Vojska Crne Gore (VCG) još nije usklađena sa potrebama države, naročito kada je u pitanju mornarica, saopštio je ministar odbrane Predrag Bošković.
On je danas novinarima, na vojnom aerodromu u Golubovcima, kazao da Crna Gora ne planira da šalje borbene jedinice u misiju u Iraku, već da je zainteresovana za logističke pozicije na aerodromu u Bagdadu.
Prema riječima Boškovića u misiju u Irak biće upućen jedan ili dva oficira VCG.
Govoreći o mornarici Bošković je rekao da je Crna Gora naslijedila značajne kapacitete koji su joj nepotrebni.
"Zbog tih kapaciteta ne možemo da rješavamo pitanje nabavke sistema koji su potreni državi. To je put koji će trajati i ne može se riješiti preko noći", kazao je Bošković.
Kada su u pitanju sajber kapaciteti, Ministarstvo odbrane planira da formira jedno odjeljenje koje će se baviti zaštitom mreža i resursa od spoljnih napada i sprječavanjem odlivanja podataka.
On je danas predstavio rezultate Ministarstva i VCG u prethodnoim periodu.
"Nakon 5. juna prošle godine ništa nije bilo isto. Ponosan sam na ono što su MO i VCG uradili u prethodne dvije godine", rekao je Bošković.
Kako je kazao, ključni izazov bila je neadekvatna formacijska i starosna struktura VCG i to pitanje je trebalo brzo riješiti.
"Nova formacijska struktura VCG je pri kraju, oko 95 odsto posla je završeno", rekao je Bošković.
On je naveo da je ranije u VCG bilo previše oficira i podoficira, a premali broj vojnika po ugovoru.
Najnovijom odlukom Vlade, koja je donijeta prije deset dana, utvrđeno je novo brojno staje Vojske. Broj vojnika povećan je sa 1.950 na 2.368.
Kada je u pitanju teritorijalna rasprostranjenost, Bošković je kazao da se to pitanje ne odnosi samo na kasarnu u Andrijevici, već i na oslobađanje Boke Kotorske od svih vojnih kapaciteta i pozicioniranje u Baru.
Prosječna starost VCG ranije je bila 44 godine, a sada je 38 godina. Cilj MO je, kako je kazao Bošković, da starosna granica bude ispod 35 godina.
On je kazao da u Ministarstvu intezivno razmišljaju da li je vojni aerodrom u Golubovcima dovoljan kako bi odgovorio na potrebe VCG.
"Vazduhoplostvo VCG je kvalitativno i kvantitativno mnogo drugačije od vazduhoplovsta u nekadašnjoj Jugoslovenskoj narodnoj armiji", objasnio je Bošković.
On je naveo da razmišljaju da oslobode vojni aerodrom u Golubovcima za poterbe civilnog vazduhoplovstva, zbog povećanja broja avioprevoznika.
Kako je dodao, aerdorom u Golubovcima postaje ograničenje za obavljanje zadataka VCG, a aerodromi u Nikšiću ili Beranama mogli bi biti nova vojna baza.
Aerodrom u Nikšiću moguća baza vazduhoplovstva VCG
Bošković je rekao da će sljedeće godine Crna Gora biti domaćin vojne vježbe koja se odnosi na planinsko ratovanje pod nazivom Zajednički izazov, u kojoj su dosad prijavile ušešče Makedonija, Slovenija i Austrija.
Govoreći o nasljeđenim sudskim procesima iz vremena Vojske Crne Gore i Srbije, Bošković je naveo da je skoro četiri puta smanjen broj tužbenih zahtjeva u odnosu na 2016. godinu i na to potrošeno oko 1,4 miliona eura manje nego prošle godine.
On je podsjetio da je 5. oktobra počela zaštita vazdušnog prostora Crne Gore u saradnji sa Grčkom i Italijom.
Prioritet Ministarstva, kako je dodao Bošković, je opremanje jedinica kopnene vojske.
Govoreći o projktima koji su prioriteti Ministarstva, Boškovič je kazao da je fokus na kasarni u Maslinama, a da čekaju odluku Vlade, kako bi vlasnicima zemljišta u Andrijevici, na mjestu gdje će graditi kasarnu, isplatili odštetu.
Na pitanje novinara da prokomentariše izjave zvaničnika Srbije povodom podrške koju je Crna Gora pružila Kosovu u vezi sa prijemom u Interpol, Bošković je kazao da se retorika devedesetih godina opet pojavljuje u regionu.
"Crna Gora je naučila lekcije i ne želi da bude dio tih procesa, prošlost smo ostavili iza sebe i okrenuli se budućnosti, jer smatramo da možemo napredovati i stići razvijenu Evropu, koja je daleko od Zapadnog Balkana", naveo je Bošković.
Prema njegovim riječima, Crna Gora, niti bilo koji državni funkcioner nikada se nije miješao u unutrašnja pitanja bilo koje države i očekuje od ostalih da isto postupe.
"Nijedan državni službenik Crne Gore nikada nije negativno komentarisao procese u regionu, iz prostog razloga što ne želimo da se miješamo u unutrašnja pitanja bilo koje države regiona, kao što ne želimo da se bilo ko miješa u naša unutrašnja pitanja. Mi smo zaista iskreni prijatelji svima u regionu", naveo je Bošković