Pitali smo stanovnike Podgorice da li vode računa o ishrani...
Organska hrana doprinosi sveukupnom zdravlju, a “lijepa” ga, zahvaljujući hemikalijama, narušava. Sudeći po broju prodavnica zdrave hrane, posebnim odjeljcima sa tom vrstom proizvoda u lancima velikih marketa, kao i sve većem broju proizvođača organske hrane, reklo bi se da Podgoričani vode računa o tome što jedu. Učesnici u našoj anketi tvrde da se trude da se hrane zdravo, ali baš i ne prave razliku između hrane proizvedene u bašti i organske, proizvedene na ekološki način.
“Ljudi uglavnom miješaju pojmove zdrava hrana i organska hrana. To nije isto, organska hrana je ona koja je proizvedena u kontrolisanom procesu i za koju je izdat sertifikat”, kažu iz Monteorganike, društva za kontrolu i izdavanje sertifikata u organskoj poljoprivredi.
Na njihovom sajtu se navodi da organska hrana u odnosu na konvencionalnu u većem nivou sadrži C vitamin, kalcijum, magnezijum, gvožđe i antioksidante, dok je na primjer, organsko mlijeko u odnosu na konvencionalno, bogatije Omega 3 masnim kiselinama, vitaminom E, A i antioksidantima. A aditiva, koji hranu čine lijepom, čuvaju njena osnovna svojstva, ukus, miris i postojanost, u organskoj hrani može biti svega 32, od 290 dozvoljenih za upotrebu u proizvodnji hrane na teritoriji Evropske unije.
Nutricionisti ukazuju na štetnost prskane i hrane pune aditiva. Saglsni su da se dugotrajnom upotrebom takve hrane u organizam unose hemikalije, koje mogu da budu opasne po zdravlje, čak i da uzrokuju kancer. Ali, kad organska nije dostupna, savjetuju korištenje samo one hrane za koju se pouzdano zna da je minimalno hemijski tretirana. Preporučuju i izbjegavanje kupovine istih namirnica.
Potražnje za organskim proizvodima kod nas ima, naročito na primorju i u Podgorici, kaže kontrolor i rukovodilac sertifikacionog odjeljenja Monteorganike Branislav Vojinović, ali dodaje da nema velike ponude.
“Ponuda domaćih organskih proizvoda u našim trgovinama nije velika, pogotovo kad je riječ o povrtlarskim proizvodima, jer je organsko povrće teško proizvoditi. Ali u prodavnicama zdrave hrane i većim marketima postoje deklarisani proizvodi iz uvoza. Uglavnom su to žitarice, sokovi, med,...”, objašnjava Vojinović.
On ima i ohrabrujuće vijesti, da je interesovanje proizvođača organske hrane za sertifikatima svake godine sve veće.
“Od 2016. godine, od kada je Monteorganika osnovana, svake godine bilježimo porast proizvođača u organskoj poljoprivredi. To je dinamičan proces, neko bude isključen, neko sam izađe iz procesa sertifikovane proizvodnje, a pojavljuju se i novi, ali za ovu godinu biće ukupno 350 proizvođača u procesu sertifikacije, a novih prijavljenih oko 50”, kaže Vojinović, napominjući da je prošle godine bilo 316 proizvođača u procesu sertifikacije, a da je od tog broja 91 proizvođač imao sertifikat.