Više državno tužilaštvo u Podgorici je od početka godine sklopilo sporazume o priznanju krivice sa više od deset osoba okrivljenih za prodaju droge, koje će, shodno nagodbi sa tužiocima, zatvorsku kaznu služiti kod kuće, piše Dan.
Kako se može vidjeti na sajtu tužilašta, gdje su objavljeni sporazumi o priznanju krivice, pretežno se radi o kaznama koje traju pola godine, navodi Dan.
Iako neki smatraju da je ova praksa tužilaštva dobro rješenje za rasterećivanje zatvorskih kapaciteta i brže rješavanje slučajeva, dobar dio javnosti je doživljava kao jedan oblik nagrade izvršiocima ovog krivičnog djela koji priznaju krivicu.
“Okrivljeni P.P. priznao je da je 2. januara 2019. godine u Nikšiću neovlašćeno posredovao u kupovini i prodaji opojne droge kokain, iako je bio svjestan da postupa neovlašćeno i protivpravno. Državna tužiteljka u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici i okrivljeni P. P. saglasni suda Viši sud u Podgorici, kao stvarno i mjesno nadležan sud, okrivljenom izrekne kazna zatvora u trajanju od šest mjeseci u prostorijama u kojima stanuje”, navodi se u jednom od tih sporazuma, koji je nedavno objavljen na sajtu tužilaštva.
I okrivljena K.B. sklopila je sporazum o priznanju krivice sa Višim državnim tužilaštvom. Ona je priznala da je u Crnu Goru unijela midazolam radi dalje prodaje, za šta je osuđena na kaznu zatvora od šest mjeseci, koju će izdržavati u prostorijama u kojima stanuje.
Više tužilaštvo prihvatilo je sporazum o krivici koji je ponudio okrivljeni E.M., koji je na osnovu toga osuđen na šest mjeseci zatvora, a kaznu će izdržavati u prostorijama u kojima stanuje. On je priznao da je držao marihuanu radi prodaje.
Podgoričko Više tužilaštvo sklopilo je sporazum o priznanju krivice i sa okrivljenim P.B., koji je priznao da je radi prodaje držao „buprenofrin”, „ksalol“ i „heroin“. Tužilac i P. B. su se nagodili da Viši sud u Podgorici, kao stvarno i mjesno nadležan sud, primjenom čl 36a, 39, 42, 45, 46, 51 Krivičnog zakonika Crne Gore za krivično djelo neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga iz člana 300 stav 1 Krivičnog zakonika Crne Gore, okrivljenom izrekne kaznazatvorautrajanju od šest mjeseci u prostorijama u kojima stanuje.
“Okrivljeni P.B. je u porodičnoj kući držao 18 tableta „buprenofrina” od 2 miligrama, ukupne neto mase 1, 835 grama, i tri tablete „buprenofrina” od 8 miligrama ukupne neto mase 0,169 grama, 21 tabletu „ksalola“, ukupne neto mase 2,046 grama, jedan papirni zamotuljak sa heroinom, ukupne neto mase 0,291 gram, i heroin koji je bio rasut na kartonskoj kutiji na krevetu spavaće sobe u količini od 0,355 grama, kao i vagu za precizno mjerenje sa tragovima heroina. Ta droga je pronađena prilikom pretresa njegovog stana od strane ovlašćenih policijskih službenika, a bila je namijenjena daljoj neovlašećnoj prodaji”, navodi se u sporazumu.
Sporazum o priznanju krivice sa tužilaštvom je sklopio i okrivljeni K.S. On je priznao da je radi prodaje držao 1,581 grama kokaina. Za to mu je izrečena kazna zatvora od pola godine, koju će izdržavati u prostorijama u kojima stanuje.
Kućni zatvor napuštaju u skladu sa zakonom
U navedenim sporazumima o priznanju krivice je propisano da osuđeni ne smiju napuštati prostorije u kojima stanuju osim u slučajevima propisanim zakonom kojim se uređuje izvršenje krivičnih sankcija.
“Ukoliko okrivljeni jednom u trajanju preko šest časova ili dva puta u trajanju do šest časova samovoljno napusti prostorije u kojima stanuje, sud će odrediti da ostatak kazne izdržava u Upravi za izvršenje krivičih sankcija. Takođe, ukoliko okrivljeni ne plati novčanu kaznu određenu presudom u utvrđenom roku, ista će se zamijeniti kaznom zatvora, tako što će sud za svakih započetih dvadeset pet eura novčane kazne odrediti jedan dan kazne zatvora, s tim da kazna ne može biti duža od šest mjeseci”, predviđeno je sporazumima, zaključuje se u Danu.