U Crnoj Gori je potrebno u debati, lišene politikanstva, pronaći održiv balans, fenomene i izazove u vezi sa granicom slobode izražavanja, ocijenio je pomoćnik ministra kluture za medije Željko Rutović.
On je kazao da su problemi svih novinara isti, bez obzira na to da li se radi o zavisnom ili nezavisnom udruženju.
“Etički kodeks, objektivno i odgovorno novinarstvo ima iste prefikse, standarde koji su podjednako obavezujući za sve djelatnike medijske industruje”, rekao je Rutović na panelu “Dokle sežu granice slobode izražavanja.
Panel je, povodom Dana novinara Crne Gore, organizovalo Društvo profesionalnih novinara Crne Gore (DPNCG).
Rutović je ocijenio da je potrebno na debatnom forumu, lišenom politikanstva, pronaći održiv balans, fenomene i izazove koji se tiču granice slobode izražavanja.
“Cijenim da je važno, u kontekstu vladavine prava, prepoznati pojedinačne institucinalne odgovornosti svih subjekta i podsubjekata sistema koji su normativno zaduženi i odgovorni za kreiranje, odnosno stvaranje ambijenta za slobodan rad medijske industrije”, naveo je Rutović.
On je je rekao da je odnos prava i odgovornosti granica slobode izražavanja situirano u ravni potreba snaženje intrumenta zaštite privatnosti.
“Na različitim adresama, različitim povodima i različitim situacijaima smo ukazivali na potrebu ne samo regulatornih već i samoregulatornih principa snaženja, s jedne strane prava javnosti da zna kao demokratskog alata u demokratskom društvu, slobodnog pristupa informacijama i, s druge strane, visoke samoregulatorne prakse medijske industruje”, kazao je Rutović.
Mila Radulović iz DPNCG-a kazala je da novinarski kodeks obavezuje sve zaposlene u medijama da budu u službi javnosti i solidarni bez obzira na međusobne razlike u privatnim i političkim stavovima.
“Nažalost u Crnoj Gori nije takva situacija, to svi znamo”, navela je Radulović.
Ona je rekla da su svim novinarima u Crnoj Gori isti ciljevi, problemi i interesi.
“Trudićemo se da napravimo korak naprijed ka vraćanju ugleda profesiji ka slobodi javne riječi i međusobnoj solidarsnosti, unapređenju naših radnih ugovora, zaštiti kolega, pomoći u procesuiranju onih koji su digli ruku na novinara i za one koji su krivi za smrt našeg kolege, glavnog i udgovornog urednika lista Dan”, poručila je Radulović.
Prema njenim riječima, Vlada treba da uspostavi normativne uslove za rad novinara i da zakonima promijeni ono što se pokazalo kao loše.
Vesna Rajković iz DPNCG, rekla je da je novinarstvo na najnižoj ljestvici kada je u pitanju znanje i odgovornost novinara.
Ona je ocijenila da je odgovornost u medijima edukacija i profesionalizacija novanara veoma bitna.
“Kredibilitet i znanje novinara je nešto na čemu treba insistirati i to nije nešto što bi ni Vlada ni advokati ni ambasade mogle da urade, mi moramo sami da radimo, zadržimo lični dignitet, bez obzira na to u kom mediju radimo”, poručila je Rajković.
Ambasador Njemačke u Podgorici, Hans Ginter Matern, ocijenio je da mediji građanima trebaju da daju osnova da im vjeruju.
“Da bi to postigli građani moraju povjerovati da je to što je napisano djelo novinara, a da nije prpisano”, kazao je Matern.
Prema njegovim riječima, bitno je da konzumeti medija znaju da su novinari u skladu sa svojim razumom tražili i odgovarili na ključno pitanje - zašto.
On je naveo da se novinari ne moraju bojati takmičenja sa socijlanim i društvenim medijima ukoliko građanima daju razloga i osnovama da im vjeruju.
Izvršni sekretar Medijskog savjeta za samoregulaciju, Ranko Vujović, kazao je da je jedini problem u Crnoj Gori nepostojanje dijaloga u okviru medijske zajednice.
“Nama ne trebaju izvještaji Evropske komisije da utvrdimo da je crnogorska medijska zajednica otprilke najgori dio crnogorskog društva”, naveo je Vujović.
On je rekao da je takva situacija dalje neodrživa i ako se nešto ne preduzme na premošćavanju tog problma, medijska zajednica će i dalje da tone.
Urednik nedjeljnika Monitor, Zoran Radulović, kazao je da je crnogorska medijska zajednica daleko od toga da bude najgori dio crnogorskog društva.
“Ona ne valja ništa, ali je među najboljima”, smatra Radulović.
Kako je rekao, nekada su novinari bili nešto drugo, i biće to isto “ili nas biti neće”.
Predrag Nikolić iz Sindikata medija Crne Gore, rekao je da je problem svim medijskim radnicima sa poslodavcima i državom.
Prema njegovim riječima, slika medija u čitavom regionu je sumorna.
“Crna Gora, iako je lider u regionu po mnogim stvarima u novinarstvu je u nivou sa regionom, a u nekim stvarima gora od toga”, naveo je Nikolić.