Ministarstvo održivog razvoja i turizma raspisalo je danas javni poziv za građane za treću fazu projekta Hiljadu plus, koji će biti otvoren do 13. avgusta.
Direktor Direktorata za razvoj i stanovanje u Ministarstvu, Marko Čanović, kazao je da građani od ponedjeljka mogu početi sa predajom dokumentacije banakama.
„Osnovni uslovi za učešće u projektu je da je aplikant crnogorkski državljanin i da on ili članovi njegove porodice nemaju u svojini stambeni objekat posljednje tri godine. Aplikant mora biti kreditno sposoban i zadovoljavati kriterijume u pogledu visine kumulativnih primanja koja su porpisana projektom“, kazao je Čanović na konferenciji za novinare.
Kada je u pitanju iznos anuiteta, on, kako je objasnio, ne može biti veći od 50 odsto primanja aplikanta, odnosno članova domaćinstva ukoliko se govori o sudužniku.
Čanović je kazao da u Ministarstvu očekuju da će u projektu između 400 i 450 porodičnih domaćinstava riješiti stabmeno pitanje, odnosno preko 1,2 hiljada građana.
Vrijednost projekta je 20 miliona EUR. Od toga je deset miliona obezbijedila Vlada posredstvom Banke za razvoj Savjeta Evrope (CEB), a sa deset miliona participiraju komercijalne banke, odnosno njih pet koje učestvuju u projektu – NLB, CKB, Lovćen, Erste i Societe generale Montenegro banka.
Visina fiskne kamatne stope iznosi 2,99 odsto.
Krediti se dodjeljuju određenim ciljnim grupama i to 40 odsto korisnicima čiji je član porodičnog domaćinstva zaposlen u javnom sektoru, 30 odsto bračnim supružnicima kod kojih oba imaju do 35 godina, a 30 odsto ostalim korisnicima.
Čanović je kazao da se, kada je u pitanju ponuda stanova, na A listi nalazi njih 645, a na B listi 135, od čega 76 u Podgorici.
On je rekao da je 28 investitora ispunilo uslove za učešće – 11 građevinara, četiri preduzeća i 13 pojedinaca.
U ponudi su stanovi iz osam opština – Podgorica, Cetinje, Nikšić, Pljevlja, Bijelo Polje, Mojkovac, Bar, Herceg-Novi, od čega najviše u Podgorici, 486.
„Cijene stanova neće biti veće od 1,1 hiljada EUR po metru kvadratnom, a danas će biti objavljena kompletna lista stanova na A listi, sa dispozicijom prostorija, kontakt telefonima i cijenom po kvadratu“, naveo je Čanović.
U projektu je ponuđeno 29 garsonjera, 389 jednosobnih stanova, 199 dvosobnih, 27 trosobnih, i jedan dupleks stan.
U ponudi je 512 stanova koji su u različitim nivoima izgradnje, odnosno 133 gotova stana.
„Ministarstvo će, kao obezbijeđenje, tražiti da oni koji su na A listi daju činidbenu garanciju zavisno od stepena izgrađenosti objekta, da bi bili sigurni za krajnje korisnike da će objekti biti završeni u roku“, objasnio je Čanović.
On je kazao da je Ministarstvo dogovorilo sa Notarskom komorom 50 odsto popusta na ugovore i malo povoljnije uslove u odnosu na tržine kod osiguravajućih društava.
Čanović je rekao i da je uloga države u projektu u subvenciji kamatne stope, a što se tiče izbora banaka i stanova to građanin bira sam.
„Ukoliko nije zadovoljan kreditnim limitom kod jedne banke on može da promijeni banku“, kazao je Čanović.
Na pitanje da li će u Podgorici cijene biti niže od 1,1 hiljadu EUR, Čanović je kazao da hoće i da će za svaki stan biti na sajtu projekta objavljena cijena.
„Neće svaka cijena biti 1,1 hiljadu EUR. Maksimalna je 1,1 hilajda EUR, to smo projektom odredili“, poručio je Čanović.
On je rekao da u Ministarstvu, s obzirom na trend u Crnoj Gori kada je u pitanju cjenovna politika građevinkih kompanija, smatraju da su cijene za projekat mogle biti niže.
„Iz iskustva iz prošlog projekta u City kvartu su se stanovi prodavali po cijeni od 1,15 hiljada EUR, a sada oni vrijedne 1,35 hiljada po metru“, kazao je Čanović.
Ministar održivog razvoja i turizma, Pavle Radulović, rekao je da su u tom Vladinom resoru ponosni na projekat Hiljadu plus, jer se kroz njega građanima omogućava da pod značajno povoljnijim uslovima, od tržišnih, obezbijede sebi krov nad glavom.
„Ponosni smo i na projekat jer smo u ovoj trećoj fazi uspjeli da obezbijedimo najbolje uslove do sada“, smatra Radulović.
On je rekao da se u projektu prijavilo 39 građevinara sa 780 stanova, a od tog broja njih 28 je ispunilo uslove, a 650 stanova je stavljeno na A listu.
„Ovi ostali su stavljeni na B listu, što znači da nemaju kompletnu dokumentaciju, ali im je dat rok od još 15 dana da je dopune“, dodao je Radulović.
On je ocijenio da je za građane jako važno da je kamatna stopa fiksirana na 2,99 odsto na 20 godina.
„To je oko 40 odsto jeftinije nego stambeni krediti koji se mogu naći na tržištu“, kazao je Radulović.
Ministarstvo je, kako je rekao, uspjelo i da ispregovara da učešće nije obavezno.
„Ministarstvo je tu da garantuje fiksnu kamatnu stopu, ročnost od 20 godina, nepostojanje obaveznog učešća, kao i to da obrada kredita ne bude skuplja od 0,3 odsto. Sav ostali odnos između građanina banke i građevinara je njihov interni odnos“, kazao je Radulović.
Direktorica Nacionalne jedinice za implementaciju projekta iz oblasti komunalne infrastrukture i zaštite životne sredine, Sanja Mugoša, objasnila je da se građani o projektu mogu informisati na sajtu www.1000plus.me, kao i pozivom na Call centar 19915.
„Građani prikupljaju neophodnu dokumentaciju i predaju je banakama, nakon čega svaki od njih dobija potvrdu koja sadrži šifru, datum, kao i tačno vrijeme predaje aplikacije“, kazala je Mugoša.
Na sajtu će se, kako je objasnila, objavljivati spisak predatih aplikacija.
Nakon zatvaranje poziva, Projektni odbor pregleda dokumentaciju i donosi konačne odluke o čemu obavještava aplikante i predaje vaučer.
„Građani sklapaju predugovor sa investitorom na osnovu vaučera, a nakon toga i ugovor o kupoprodaju sa bankom i investitorom“, zaključila je Mugoša.