Profesorice odsjeka za crnogorski jezik na Filozofskom fakultetu u Nikšiću nastavljaju sa kritikama na račun Fakulteta za Crnogorski na Cetinju.
Profesori opšte lingvistike icrnogorski književnosti na Filozofskom fakultetu u Nikšiću Rajka Glušica i Tatjana Bečanović izjavile su za Dan da „fakultet na Cetinju, odnosno nosioci naopake i retrogradne jezičke politike u Crnoj Gori na čelu sa dekanom Čirgićem, otvoreno pozivaju i rade na gašenju njihovog Studijskog programa zacrnogorski jezik i književnost“.
Bečanović je dodala da je „na Cetinju prevareno 34 đece, jer otkako je Stijepović ministar,crnogorski škole ne pohađaju učenici nego đeca”.
„Fakultet iz domaće radinosti ministra prosvjete podli je obračun sa Univerzitetom Crne Gore i sa Studijskim programom zacrnogorski jezik i južnoslovenske književnosti. Kad smo već kod štete ko će izračunati koliko državu košta neonacistička jezička avantura od osnivanja Instituta za crnogorski jezik, štampanja udžbenika koje niko ne kupuje, pa do poslednje finansijske brljotine nezakonitog osnivanja Fakulteta za crnogorski jezik“, poručila je Bečanović u razgovoru za Dan.
Glušica je za podgorički dnevnik rekla da je osnivanje fakulteta na Cetinju rasipanje novca za ustanovu koja je kadrovski i naučno veoma rizična.
„U vrijeme najteže finansijske krize na Univerzitetu Crne Gore, čiji je budžet drastično smanjen, jer ne može da pokriva ni plate zaposlenih, a kamoli naučnoistraživački rad, osnovan je ovakav fakultet. Na Univerzitetu mladi doktori nauka umjesto da se nagrade za postignute naučne rezultate, ogroman rad i trud, oni ostaju bez posla“, kaže Glušica.
Ona je dodala da studije u Nikšiću „difamirajući i klevećući predstavljaju kao antidržavni i anticrnogorski ”.
„Osnivanje Fakulteta na Cetinju je završni čin duge i otvorene diskriminacije profesora i studenata studijskog programa u Nikšiću i favorizovanje jedne pogubne i nenaučne jezičke politike oličene u radu pomenutog Instituta/Fakulteta. Taj čin likvidacije slaviće jednako i zajednocrnogorski i srpski nacionalisti (inače veoma dobro sarađuju uzajamno hraneći svoje nacionalizme i mržnju) budući da je naš Studijski program kost u grlu i jednima i drugima, ali i predstavnicima vlasti koji ove nacionalizme podržavaju i njeguju, tako da sa toliko u istom cilju ujedinjenih neprijatelja, naš Studijski program teško može opstati, uprkos dokazanom i međunarodno priznatom kvalitetu rada“, rekla je Glušica.
Ona je istakla da nije tačno obrazloženje Vlade da se fakultet na Cetinju otvara zbog potrebe za nastavnim kadrom iz te oblasti, jer, kako je istakla, te potrebe zadovoljava program u Nikšiću.
„Očigledno taj program nije dovoljno dobar ministru i Vladi pa su ništa manje nego otvarili fakultet svojim miljenicima, nosiocimacrnogorski jezičkog nacionalizma i omogućili da svoje mistifikacije i manipulacije ocrnogorskom kao autohtonom jeziku, posebnog porijekla i strukturno različitog od bosanskog, hrvatskog i srpskog jezika serviraju studentima kao naučne istine“, izjavila je Glušica.
Glušica je podsjetila da će studentima znanja o crnogorskom jeziku prenositi dekan Čirgić, koji je doktorirao u Osijeku, a izabran za docenta u Mostaru za predmet Suvremenicrnogorski jezik.
„U tome učestvuju svi crnogorski domoljubi koji su dali doprinos naopakoj kodifikacijicrnogorskog jezika, kojima će naučne i akademske reference nadomjestiti dosledno „jotiranje" i domoljublje. Naravno dolaziće, uvijek za pomoć spremni, i profesori iz Osijeka, kojima će biti debelo plaćeno za to“, kaže je Glušica.
Bečanović smatra da je ministar Slavoljub Stijepović „stvorio fakultet “eh nihilo” ni iz čega i ni od koga”.
„Privatizacija Univerziteta Crne Gore omogućiće još mnogo nezakonitih i neakademskih radnji, a i poneku, još odavno naručenu likvidaciju. Uzalud se pitamo, zašto Vlada, sastavljena od tolikih doktora nauka, ne voli nauku!? Zašto uporno uništava dvije najznačajnije naučne institucije u državiCrnogorsku akademiju nauka i umjetnosti i Univerzitet Crne Gore? Likvidacija Studijskog programa zacrnogorski jezik i južnoslovenske književnosti na Filozofskom fakultetu, koja uspješno školuje kadrove tog profila još od 2008. godine, sledeći je korak“, prokomentarisala je Bečanović za Dan.