Osnovni sud u Danilovgradu usvojio je zahtjev za smanjenje kazne Marku Šaranoviću, osuđenom za ubistvo biznismena Dragana Bećirovića, potvrđeno je Danu iz više izvora.
Pozivajući se na nedavno usvojeni Zakon o amnestiji, Šaranović je tražio da mu se kazna umanji za 15 odsto.
Danilovgradski sud je djelimično prihvatio njegov zahtjev i umanjio mu kaznu za pet odsto, a tu odluku je potvrdio Viši sud u Podgorici odlučujući po žalbi Šaranovićevog branioca Borivoja Borovića.
Kako piše Dan, Apelacioni sud je krajem prošle godine preinačio presudu Višeg suda i osudio Šaranovića na 14 godina zatvora zbog ubistva.
Prvostepenom presudom Šaranović je oglašen krivim za ubistvo i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od dvanaest godina.
Više državno tužilaštvo uložilo je žalbu i tražilo maksimalnu kaznu zatvora, dok je advokat Borivoje Borović u žalbi odijenio da je prvostepena presuda nerazumljiva, nejasna, neodređena i paušalna, imajući u vidu da je potpuno nemoguće identifikovati kojim to konkretnim radnjama je okrivljeni Šaranović, prema nalaženju suda, učestvovao u krivičnom djelu za koje je osuđen.
Prema presudi, on je zajedno sa jednim ili više N.N. lica sa umišljajem lišio života Bećirovića. U slučaju je učestvovao kao saizvršilac u ubistvu.
“Šaranović je 10. aprila 2011. godine, u Budvi, umišljajno ubio Bećirovića i tom prilikom postupao po nalogu N.N. lica. Sačekao je dolazak oštećenog ispred zgrade, zatim ispalio jedan metak sa udaljenosti od oko 70 centimetara, a onda još dva sa udaljenosti od oko 90 centimetara”, piše u presudi.
Bećirović je pogođen u predjelu butine i desnog koljena, a preminuo je na putu do bolnice.
Krivično vijeće sudije podgoričkog Višeg suda Predraga Tabaša osudilo je ranije Marka Šaranovića na 12 godina, a sudija Tabaš je u obrazloženju presude naveo da tokom postupka nije činjenično utvrđeno da je Šaranović pucao na Bećirovića, ali ta činjenica ne isključuje njegovu krivicu.
On je istakao da je u postupku utvrđeno da je Šaranović saizvršilac jer je pronašao osobe koje su trebale da prebiju Bećirovića i našao se na licu mjesta.
“Takođe, pomenute osobe su bile naoružane”, piše u presudi.
Šaranović je odbio da sasluša detaljnije obrazloženje presude i napustio je sudnicu, a isto su učinili i članovi njegove porodice.
Vijeće sudije Predraga Tabaša tada nije prihvatilo kvalifikaciju tužilaštva da se radilo o ubistvu na podmukao način.
Sud je tada donio i presudu kojom se odbija optužba protiv Milana Bulatovića, koji je bio optužen da nije prijavio ubistvo Bećirovića, jer je u njegovom slučaju nastupila apsolutna zastara krivičnog gonjenja.