Crnogorska ekonomija će, prema procjenama Svjetske banke (SB), ove godine rasti 3,4 odsto, što je najbrži rast od zemalja jugoistočne Evrope.
Koautor izvještaja SB za jugoistočnu Evropu, Gallina Vincelette, saopštila je da se ekonomije zemalja tog regiona oporavljaju, dok se najbrži rast ove godine očekuje u Crnoj Gori i Makedoniji, prenosi agencija Anadolija.
“Ekonomija ove regije se oporavlja. Javne investicije su ključni pokretač tog rasta. Svaka od šest zemalja regiona se ove godine oporavlja u određenom smislu. Rast regiona je u prosjeku 1,8 odsto. Najveći rast je u Crnoj Gori i Makedoniji, 3,4 odsto, odnosno 3,2 odsto", kazala je Vincelette na prezentaciji redovnog ekonomskog izvještaja SB za jugoistočnu Evropu u Sarajevu.
Nakon te dvije zemlje, slijede Kosovo sa rastom bruto domaćeg proizvoda (BDP) od tri odsto, Albanija sa 2,7 odsto, Bosna i Hercegovina (BiH) 1,9 i Srbija sa rastom od 0,5 odsto.
Vincelette je navela da svaka od šest zemalja regiona jugoistočne Evrope bilježi određeni napredak ove godine.
"Kada je region zapadnog Balkana u pitanju, primjetan je oporavak i u pogledu rasta zaposlenosti. Ipak, nezaposlenost je još vrlo visoka", kazala je Vincelette.
Direktor SB za zemlje jugoistočne Evrope, Ellen Goldstein, navela je da je povećanje privatnih investicija značajno uticalo na veći ekonomski rast cijelog regiona.
"Ove godine bilježimo rast zemalja regiona i to je vrlo važno. Značajno je da je taj rast rezultat snažnijih privatnih investicija. Takođe je primjetna i povećana stopa zaposlenosti što nije bio slučaj od 2008. godine”, rekla je Goldstein.
Prema njenim riječima, niže cijene nafte u svijetu su uticale na veći ekonomski rast i u regionu.
“Ipak, treba paziti na političke krize koje mogu predstavljati rizik za rast. Ekonomski rast zemalja regiona najviše zavisi od reformi. Posebno treba popraviti kvalitet javnih troškova. Kada govorimo o reformama, privatni sektor je potrebno učiniti još dinamičnijim", rekla je Goldstein.
Potrebno se, kako je zaključila, fokusirati na sveukupnu klimu u privatnom sektoru.