U državnim tužilaštvima u Crnoj Gori prošle godine zaključeno je 167 sporazuma o priznanju krivice, od čega je u 13 osnovnih i dva Viša državna tužilaštva 139, dok je u Specijalnom državnom tužilaštvu zaključeno 28 sporazuma.
To se navodi u Izvještaju o radu Tužilačkog savjeta i Državnog tužilaštva za 2016. godinu. koje je danas Vrhovni državni tužilac Ivica Stanković predstavio na sjednici Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu.
„Primjenom instituta odloženog krivičnog gonjenja, državni tužioci su riješili predmete protiv 591 učinilaca, što je 18,45 odsto od ukupnog broja odbačaja“, navodi se u Izvještaju.
Na osnovu sporazuma o priznanju krivice, presudom nadležnog suda riješeni su predmeti protiv 167 učinilaca krivičnih djela, od čega kod osnovnih i viših državnih tužilaštava 139 sporazuma, a kod Specijalnog državnog tužilastva 28, zbog teških i najtežih krivičnih djela korupcije i organizovanog kriminala.
Navodi se da se kvalitet, efikasnost i ekonomičnost tuzilačke istrage vrednuje trajanjem prethodnog krivičnog postupka u nadležnosti Državnog tužilaštva, stepenom potvrđenih optužnica na osnovu rezultata istrage i glavnog pretresa prema vrsti presude.
Tužilačka istraga, čak i u najsloženijim predmetima za teška krivična djela korupcije i organizovanog kriminala u nadležnosti Specijalnog drzavnog tuzilastva trajala je u prosjeku četiri mjeseca i 21 dan.
„U postupku sudske kontrole optužnica iz nadležnosti državnog tužilaštva protiv 835 lica, potvrđeno je optužnica protiv 813 lica ili 97,37 odsto“, kaže se u Izvještaju za 2016. godinu
U postupku prethodnog ispitivanja optužnih predloga protiv 2.702 lica, u 99 odsto akata sud nije utvrdio postojanje grešaka ili nedostataka niti potrebu boljeg razjašnjenja stanja u predmetu, kao smetnje za zakazivanje glavnog pretresa.
„Po optuznicama (2,63 odsto) i optužnim predlozima (0,96 odsto), koji su vraćeni tužilaštvu radi otklanjanja grešaka ili nedostataka, odnosno boljeg razjašnjenja stanja stvari, državni tužioci su postupili u zakonskom roku“, navode iz Tužilačkog savjeta.
Po optuženjima osnovnih i viših državnih tužilaštava, osuđujućom presudom riješeno je 91,27 odsto optuženja, oslobađajućom 6,28 i odbijajućom presudom 2,43 odsto optuženja.
"Državni tužioci su angažovanjem doprinosili efikasnosti krivičnog postupka u svim njegovim fazama. Jedan od pokazatelja koji ilustruje angažovanje državnih tužilaca u ovom pravcu, odnosi se na njihovo učešće na glavnim pretresima pred prvostepenim i drugostepenim sudovima i sjednicama pred drugostepenim sudovima u 17.409 postupaka“", kaže se u Izvještaju.
U zaključcima se ističe da je naophodno unaprijediti proaktivan odnos državnih tužilaca u vršenju funkcije gonjenja učinilaca krivičnih djela, posebno u predmetima organizovanog kriminala, korupcije, terorizma, ratnih zločina i pranja novca.
„Potrebno je realizovati mjere i zadatke iz akcionih planova za pregovaračka poglavlja 23 i 24 i akcionog plana za sprovođenje strategije reforme pravosuđa 2014 - 2018. Povećati broj predmeta riješenih primjenom alternativnih načina rješavanja krivičnih predmeta u Državnom tužilaštvu“.
Kako se navodi, potrebno je povećati bilans rezultata u primjeni instituta privremenog i trajnog oduzimanja imovine stečene krivičnim djelom na osnovu rezultata finansijske istrage, kao i proširenog oduzimanja imovine od učinioca koji ne može dokazati njeno zakonito porijeklo.