Vjeronauci nije mjesto u školi, jer učenici treba da stiču kvalitetna, sveobuhvatna i funkcionalna znanja i vještine, zbog čega je religijski, politički, ili bilo kakav drugi uticaj u obrazovnim ustanovama neprihvatljiv, rekao je za Vijesti ministar prosvjete.
Učenici treba da stiču kvalitetna, sveobuhvatna i funkcionalna znanja i vještine, zbog čega je religijski, politički, ili bilo kakav drugi uticaj u obrazovnim ustanovama neprihvatljiv. Vojinović obećao da će biti javno dostupni spisi u vezi sa izborom vršilaca dužnosti (v.d.) direktora koje je postavila bivša ministarka Vesna Bratić. Prosvjetni radnici mogu očekivati veće plate, jubilarne nagrade, ali i pomoć onima koji putuju do posla, jer rade van mjesta u kome žive, poručio je ministar prosvjete u intervjuu koji je dao Vijestima.
Rekao je da je važnost građanskog vaspitanja i medijske pismenosti neupitna.
Obećao je da će uskoro biti javno dostupna dokumentacija u vezi sa izborom vršilaca dužnosti (v.d.) direktora koje je tokom prošle godine postavila bivša ministarka Vesna Bratić.
Prema njegovim riječima, sveobuhvatna analiza douniverzitetskog obrazovanja biće uskoro završena i predstavljena, a radiće se i na novom propisu o visokom obrazovanju koji će obezbijediti kvalitetnije diplome, usklađene sa tržištem rada.
Vojinović kaže i da prosvjetni radnici mogu očekivati veće plate, jubilarne nagrade, ali i da će naći način da pomogne onima koji putuju do posla, jer rade van mjesta u kome žive.
Na pitanje zašto Ministarstvo još nije javno objavilo sve odluke o izboru v.d. direktora iz 2021, sastav komisije koja je bivšoj ministarki predlagala kandidate i njihove izvještaje?
Ministar je odgovorio: ,,Zbog obimnosti pomenute dokumentacije, te činjenice da su pred Ministarstvom prosvjete, po mom stupanju na čelo ovog resora bili brojni izazovi, u toku je proces prikupljanja i skeniranja dokumentacije, kako bi u najskorijem roku, na zvaničnom sajtu Ministarstva prosvjete objavili sve navedene odluke i izvještaje."
Na pitanje kako će se odnijeti prema Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju od kojeg se dobar dio radne grupe ogradio i tvrde da čak ni ono što je dogovoreno nije u ušlo u finalni tekst Nacrta?
,,Imajući u vidu da je došlo do određenih kadrovskih promjena u Ministarstvu, neophodno je izvršiti izmjenu članova Radne grupe koju čine predstavnici Ministarstva. Sa posebnom pažnjom ćemo razmotriti sve sugestije koje smo u proteklom periodu dobili, kako od samih članova Radne grupe tako i od stručne i laičke javnosti, a sve u cilju utvrđivanja dobrog zakonskog rješenja kojim će se osnažiti mjere koje se odnose na obezbjeđenje kvaliteta visokog obrazovanja, usklađivanje sa potrebama tržišta rada, kao i jačanje internacionalizacije." - odgovorio je ministar prosvjete.
Njegov stav po pitanju vjeronauke je jasan i poznat široj javnosti. Smatra da religija treba da bude izbor samog pojedinca, te da je škola mjesto gdje će učenici sticati kvalitetna, sveobuhvatna i funkcionalna znanja i vještine, usklađene sa dinamičnim razvojnim tokovima društva. Cilj je stvaranje prijatnog i podsticajnog školskog ambijenta za razvoj učenika i ostvarivanje njihovih punih potencijala, u kome se poštuju individualne sposobnosti i različitosti. Trudimo se da princip jednakosti u pogledu obrazovanja bude zagarantovan svoj djeci, a iz toga proizilazi da je religijski, politički, ili bilo kakav drugi uticaj u školama neprihvatljiv.
Za Medijsku pismenost i Građansko vaspitanje/obrazovanje kaže: ,,Važnost građanskog vaspitanja i medijske pismenosti je neupitna. Naime, Građansko vaspitanje je veoma važan obrazovni predmet za demokratsko građanstvo i ljudska prava, sa ciljem da pripremi djecu i mlade za aktivno i odgovorno ponašanje i život u demokratskom društvu. Program pomaže djeci i mladima da usvoje znanja i razviju vještine i vrijednosti u oblasti različitih aspekata života ljudi u zajednici, koje će im pomoći da, već u ranim periodima razvoja, aktivno učestvuju u demokratskom životu i da se u njemu ponašaju autonomno, odgovorno i kritički.
Takođe, Medijska pismenost u 21. vijeku dobila je potpuno novo značenje, u smislu kvantiteta informacija koje se dobijaju, ali i njihovog kvaliteta. Naime, usljed povećanog obima informacija, velikog broja medija, te pojave društvenih mreža koje omogućavaju direktan kontakt sa drugima bez medija kao posrednika, imamo potpuno novu sliku protoka informacija i komunikacije. Važnost zuzimanja kritičkog stava prema informacijama koje mediji pružaju je veoma važna. U takvom ambijetu, jasno je da ne samo porodica, već čitav obrazovni sistem, ima dodatnu odgovornost da pomogne mladima u razliučivanju šta je prava informacija, te u prepoznavanju procesa u kome svoje viđenje svijeta grade na osnovu plasiranih informacija."
Izražava puno razumijevanje za sve potrebe prosvjetara, a naročito za problem prevoza, sa kojim se prosvjetni radnici suočavaju već godinama. Jedan od načina na koji će pokušati da riješi ovaj problem je vršenje popune radnih mjesta u vaspitno-obrazovnim ustanovama po prioritetima, koje ćemo obaviti zajedno sa aktivom direktora i predstavnicima reprezentnog Sindikata. Naime, tokom ljetnjeg raspusta, škole sačinjavaju rang-listu nastavnika koji nemaju normu časova i koji rade van mjesta prebivališta. Nastojaće da pitanje prevoza ovih nastavnika bude prioritetna aktivnost u narednom periodu. Određenom broju nastavnika prevoz do radnog mjesta regulisan je organizacijom uprave škola u kojima rade, dok ćemo rješavanje pomenutog problema, za određen broj prosvjetara, koji se ne može riješiti na ove načine, razmotriti izmjenom Granskog kolektivnog ugovora.
Analizu obrazovnog sistema koju je ministarstvo radilo u saradnji sa UNICEF-om je finalnoj fazi izrade i ubrzo će biti predstavljena javnosti. Analiza ovog tipa nije rađena ranije, a ideja je da posluži za izradu dugoročnog plana za unapređenje sektora obrazovanja u Crnoj Gori do 2030. To je do sada najtemeljniji dokument i sveobuhvatna analiza obrazovnog sektora, koja, osim uvida u funkcionisanje sistema, daje strateške preporuke za unapređenje obrazovanja u dijelu kvaliteta, pravičnosti, inkluzivnosti, infrastrukture, upravljanja i finansija.
Smatra da novi sistem obrazovanja mora biti kompatibilan sa strateški razvojnim ciljevima reformi u Crnoj Gori, utemeljen na izgradnji demokratskog, ekonomski prosperitetnog i otvorenog društva, zasnovanog na vladavini prava, skladnoj međuetničkoj koegzistenciji, razumijevanju i toleranciji. Promjena sistema obrazovanja je proces restrukturiranja jednog veoma složenog sistema, te je riječ o izuzetno kompleksnom zadatku. Obrazovanje kakvo je danas, bez dograđivanja, ne može odgovoriti modernom, nastupajućem dobu i zato se moraju sprovesti kvalitativne, strukturalne, organizacijske, koncepcijske i kadrovske promjene.
Obrazovni sistem je potrebno uskladiti sa tekućim naučnim i tehnološkim razvojem, izgrađivati da zadovolji potrebe, interesovanje i ambicije pojedinaca koji se obrazuju, te organizovati sistem tako da se pojedincu obezbijede uslovi za razvoj i slobodu mišljenja, a sve principe rada postaviti na temelju ljudskih prava, pravne države, tolerancije i solidarnosti. U tom procesu, obrazovna ustanova ima, takođe, obavezu i odgovornost da osmisli nove načine djelovanja, kao i način vrednovanja ostavrenih rezultata. Dakle, reforma obrazovnog sistema predstavlja dugoročan proces, koji podrazumijeva postepeno uvođenje svih promjena u obrazovanju.
Da bi se postigla kvalitetna reforma obrazovanja, neophodno je ispuniti odgovarajuće uslove, prije svega materijalne (obezbijediti nove školske objekte, opremiti učionice, kabinete…), treba podići društveno-ekonomski standard nastavnog kadra, ojačati stručne kapacitete nastavnika, revidirati nastavne planove i programe u skladu sa potrebema tržišta rada i znanja, koji će biti kompatibilni sa evrospkim sistemima obrazovanja
Jubilarne nagrade već duže vrijeme nisu isplaćene zaposlenima u prosvjeti. ,,Iako to nije imperativna obaveza Ministarstva prosvjete, mi smo već, na inicijativu Sindikata prosvjete pokrenuli aktivnosti u cilju obezbjeđenja sredstava za isplatu ovih nagrada. Kako se radi o značajnim finansijskim sredstvima, koje je potrebno obezbijediti iz budžeta Crne Gore, već smo, u tom pogledu, ostvarili saradnju sa Ministarstvom finansija, kako bi se, u nekoliko faza, potrebna sredstva obezbijedila i isplatile jubilarne nagrade. Takođe, zastoji postoje kada su u pitanju dodjele unaprijeđenih zvanja, tako da ćemo nastojati i očekujemo da do kraja ove kalendarske godine svi zaostali zahtjevi budu riješeni, zaključno sa prethodnom godinom." - poručio je Vojinović.
Problem u prethodnoj nastavnoj godini je bio i taj što nije usvojen Katalog za stručno osposobljavanje nastavnika, pa veliki broj njih nije bio u mogućnosti da obnovi licencu, a time ni da konkurišu za posao. Kako riješiti taj problem?
,,Poznato je da Nacionalni savjet nije imenovan devet mjeseci, pa iz tog razloga nije bilo moguće donijeti Program stručnog usavršavanja nastavnika, koji usvaja Nacionalni savjet za obrazovanje na predlog Zavoda za školstvo, odnosno Centra za stručno osposobljavanje. Formiranjem Nacionalnog savjeta stvorili su se potrebni uslovi, tako da očekujemo usvajanje ovog Programa do početka školske godine. Nacionalni savjet je na sjednici održanoj 2021. donio Programe stručnog usavršavanja nastavnika za školsku 2021/2022. i 2022/2023. godinu za srednje stručno obrazovanje. Zavod je dostavio na razmatranje Nacionalnom savjetu Predlog programa stručnog usavršavanja nastavnika za period 2022-2024. Ovaj Predlog programa odnosi se na predškolsko vaspitanje i obrazovanje, osnovno obrazovanje i vaspitanje i opšte srednje obrazovanje i uskoro će se naći na dnevnom redu sjednice Savjeta."
Na pitanje da li Nacionalni savjet počeo sa radom razmatraju li se nastavni planovi i programi i eventualno novi udžbenici i koji su prioriteti ovog tijela u budućem radu, ministar je odgovorio:
Vlada je, na sjednici od 17. juna, donijela Odluku o osnivanju Nacionalnog savjeta za obrazovanje, radi odlučivanja o stručnim pitanjima, i za stručnu pomoć u postupku donošenja odluka i pripreme propisa u oblasti obrazovanja i vaspitanja. Savjet je održao prvu konstitutivnu sjednicu krajem juna mjeseca, na kojoj je usvojio Poslovnik o radu i donio Odluku o formiranju stalnih radnih tijela (Odbora za opšte obrazovanje, Odbora za stručno obrazovanje i Odbora za obrazovanje odraslih), čime su se stekli uslovi za nesmetan rad Savjeta. Svoju podršku radu Nacionalnog savjeta iskazao sam na samoj konstitutivnoj sjednici.
Pred članovima Nacionalnog savjeta i formiranih odbora u narednom periodu je obiman i značajan posao. Kao što ste naveli, u periodu od septembra 2021. do početka rada ovog saziva Nacionalnog savjeta priličan broj materijala čekao je na razmatranje i usvajanje. Prioritet u radu su materijali koji treba da obezbijede nesmetan početak školske 2022/2023. godine, kao što su usvajanje novih udžbenika za osnovno i srednje obrazovanje, utvrđivanje liste odobrenih udžbenika i nastavnih sredstava za školsku 2022/2023. godinu, usvajanje obrazovnih programa, predmetnih programa i programa obrazovanja, kao i donošenje programa stručnog usavršavanja nastavnika za 2022-2024.
Kao najviše stručno tijelo u oblasti obrazovanja i vaspitanja, Nacionalni savjet čine članovi sposobni da svojim znanjem i iskustvom odgovore na izazove koji su pred njima i uvjeren sam da će u budućem periodu donositi odluke značajne ne samo za kvalitetan početak nove školske godine, što je prioritet u ovom trenutku, već i za sva važna pitanja iz oblasti obrazovanja i vaspitanja.