Metak ispaljen u vazduh, mase veće od 4,5 grama ima dovoljno energije da nekog ubije, poručio je vještak balističke struke, Milovan Mihailović.
Mihailović je dodao da je šenlučenje previše rizično da bi čovjek mirne savjesti mogao podnijeti eventualne posledice takvog čina.
Dvanaestogodišnja djevojčica ranjena je u ponedjeljak u podgoričkom naselju Masline, kada je pogodio zalutali metak dok se vraćala iz škole.
Zalutali metak ranio djevojčicu u Maslinama
Mihailović je u intervjuu agenciji MINA rekao da, kada je riječ o pucanju u vazduh, odnosno o projektilima koji imaju slobodan pad, utvrđeno da svi projektili mase veće od 4,5 grama imaju dovoljno energije da nekog ubiju.
On je kazao da svaki projektil ispaljen u vazduh mora da padne na tlo i to sa određenom snagom, koja zavisi od kalibra i ugla pod kojim je metak ispaljen, kao i mase i oblika projektila.
"Za probijanje ljudske kože dovoljno je da energija proijektila bude najmanje 0,0225 džula po milimetru kvadratnom a za nanošenje teških povreda, 1,5 džula po kvadratnom milimetru", rekao je Mihailović.
Tako na primjer, naveo je on, jedan od slabih metaka, pištoljski metak, kalibra 7,65 milimetra ima projektil mase od oko 4,5 grama.
"Ovaj projektil ispaljen pod uglom od 45 stepeni ostvaruje domet od oko 1,3 kilometra i ima energetski potencijal dovoljan da usmrti čovjeka. Najčešće se koristi pištoljska munucija kalibra devet milimetara, čiji projektil ima masu od osam grama", pojasnio je Mihailović.
Maksimalni domet ovog projektila je, rekao je on, oko dva kilometra.
"Na daljini od 1,2 kilometra ovaj projektil ima energiju od 0,4 džula po milimetru kvadratnom i znači da je dovoljno za ranjavanje", kazao je Mihailović.
On je rekao da projektili koji pripadaju puščanoj municiji, kalibri 7,9 milimetara imaju masu od 12,85 grama.
"Ispaljeni pod uglom od 35 stepeni imaju domet oko 4,1 kilometar a ispaljeni pod uglom od oko 80 stepeni dostizu visinu od oko tri kilometra sa dometom od oko 1,3 kilometra", kazao je Mihailović.
Mihailović je rekao da kada je riječ o pucanju u vazduh, odnosno o projektilima koji imaju slobodan pad, utvrđeno je da svi projektili mase veće od 4,5 grama imaju dovoljno energije da nekog ubiju.
"Što se tiče vještačenja tih projektila, isto kao i svi drugi projektili, može se identifikovati oružje iz kojeg je ispaljeno", pojasnio je Mihailović.
On je rekao da je šenlučenje, pucanje iz vatrenog oružja, kao pojava kojom se obilježava radost i veselje imala svoju istorijsku ulogu u prošlom vremenu ali da tamo mora i ostati.
Mihailović je ocijenio da šenlučenje nosi prevelik rizik da bi čovjek mirne savjesti mogao podnijeti eventualne posledice takvog čina.
"Iskazujući sopstvenu radost za, na primjer, rođenjem sjeteta, možete nekom drugom oduzeti dijete ili nanijeti slično zlo", kazao je Mihailović.
Kako je naveo mora se shvatiti da se, zbog razvijenosti gradova, posebno Podgorice, ne može računati da ispaljeni projektil može pasti na sigurno mjesto.