Za povećanje odborničkih naknada glasali su svi prisutni odbornici skupštinske većine Nove, Demokrata, Pokreta za Pljevlja i Evrope sad dok sjednici u trenutku glasanja nisu prisustvovali odbornici Demokratske partije socijalista i Bošnjačke stranke.
Odbornici pljevaljskog parlamenta na današnjoj sjednici usvojili su odluku kojom su povećali sebi naknade za rad u lokalnom parlamentu, a građanima izglasali povećanje cijene vode i cijene koje pruža opštinsko preduzeće Komunalne usluge.
Za povećanje odborničkih naknada glasali su svi prisutni odbornici skupštinske većine Nove, Demokrata, Pokreta za Pljevlja i Evrope sad dok sjednici u trenutku glasanja nisu prisustvovali odbornici Demokratske partije socijalista i Bošnjačke stranke.
Ove dvije partije bile su uzdržane tokom glasanja da se predlog uvrsti u dnevni red današnje sjednice.
Odbornik Nove Božidar Jelovac kazao je da će odbornici od 1. oktobra umjesto 150 eura dobijati naknadu od oko 270 eura.
Jelovac je kazao da naknade odbornicima nisu povećavane od 2014. godine.
Jelovac je dodao da je novina u novoj odluci što odbornici ne moraju prisustvovati sjednicama lokalnog parlamenta, niti pravdati razlog nedolaska, da bi dobili naknadu, što je do sada bio slučaj.
Glasovima odbornika Nove, Demokrata i Pokreta za Pljevlja data je saglasnost na predlog Odbora direktora Vodovoda da se povećaju cijene vode.
Nove cijene, na koju je dala saglasnost Regulatorna agencija za energetiku i regulisane komunalne usluge, primjenjivaće se od 1. januara naredne godine.
Protiv su bili odbornici vladajućeg Pokreta Evropa sad, Demokratske partije socijalista i Bošnjačke stranke.
U DPS-u smatraju da je teret poskupljenja trebalo prebaciti na lokalnu upravu, kroz subvencije Vodovodu iz opštinskog budžeta.
Vršiteljka dužnosti direktora Vodovoda Biljana Đondović kazala je da bi u slučaju da odbornici nisu dali saglasnosti cijena vode trebala da se smanji za deset odsto s tim što bi zbog toga opština bila u obavezi da preduzeće subvencionira sa 350 do 400 hiljada eura.
Od prvog januara građani Pljevalja metar kubni vode plaćaju po cijeni koja je za deset odsto umanjena u odnosu na decembarski račun, a ova cijena važiće do kraja godine.
Nižu cijenu vode građani Pljevalja dobili su zahvaljujući činjenici da lokalni parlament, u kojem je većinu imao DPS sa koalicionim partnerima, prošle godine nije održao sjednicu na kojoj je trebalo da se da saglasnost na nove cijene koje je utvrdila Regulatorna agencija za energetiku i regulisane komunalne djelatnosti.
Regulatorna cijena za energetiku i regulisane komunalne djelatnosti krajem prošle godine utvrdila je cijenu vode za građane i privredu Pljevalja, koja je trebala da bude povećana između osam do deset odsto u odnosu na prošlogodišnju cijenu.
Zbog složenog načina na koji se obračunava teško je iskazati koliko iznosi povećanje cijene vode, jer će to zavisiti od potrošnje, s obzirom da na računu postoji fiksni i varijabilni dio od kojeg zavisi konačni iznos računa.
U Vodovodu su izračunali da će domaćinstva koja mjesečno troše 10 metara kubnih dobijati mjesečni račun od 9,88 eura sa PDV-om što je za 3,54 eura ili 55,91 odsto više u odnosu na dosadašnji račun.
Za istu količinu vode pravna lica plaćaće 16,58 eura ili 16,05 odsto više nego do sada.
Domaćinstva koja mjesečno troše 30 metara kubnih dobijaće račun od 25,86 eura što je za 76,17 odsto veći račun od sadašnjeg.
Pravna lica za tu količinu vode platiće 44,42 eura ili 26,87 odsto više nego do sada.
Fiksni dio na računima biće umanjem za domaćinstva 12,77 odsto i iznosiće 1,89 eura a za pravna 2,65 eura i biće manji za 32, 29 odsto.
Uz račune za vodu iskazuje se i usluga prihvatanja i odvođenja komunalnih otpadnih voda.
Vršiteljka dužnosti direktorice Vodovoda Biljana Đondović kazala je da je u najvećoj mjeri razlog zašto dolazi do povećanja cijena varijabilnog dijela usluga taj što za 2024. godinu nisu predviđene subvencije Opštine za izmirenje troškova poslovanja Vodovoda.
“Te subvencije se uključuju kao element za utvrđivanje regulatornog prihoda, odnosno cijena usluga. Subvencije nisu bile planirane ni za 2023. godinu, međutim, budući da Društvo nije dobilo saglasnost na cijene od strane Skupštine opštine Pljevlja, u 2023. godini se primjenjuju privremene cijene koje su za 10 odsto manje u odnosu na decembar 2022. godine”, rekla je Đondović "Vijestima". Ona je upravljanje vodovodom preuzela prije dva i po mjeseca.
Vodovod je prošle godine poslovao sa gubitkom od skoro 235.000 eura, dok je ukupan neraspoređeni gubitak iz prethodnih godina dostigao iznos od 2,65 miliona eura.
Odbornik Demokrata Igor Joksović kazao je da u troškovima preduzeća najviše učestvuju zarade zaposlenih, prenose Vijesti.
Predsjednik Odbora direktora Vodovoda Miroslav Anđelić nedavno je saopštio da je bivše rukovodstvo Vodovoda, koje su predvodili kadrovi DPS-a, samo u aprilu i maju zaposlilo deset novih radnika na neodređeno vrijeme, a za više njih koji su angažovani po ugovoru o djelu produžilo ugovore do kraja godine.
Joksović je predložio da se ugroženim grupama građana odobri subvencija na cijenu vode.
Odbornik DPS-a Haris Alavać rekao je da će u Pljevljima nakon najnovijeg poskupljenja voda biti najskuplja od svih gradova u Crnoj Gori, osim onih koji vodu dobijaju iz Regionalnog vodovoda.
On je izrazio sumnju da će i ostala opštinska preduzeća posegnuti za povećanjem cijena svojih usluga.
Komentarišući povećanje usluga preduzeća Komunalne usluge, koje gazduje gradskim grobljem, pijacom i azilom za životinje predsjednik Odbora direktora Dušan Jović kazao je da će usluge poskupiti 30 do 40 odsto. Rekao je i da cijena godišnjeg održavanje grobnica ostaje ista.
On je rekao da će dodatni prihod preduzeća nakon poskupljenja iznositi 68,5 hiljada eura, najviše od pogrebnih usluga oko 62.000 eura.
U pokretu Evropa sad su smatrali da teret rješavanja problema u Komunalnim uslugama ne treba rješavati na teret građana, prenose Vijesti.
Skupština je juče između ostalog usvojila i odluku o formiranju komisije koja će raditi izmjene Statuta opštine Pljevlja, što se kako smatraju u DPS-u radi kako bi se ubuduće umjesto dosadašnjeg 20. novembra, dan opštine slavio 27. oktobra na Svetu Petku, kada su Pljevlja na taj datum dva puta oslobođena 1912. i 1918. od Turske i Austrougarske okupacije.