Porto Montenegro prodao je do sada 300 stanova, od čega 90 kompanijama i 210 fizičkim licima, a prosječna cijena kvadrata iznosi 6,5 hiljada eura.
Iz Porto Montenegra saopštili su Pobjedi da za tu prodaju vlada veliko interesovanje i da im je u ponudi trenutno novi rezidencijalno poslovni objekat čiji je naziv BAIA (Zaliv), koji će imati 70 stanova i svi su već na tržištu.
”Izgradnja će biti završena na ljeto 2019. godine. Iako je veliki dio i ovog rezidencijalnog objekta već rezervisan, za stanove vlada veliko interesovanje”, rekli su iz Porto Montenegra.
Kako kažu u toj kompaniji, kupci stanova su iz cijelog svijeta. Prvih deset rangiranih nacionalnosti po broju kupljenih stanova su Rusija, Srbija, Britanija, Crna Gora, Italija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Ukrajina, SAD i Bugarska.
Porto Montenegro najbolja marina svijeta
Koliko je kroz prodaju stanova naplaćeno i vraćeno PDV nije predočeno, jer, kako je Pobjedi objašnjeno iz Poreske uprave, prihod se prijavljuje mjesečno zbirno, bez obzira na vrstu proizvoda ili usluge. Porto Montenegro je te stanove prodavao po stopi PDV-a od 17 i 19 odsto, zavisno koja je važila u kojem periodu, jer po crnogorskom zakonu PDV se plaća na novoizgrađenu nepokretnost.
Fizička lica koja od Porto Montenegra kupe stanove nemaju pravo na odbitni povraćaj ovog poreza.
Kompanije kupci imaju pravo na povraćaj PDV-a, ukoliko taj prostor koriste u poslovne svrhe, i kao takav ga i kupe, odnosno ako imaju poreski kredit, jer im je ulazni PDV veći od izlaznog.
Pozivajući se na uvid u ugovore o kupoprodaji koji se nalaze u Porto Montenegro, a koje posjeduje Poreska uprava, iz te institucije rečeno je da je od 2007. godine do danas prodato 260 nepokretnosti ukupne vrijednosti oko 217, 295 miliona eura.
“Imajući u vidu da se kod svakog ugovora radilo o prvom prometu novoizgrađenih nepokretnosti bile su oporezive PDV-om, koji je do jula 2013. bio 17, a nakon toga 19 odsto. Porez je uračunat u cijenu i prijavljen poreskom organu kroz mjesečne PDV prijave obveznika koji su vršili promet nepokretnosti”, naveli su iz Poreske uprave.
Oni su objasnili da se PDV prijavljuje mjesečno po različitim stopama, ali u zbirnom iznosu bez obzira na vrstu proizvoda ili usluga čiji je promet izvršen.
Država gubi milione zbog ilegalnog izdavanja jahti
“Zato nije moguće izdvojiti podatak o PDV-u koji je naplaćen isključivo po osnovu prometa novoizgrađenih nepokretnosti od ovih obveznika, koji se bave i drugim djelatnostima. To se odnosi i na povraćaj PDV-a “, objašnjeno je iz Poreske uprave.
Iz te institucije objašnjavaju da se pravo na povraćaj PDV-a ostvaruje nastankom poreskog kredita.
“U situacijama kada je u mjesečnoj prijavi ulazni PDV veći od izlaznog, ima se pravo na povraćaj. Do toga kod ovih poreskih obveznika najčešće dolazi zbog značajnih investicionih ulaganja”, naveli su iz Poreske uprave.
Iz krugova koji se bave revizijom objašnjeno je da, ako preduzeće kupi stan u kome će stanovati direktor, ili bilo koji zaposleni, onda ono nema pravo na povraćaj PDV-a, odnosno na odbitnu stavku.