Crna Gora je ostvarila vidljive rezultate u oblasti vladavine prava, ali ima još puno toga na čemu treba raditi, ocijenjeno je na sastanku Pododbora za pravdu, slobodu i bezbjednost.
Konstatovano je da su glavni izazovi borba protiv trgovine ljudima i slučajevi nasilja nad novinarima.
Pregovarač za poglavlja 23 i 24 Marijana Laković Drašković kazala je da je Pododbor za pravdu, slobodu i bezbjednost najvažniji između Crne Gore i Evropske komisije (EK).
"Imajući u vidu da se tokom njega razmatra ostvareni napredak u oblasti vladavine prava, koja je i srž pregovaračkog procesa", dodala je Laković Drašković.
Ona je kazala da su danas evropskim partnerima prezentovali ključne rezultate u oblasti vladavine prava.
Laković Drašković je naglasila da su reforme koje Crna Gora sprovodi u toj oblasti osnova za ukupan napredak, ne samo u pregovaračkom procesu, već i u izgradnji pravednog i bezbjednog društva po najvišim standardima evropskih zemalja.
"Kolege iz EK su još jednom konstatovale da je, nakon pet godina, realizacijom akcionih planova za poglavlja 23 i 24, ostvaren značajan napredak u oblasti reforme zakonodavstva i izgradnji institucija", rekla je ona.
Kako je navela, evropskim partnerima su, u dijelu konkretnih rezultata, ponudili ubjedljive podatke o stabilnom napretku u više značajnih aspekata jačanja vladavine prava.
"Dobili smo ohrabrenje za početni bilans rezultata ostvarenih u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala i korupcije, kroz dobru saradnju Specijalnog policijskog odjeljenja i Specijalnog državnog tužilaštva (SDT)", kazala je Laković Drašković.
Ona je precizirala da su, ove godine, specijalni tužioci pokrenuli istrage protiv 110 fizičkih i dva pravna lica, od čega protiv 85 lica za krivična djela organizovanog kriminala, a protiv 18 zbog visoke korupcije.
"Oduzeta je imovina stečena kriminalom u vrijednosti 30 miliona eura", kazala je Laković Drašković.
Kako je navela, zaplijenjene su nelegalne cigarete u vrijednosti od preko deset miliona EUR, a na crnogorskim granicama zaplijenjeno je više tona droge, čime je sriječen njen ulazak u Crnu Goru i dalja distribucija u zemlje EU.
"Istrage o pranju novca nijesu ostale nezapažene, što ohrabruje naše organe da nastave da ostvaruju rezultate kada je u pitanju i to krivično djelo", dodala je Laković.
Šef Jedinice za Crnu Goru u Generalnom direktoratu EK za susjedsku politiku i pregovore o proširenju, Tomas Haglajtner, rekao je da treba pohvaliti vidljive rezultate koje je Crna Gora ostvarila, ali da ima još puno toga na čemu treba da se radi.
"Imamo oblasti gdje rezultati i nijesu toliko vidljivi, na primjer oblast trgovine ljudima, a takođe i slučajevi nasilja nad novinarima", precizirao je Haglajtner.
On je istakao da će to i dalje određivati dinamiku pregovora o pridruživanju.
Haglajtner je naglasio da EK ne daje samo savjete, nego i značajnu finansijsku podršku kroz pretpristupne fondove.
On je podsjetio da je, osim 27 miliona koji su već dati za oblast vladavine prava, predviđeno dodanih 13,5 miliona eura u okviru programa IPA za ovu godinu.
Na pitanje šta je to što se još traži od Crne Gore i koji su izazovi, Haglajtner je rekao da su rezultati ono što EK očekuje.
"Svi instrumenti su tu da bi se došlo do rezultata u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije. To su rezultati koje mi želimo da vidimo da bi mogli da idemo u sljedeću fazu procesa pridruživanja", istakao je Haglajtner.
Odgovarajući na isto pitanje, Laković Drašković je rekla da Crna Gora u brojnim aspektima vladavine prava, naročito u borbi protiv organizovanog kriminala u korupcije, ostvaruje ubjedljive rezultate.
"Naravno, vladavina prava je oblast koja traži kontinuirane rezultate, i svakako da postoje izazovi i da u nekim oblastima moramo ostvariti još vidljiviji napredak", kazala je Laković Drašković.
Zato su, kako je navela, svi državni organi pokazali odlučnost da sve raspoložive resurse usmjere u pravcu ostvarivanja ubjedljivih rezultata u tim oblastima.
"Još snažniji fokus u narednom periodu biće na pokretanju i vođenju finansijskih istraga koje će, u konačnom, dovesti do trajnog oduzimanja imovine stečene kriminalnom djelatnošću, kao i na uspostavljanju još boljeg bilansa rezultata u borbi protiv organizovanog kriminala, korupcije, pranja novca i trgovine ljudima", kazala je Laković Drašković.
Upitan da li dijeli mišljenje evropskog komesara Johanesa Hana da evropska integracija Crne Gore može biti zaustavljena ukoliko se ne riješe slučajevi napada na novinare, Haglajtner je rekao da je Han jasno izrazio stav EK.
"A to je da mi očekujemo da se ti napadi istraže, da se počinioci pronađu i privedu pravdi. Očekujemo rezultate u toj oblasti", kazao je Haglajtner.
On je rekao da će to biti veoma bitan elemenat zaključaka nakon sastanka Pododbora.
"To nije jedini, ali je bitan element. Uvjereni smo da će crnogorski državni organi usmjeriti sve resurse i da će ostvariti rezultate", dodao je Haglajtner.