Po podacima državnih organa Republike Srbije, Miloš Marović, budvanski preduzetnik koji je pravosnažno osuđen u Crnoj Gori, ima pravo glasa u Beogradu, piše Dan.
Sin Svetozara Marovića, bivšeg potpredsjednika Demokratske partije socijalista, ima pravo glasa na biračkom mjestu broj 16, u OŠ „Sveti Sava“, Nikolaja Krasnova broj 8, Beograd, Vračar, navodi Dan.
Prema informacijama Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave Srbije, koje ažurira onlajn upit u jedinstveni birački spisak, Marović na tom biračkom mjestu može da glasa na predsjedničkim, parlamentarnim i lokalnim izborima, ističe Dan.
“Upit u birački spisak prikazuje podatak o biračkom mjestu da će birač na predsjedničkim/ parlamentarnim izborima glasati prema izabranom mjestu glasanjau zemlji ili inostranstvu, kao i po mjestu boravišta za interno raseljena lica, dok za lokalne/pokrajinske izbore prikazuje podatak za glasanje birača samo po mjestu prebivališta”, objašnjavaju iz Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave.
Osim Svetozara Marovića, Crnoj Gori do danas nije izručen ni njegov sin Miloš, jer je u međuvremenu dobio državljanstvo Srbije, navodi Dan.
“Miloš Marović je uhapšen 3. decembra 2015. godine zbog sumnje da je akter milionske malverzacije u vezi sa prodajom 27 hiljada kvadrata opštinskog zemljišta u industrijskoj zoni Jaza kod Budve. Tim poslom, kako su utvrdili istražni organi, budžet budvanske opštine oštećen je za 1,4 miliona eura. Krajem istog mjeseca, samo nekoliko dana prije isteka tridesetodnevnog pritvora, mlađi Marović se nagodio sa Specijalnim državnim tužilaštvom Crne Gore i početkom januara 2016. godine napustio je istražni zatvor u Spužu”, piše Dan.
Podsjećaju, da je on osuđen je na godinu zatvora i plaćanje novčane kazne od 385.000 eura, koju je izmirio. Odmah nakon odlaska u Beograd, uprkos zatvorskoj kazni, dodaju, dobio je državljanstvo Srbije i više nije proveo ni dan iza rešetaka u Crnoj Gori.
Vanraspravno vijeće Višeg suda u Podgorici krajem prošle godine donijelo je odluku kojom se Milošu Maroviću oduzima stan od 193 kvadratna metra u Budvi.Viši sud je u postupku za trajno oduzimanje imovine uvažio zahtjev Specijalnog tužilaštva, u kojem je navedeno da je ova nekretnina stečena kriminalnim aktivnostima.
“Jedan dio javnosti smatra da činjenica da Marovići ostaju na slobodi uprkos presudama predstavlja dokaz da je postignut prećutni dogovor Podgorice i Beograda da nekada moćni Budvani ne budu izručeni. Vlada Crne Gore obnovila je u decembru prošle godine molbu za izručenje Svetozara Marovića i uputila je Srbiji”, dodaju iz Dana.
On je 2017. godine sa Specijalnim tužilaštvom potpisao dva sporazuma o priznanju krivice za organizovanje kriminalne grupe, koji ga obavezuju da odsluži kaznu zatvora od 50 mjeseci, da državi plati odštetu od 1,1 milion eura i da uplati 100 hiljada eura u humanitarne svrhe.
Nakon što je po izlasku iz pritvora napustio Crnu Goru, otišao je u Srbiji, gdje se, kako su saopštili njegovi branioci, liječi od depresije. Po zvaničnim podacima, Crna Gora je 2017. godine raspisala potjernicu za Svetozarom i Milošem Marovićem zbog izdržavanja zatvorske kazne na koju su osuđeni zbog malverzacija u Budvi.
Garantovali da ga potražuju samo zbog izdržavanja kazne
Povodom informacije u javnosti da je razlog neizručenja Marovića neophodnost njegovog liječenja u Srbiji, iz Vlade su saopštili da se u novoj molbi za izručenje navodi da mu Crna Gora garantuje potpuno medicinsko liječenje.
“Vlada u zahtjevu za izručenje garantuje načelo specijalnosti koje podrazumijeva da lice čije se izručenje traži neće biti gonjeno za neko drugo djelo ssim za ona na osnovu kojih se povodom pravosnažnih preeuda i potjernica potražuje”, navodi Dan.
Interesantno je da se Svetozar Marović prvi put nakom četiri godine pojavio u javnosti pred parlamentarne izbore, 24. avgusta prošle godine, kada je preko Inaagrama razgovarao sa odbjeglim biznismenom Duškom Kneževićem.
Potjernica na snazi godinama
Podaci crnogorskih institucija pokazuju da je Miloš Marović 21. decembra 2016. godine, preko Graničnog prelaza Aerodrom Podgorica, napustio Crnu Goru i prebjegao u Beograd. Oko mjesec i po kasnije, 31. januara 2017.godine, kada je trebalo da bude priveden na izdržavanje kazne, policija je obavijestila Osnovni sud u Kotoru da je nedosgupan, nakon čega je ovaj sud izdao potjernicu za njim.
Po tvrdnji zvanične Podgorice, Marovići su prije krivičnih postupaka bili državljani Crne Gore, tokom sudskih postupaka takođe su bili državljani Crne Gore. U vrijeme pravosnažnosti izvršnosti sudske presude bili su crnogorski državljani, a bili su državljani Crne Gore i tokom otpočinjanja postupka za izvršenje krivičnih sankcija, kada je zasnovana nadležnost Osnovnog suda u Podgorici i međunarodna pravna nadležnost pravosuđa Crne Gore za izvršenje krivičnih sankcija, zaključuje Dan.