala je Lekić.
Priznavanje diploma se, pišu Dnevne novine, i do sada vršilo na osnovu priznatih i relevantnih međunarodnih akata iz ove oblasti.
Ministarstvo prosvjete, kaže Lekić, kao odgovoran resor, stalno radi na unapređenju te oblasti. Cilj je zaštiti tržište od sumnjivih diploma, ali pritom ne ograničiti mobilnost i ostvarivanje prava na rad i zaposlenje, objašnjava.
“Upravo zato je Ministarstvo formiralo dvije radne grupe čiji je cilj da pripreme izvještaj o priznatim inostranim obrazovnim ispravama sa analizom postupka priznavanja i predloži mjere za unapređenje tog postupka. Jedna radna grupa bavi se srednjih obrazovanjem, a druga visokim”, dodala je PR Ministarstva prosvjete.
Članovi tih radnih grupa su, pored Ministarstva prosvjete, predstavnici Univerziteta Crne Gore, Centra za građansko obrazovanje i studenata. Lekić je kazala da se radi analiza predmeta iz ranijih godina u vezi sa strukturom zahtjeva, što će predstavljati osnov za dalje unapređenje modela priznavanja.
“Podrazumijeva se da se paralelno analiziraju uporedna iskustva. Dakle, priznavanje diploma je tema kojom se odgovorno i ozbiljno bavimo. Sa jedne strane postupamo prema relevantnim međunarodnim aktima i našim zakonima, ali to ne znači da nećemo tražiti dodatne načine da sistem unaprijedimo”, kazala je ona, dodajući da je riječ o procesu koji zahtijeva uspostavljanje sistema dodatnih kontrola, ali da rade na njemu sa entuzijazmom i uvjerenjem da je to pitanje jedan od prioriteta svake ozbiljne države.