U Crnoj Gori nedostaje nastavnika matematike. Ukupno je u školama njih 478, od čega je 163 nestručna, prenosi Pobjeda.
Tu se ubrajaju apsolventi, inženjeri, ekonomisti, učitelji, profesori engleskog i tako dalje – šta god smislite možda će se naći tamo.
To je kazao profesor matematike Miodrag Vučeljić iz Zavoda za školstvo na okruglom stolu koji se održao na Prirodno-matematičkom fakultetu. Precizirao je da je iz ovog predmeta 34,10 odsto nestručnog osoblja, piše Pobjeda.
Akademik CANU Predrag Miranović kazao je da je ovo društveno opasan problem. Prokomentarisao je da je možda dobro da se ide u pravcu da im se, između ostalog, povećaju koeficijenti za profesore matematike, sa čime su se saglasili nastavnici koji su bili u sali.
Deset puta raspisuju oglas
Vučeljić iz Zavoda je iznio podatak da je među stručnim kadrom, kojih je 315 – 61 nastavnik pred penzijom ili je u penziji. Oni su završili višu školu. Ispričao je da zna za slučaj, kada je ranije bio u Kolašinu, da je tamo radio jedan penzioner kao nastavnik, jer nijesu imali koga drugo da angažuju.
“Imamo 61 nastavnika koji je u penziji ili je blizu penzije. Postavlja se pitanje ko će njih da zamijeni”, naglasio je Vučeljić.
Kazao je da je ovo veliki problem i da nije siguran kako će se riješiti, navodi Pobjeda.
Tokom diskusije pojedini nastavnici su prokomentarisali da neke škole tokom godine raspišu, čak, deset konkursa za prijem nastavnika matematike.
Vučeljić je kazao i da je izazov što institucije koje se bave matematikom ne sarađuju u dovoljnoj mjeri institucionalno.
Akademik CANU Milojica Jaćimović smatra da je ovo teška situacija. Matematiku, naveo je on, počinje da predaje ko god hoće.
“Nije baš do kraja tako, ali se pojavljuju te razne profesije. Ne školujemo dovoljno nastavnika matematike da bismo riješili taj aspekt problema”, rekao je akademik.
Neki dođu do šestog razreda, a ne znaju da računaju
Nastavnica Danijela Jovanović negodovala je što nadležni ne plaćaju seminare, odnosno obuke za usavršavanje.
“Svakog dana na imejl dobijemo makar jedan poziv – za toliko i toliko novca da se usavršavate. Od strane jednog broja kolega ovaj posao je biznis, a nije cilj da postane biznis”,rekla je onda, dodajući da se u propisima navodi da finansiranje treba da obezbijedi država.
A nastavnica Aleksandra Popović, između ostalog, rekla je da njihovi problemi odavno datiraju. Istakla je i da neki đaci dolaze u šesti razred a da ne umiju da računaju, da ne znaju tablicu množenja. Kazala je i da je ocjena postala jako bitna. Da učenika ne zanima koliko zna, već hoće pet – roditelji hoće pet.
“Nedovoljno je interesovanje za matematiku i prirodnu grupu predmeta što je globalni problem”, poručila je ona.
Okrugli sto organizovali su CANU, PMF i Udruženje nastavnika matematike Crne Gore, zaključuje Pobjeda.