Nakon što su juče ministri iz aktuelne Vlade najavili da će se u nedelju pridružiti protestima u Podgorici, i pored važećih epidemioloških mjera, kod većine građana to je izazvalo burne reakcije.
Podsjećamo, ministar finansija i socijalnog staranja Milojko Spajić najavio je da će on i ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović prisutsvovati protestu koji je planiran za večeras, a nedugo nakon toga, i ministarka zdravlja Jelena Borovinić-Bojović odlučila je da se oglasi i potvrdi da će se i ona pridružiti svojim kolegama.
Zbog čega je ovo izazvalo burne reakcije u javnosti? Odgovor je jednostavan: Prema aktuelnim epidemiološkim mjerama, zabranjeno je okupljanje stanovništva u zatvorenim i na otvorenim javnim mjestima.
Tu odluku donijelo je upravo Ministarstvo zdravlja na čijem je čelu Borovinić-Bojović, a usvojila Vlada, ali po svemu sudeći mjere ne važe jednako baš za svakoga.
Već gotovo tri godine cjelokupnom stanovništvu su ograničene brojne aktivnosti u cilju suzbijanja epidemije koronavirusa, a koje su građani primorani da poštuju, dok konstantno svjedočimo da to za donosioce odluka ne važi.
Postavlja se pitanje - Kako je moguće da ljudi koji donose odluke o mjerama, koje direktno pogađaju i građane i privredu, u isto vrijeme traže strogo poštovanje istih, a zatim ih javno prekrše? Naravno da će ovakav pristup izazvati revolt u javnosti.
Građani, osim što moraju da se pridržavaju mjera, mogu biti drastično kažnjeni ukoliko ih prekrše, a kada je riječ o čelnim ljudima iz državnih institucija vidimo da to i nije slučaj. Ovakvi potezi nisu ništa, osim prkos svim stanovnicima i praktično dokaz da se mjere i kazne selektivno primjenjuju. Od početka epidemije do danas svjedočimo ovakvom principu.
Da podsjetimo, članovi nekadašnjeg NKT-a, takođe su primjenjivali sličan pristup. I tada smo imali situacije gdje su se građani rigorozno kažnjavali, a zatim bi se njihovi čelnici uživo uključivali sa brojnih skupova i uredno se fotografisali.
Za nepoštovanje mjera u ugostiteljstvu, poslodavcima prijete kazne i do 4.450 eura.
"Od 100 do dvije hiljade eura biće kažnjeno svako fizičko lice ako se ne pridržava propisanih mjera, a u nekim slučajevima pravnom licu i preduzetniku može se izreći i zaštitna mjera zabrana obavljanja djelatnosti u trajanju do šest mjeseci."
Dakle, brojnim poslodavcima i fizičkim licima u proteklih nekoliko godina su izrečene ove kazne, mnogi privrednici su ugroženi jer ne mogu adekvatno da posluju, neki su čak bili primorani da prekinu svoj biznis. A onda se zbog inicijative za izglasavanje nepovjerenja Vladi, naglo, sve promijenilo. Odjednom, mjere padaju u zaborav i onda je odjednom "sve dozvoljeno".
Da li uopšte bilo kakve kazne prijete ministarki zdravlja i njenim kolegama iz Vlade nakon najavljenog prisustva na protestima gdje se gotovo svake noći okuplja više od 50 lica?
Da podsjetimo, ovo su mjere koje se odnose na okupljanja na otvorenim i u zatvorenim mjestima:
Zabrana organizovanja javnih priredbi, političkih i drugih manifestacija na otvorenim javnim mjestima, osim uz prisustvo više od 50 lica, uz poštovanje propisanih mjera.
Zabrana okupljanja stanovništva u zatvorenim javnim mjestima (javne priredbe, politički i privatni skupovi, proslave, žurke, svadbe, kao i druge manifestacije), osim stručnih, naučnih, radnih i službenih aktivnosti, uz poštovanje propisanih mjera i posjedovanje jednog od dokaza, a to je da je osoba potpuno vakcinisana sa propisanim brojem doza vakcine protiv novog koronavirusa, i da od primanja posljednje doze vakcine nije prošlo duže od šest mjeseci.
Na kraju, očigledno mjere koje se donose za građane i za članove Vlade na papiru ostaju iste. U praksi, istina je skroz drugačija.