Društvo koje može da se podiči svojim novinarima uvijek će imati perspektivu, poručila je ministarka javne uprave, digitalnog društva i medija Tamara Srzentić, dodajući da je Crna Gora posljednjih decenija prepoznata po tome što je kritička riječ snažila.
Ona je na Tviteru u čestitki povodm Dana novinara Crne Gore, navela da vlast taj jubilej obavezuje da ponudi sistemske alate za poboljšavanje položaja u kojima novinari žive i rade.
Drage/i novinarke/i, ovo je moja druga prilika da vam kao resorna ministarka čestitam ovaj važan jubilej, koji nas sve obavezuje da ponudimo sistemske alate za poboljšavanje položaja u kojima živite i radite.
— Tamara Srzentić (@TamaraSrzentic)January 23, 2022
Imamo više razloga za optimizam nego lani.
Prema riječima Srzentić, ima više razloga za optimizam nego lani.
“Društvo koje može da se podiči svojim novinarima uvijek će imati perspektivu. Crna Gora je poslednjih decenija prepoznata i po tome što je kritička riječ samo snažila i bivala glasnija”, napisala je Srzentić.
U Crnoj Gori, u kojoj demokratija i medijske slobode nisu na optimalnom nivou, novinarstvo nikada nije bilo lagodno zanimanje. Nažalost, pred ovom profesijom pojavljuju se brojni izazovi.
— Tamara Srzentić (@TamaraSrzentic)January 23, 2022
Ona je istakla da u Crnoj Gori, u kojoj demokratija i medijske slobode nijesu na optimalnom nivou, novinarstvo nikada nije bilo lagodno zanimanje i da se pred tom profesijom pojavljuju brojni izazovi.
“Finansijski problemi sa kojima se suočavate posebno na lokalnom nivou, mogu biti prevaziđeni punom primjenom programa Evropa sad”, navela je Srzentić.
Srzentić je dodala da su kroz Fond za podsticanje medijskog pluralizma zaživjele mjere pomoći medijima, koje mogu ojačati njihovu finansijsku sigurnost i osigurati bolje uslove za rad.
Kroz Fond za podsticanje medijskog pluralizma zaživjele su mjere pomoći medijima, koje mogu ojačati njihovu finansijsku sigurnost i osigurati bolje uslove za vaš rad. Unaprijedićemo ovaj alat kako bismo osigurali da ove mjere države direktno osjećaju zaposleni u medijima.
— Tamara Srzentić (@TamaraSrzentic)January 23, 2022
“Unaprijedićemo ovaj alat kako bismo osigurali da ove mjere države direktno osjećaju zaposleni u medijima”, rekla je Srzentić.
Kako je navela, najviše zabrinjava statistika napada na novinare koja je u prošloj godini dostigla vrhunac, sa 21 napadom.
Vidjevši kako visoko polarizovana medijska scena u Crnoj Gori funkcioniše, i koliko se pod uticajem centara moći novinarstvo često stavlja u službu politike, dok mi sistemski rješavamo medijsku oblast, vjerujem da ste vi najveći čuvari svoje profesije.
— Tamara Srzentić (@TamaraSrzentic)January 23, 2022
“Iznad svega je stvaranje sigurnog ambijenta za vaš rad i procesuiranje svih napada. Zato raduje nedavna izmjena Krivičnog zakonika u dijelu oštrijih sankcija za napade na novinare”, istakla je Srzentić.
Srzentić je istakla da, vidjevši kako visoko polarizovana medijska scena u Crnoj Gori funkcioniše, i koliko se pod uticajem centara moći novinarstvo često stavlja u službu politike, vjeruje da su novinari najveći čuvari svoje profesije.
Opet vas ohrabrujem da se udružujete kroz sindikalne organizacije kako bi se jače borili za vaša prava,da podstičete samoregulaciju kako se ne biste udaljili od vrijednosti profesije,da se uključujete u izradu dokumenata za uređenje medijske scene i svoje stavove jasno zastupate.
— Tamara Srzentić (@TamaraSrzentic)January 23, 2022
“Sva važna pitanja koja opterećuju vašu profesiju, adresiramo kroz izradu Medijske strategije i izmjene medijskih zakona. Ovi procesi su pokrenuti sa ciljem da mediji mogu slobodno i profesionalno da izvještavaju, a da novinari rade u bezbjednom okruženju i na uređenom tržistu”, kazala je Srzentić.
Ona je poručila da ohrabruje novinare da se udružuju kroz sindikalne organizacije, kako bi se jače borili za svoja prava, da podstiču samoregulaciju kako se ne biste udaljili od vrijednosti profesije, da se uključuju u izradu dokumenata za uređenje medijske scene i svoje stavove jasno zastupaju.