Riječ je o, kako su pojasnili, oboljenju koje dovodi do progresivnog gubitka svih životnih funkcija i završava se često smrću u najranijim godinama života, a za koje smo do sada imali ograničene opcije u liječenju.
Inovativna genska terapija, koja predstavlja revolucionarno otkriće u liječenju spinalne mišićne atrofije tip jedan, po prvi put je primijenjena u našem zdravstvenom sistemu, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.
„Lijek Zolgensma, dostupan je na tržištu od 2017. godine i njegova primjena u Crnoj Gori ukazuje na odlučnost da ne zaostajemo u primjeni najmodernijih terapija koje pružaju šansu za normalan život našim najmlađim sugrađanima", rekao je ministar zdravlja Vojislav Šimun.
Šimun je pohvalio tim Ministarstva koji je "sa neizmjernom predanošću radio na donošenju protokola i svih pripremnih aktivnosti koje su bile neophodne da lijek dođe u Crnu Goru".
On je istakao i pohvalio profesionalizam i predanost tima Instituta za bolesti djece, predvođenog dr Nelom Ivanović, čija su stručnost i nesebično zalaganje, kako je rekao, bili od izuzetnog značaja za uspjeh ovog projekta.
„Zajedno sa vodećim stručnjacima iz Evrope i regiona, među kojima su i eminentni profesor Laurent Servais iz Centra za neuromuskularne bolesti u Oxfordu, uspjeli smo da postavimo temelje za uspešnu primjenu ovog tretmana. Osim toga, otišli smo i korak dalje, jer Ministarstvo zdravlja u saradnji sa Fondom za zdravstveno osiguranje početkom sledeće godine uvodi skrining za spinalnu mišićnu atrofiju. Ovaj program će značajno poboljšati šanse za rano otkrivanje bolesti, omogućavajući pravovremenu primjenu genske terapije sa potencijalom da potpuno spriječi progresiju bolesti“, pojasnio je ministar Šimun, dodajući da smo, imajući u vidu sve navedeno, napravili veliki korak za naše najmlađe", najavio je Šimun.
On je poručuo da zdravstveni sistem Crne Gore pokazuje da je sposoban da pruži najbolju moguću brigu za naše građane i da se uključi u red zemalja koje su lideri u primjeni najsavremenijih medicinskih dostignuća.