U Jadrankom moru su se masovno pojavile razne vrste meduza, neke od njih mogu biti opasne za plivače.
Jadransko more preplavile su meduze, posebno u njegovom sjevernom dijelu. Ovakve informacije poslednjih dana stižu sa raznih dijelova hrvatske obale i ostrva. Meduze nisu novost, one su njegovi stalni stanovnici, međutim, ove godine njihova pojava je izuzetno masovna i traje mjesecima.
Najčešći tipovi
U Jadranskom moru najzastupljenije su meduza ušica, morska mjesečina, morska pluća i sredozemna meduza. Dodir morske mjesečine može da izazove najviše neprijatnosti čovjeku, a opasan je za čovjeka jer se nalazi neposredno ispod površine, ne dublje od 10 metara.
Šeširouha meduza je najobičnija jadranska meduza i kupači je se ne treba plašiti, dodir njenih pipaka ne peče. Najveća, ali ne previše rasprostranjena, jadranska meduza naziva se morska pluća. Dodirivanje ove velike meduze je potpuno bezopasno, što može dovesti do blagog osipa na koži. Pojavljuje se pojedinačno.
U poslednje vrijeme najviše se priča o meduzi kompas, rijetkoj jadranskoj vrsti. Uglavnom je stanovnik Atlantskog okeana i Sredozemnog mora. Istina, ove godine je njegova pojava mnogo češća, što se može smatrati neuobičajenim. Opasno je za ljude, ne baš kao morska mjesečina, ali nakon kontakta sa njenim pipcima pojavljuju se plikovi slični opekotinama. Zbog toga je potreban oprez prilikom kupanja. Prepoznaje se po žuto-braon šari na površini šešira, koja podsjeća na šestar.
Reakcija na koži
Jedinstvena meduza, ako se uoči na vrijeme, lako se može izbjeći. Najgore je kada plivač naleti na masu malih, ali opakih vatrenih meduza. Nema šanse da će izaći netaknut. Pretjerano mlataranje rukama, u pokušaju da ih otjerate, neće pomoći već naprotiv završićete sa još težim opekotinama.
Otrov meduze na ljudskoj koži izaziva crvenilo, plikove, osip i otok, bol je sličan bolu od opekotine. Nastale promjene, pa čak i ožiljci mogu ostati mjesecima. Nakon susreta sa meduzom, većina ljudi reaguje instinktivno i radi ono što ne bi trebalo - počinju da trljaju kontaktno područje, pokušavajući da uklone pipke. Time, međutim, rade suprotno, još više ih utrljavaju u kožu.
Kako smanjiti pečenje na koži
Da bi se potpuno uklonili i neutralisali, opekotinu treba prelivati sirćetom, ili da se stavljaju sirćetni zavoji da bi se spriječila infekcija. Umjesto sirćeta, možete koristiti i limunov sok ili farmaceutski alkohol. Ako nema ničeg drugog na moru, što je lako moguće, možete urinirati na opekotinu. Moguće je i stvaranje vodenih plikova, kao u slučaju termičkih opekotina. Ne smiju se stiskati ili bušiti. U nepovoljnijim situacijama treba što prije potražiti pomoć ljekara, piše Novi list.