Glavni specijalni tužilac, Milivoje Katnić, naredio je izviđaj o sumnjama da je prilikom privatizacije dva crnogorska hotela, Avale i Bjanke, investiran novac sumnjivog porijekla posredstvom firmi sa Paname.
Izviđaj je, kako pišu Dnevne novine, otvoren prije izbijanja svjetskog poreskog skandala Panama Papers.
Ukoliko se dokaže da je riječ o pranju novca, mogao bi se ponoviti scenario kao u prethodnim budvanskim aferama, da gazdovanje hotelima ponovo preuzme država.
"Predmet se nalazi u fazi izviđaja. U toku je prikupljanje potrebnih obavještenja, podataka i dokumentacije, radi ocjene o postojanju bitnih elemenata bića krivičnog djela za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti, a iz nadležnosti Specijalnog tužilaštva”, rekli su iz tužilaštva.
Dnevne novine imale su uvid u dokumentaciju o tokovima novca, koji je, prema sumnjama koje se provjeravaju, "opran” preko švajcarskih banaka i to u višemilionskim iznosima, prije nego što je "legao” na račun Beppler & Jacobson Montenegro u jednoj od crnogorskih komercijalnih banaka.
Prema izvodima registra privrednih subjekata u Panami, kao vlasnik jedne od spornih firmi, preko koje su obavljani trasferi novca za kupovinu hotela, bila je Svetlana Lazurenko, supruga biznismena Igora Lazurenka, koji pred Arbitražnim sudom u Londonu nije dokazao porijeklo uložene imovine.
Zadatak tužilaštva u toj složenoj istrazi je da dokaže kojom finansijskom rutom je do Crne Gore stigao novac, za koji se spekuliše da je "izvučen” iz naftne kompanije TNK British petroleum, u kojoj je Lazurenko bio šef za logistiku, ali je, prema pisanju vodećih ekonomskih medija, otjeran zbog prevara.
Prema dokazima do kojih su došle Dnevne novine, najveći dio novca u jeku privatizacije na račun Beppler & Jacobsona Montenegro pristigao je sa računa majke firme Beppler & Jacobson LTD, ali i panamske firme Luburia Invest i to u vidu kreditne pomoći.
Uplate su vršene preko švajcarskih računa dvije banke UBS AG i Clariden Leu.
Preko računa UBS banke Luburia je uplatila 1,6 miliona eura Beppler & Jacobsonu LTD 22. oktobra 2003. godine. Istog dana 1,56 miliona eura prebačeno je na račun Privrednog suda u Podgorici, na osnovu ugovora o kupovini hotela Bjanka u Kolašinu.
Preko istih računa, i u istu svrhu, a u ime druge sumnjive firme Trokley, kako bi se zametnuo trag o porijeklu novca, 20. januara 2004. godine Luburia Invest uplaćuje novih 1,6 miliona i to na račun Hipotekarne banke.
Osnov uplate je, takođe, kredit za kupovinu hotela. Ista firma, čije je sjedište na Panami, i 13. februara iste godine uplatila je 1,6 miliona eura, a u međuvremenu i još nekoliko manjih transfera od nekoliko desetina hiljada eura.
Više od 140 političara i zvaničnika umiješano je u aferu Panamski papiri, odnosno finansijska dokumenta koja je objavio Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara (ICIJ), koja je žestoko uzburkala svjetsku javnost zbog pranja novca nekih od najvećih imena svjetskog sporta i biznisa i politike.
Afera Panamski papiri su, kako su naveli iz ICIJ-a, slučaj jednog od najvećeg curenja informacija u istoriji, u kojem je riječ o 11,5 miliona dokumenata.