Sklonište za žrtve trgovine ljudima, kojim rukovodi NVO Institut za socijalnu i obrazovnu politiku, od početka 2020. godine bio je dom za čak 40 korisnika, žrtava trgovine ljudima iz azijskih zemalja.
Prema pisanju Dana ta brojka predstavlja naglo povećanje u odnosu na 2019, kada je, prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova registrovano troje lica koja su bila žrtve trafikinga.
Podgorički list navodi da su u 2019. otkrivena tri krivična djela trgovina ljudima (u 2018. je bio jedan slučaj), koja su prijavljena podnošenjem dvije krivične prijave i jedan izvještaja kao dopune krivične prijave, protiv tri lica, zbog postojanja osnovane sumnje da su učinila krivično djelo trgovina ljudima, na štetu tri lica.
Višem državnom tužilaštvu u Podgorici podnijeta je jedna krivična prijava protiv kosovskog državljanina zbog postojanja osnovane sumnje da je učinio krivično djelo trgovina ljudima na štetu svoje maloljetne kćerke, na način što je zloupotrebom odnosa zavisnosti, vrbovao i prevozio, radi sklapanja nedozvoljenog braka, u cilju sticanja novčane koristi u iznosu od 5.000 eura.
Podnijeta je jedna krivična prijava i jedan izvještaj kao dopuna krivične prijave protiv dva lica, državljanina Pakistana, zbog postojanja osnovane sumnje da su izvršila dva krivična djela trgovina ljudima, kroz radnu eksploataciju, odnosno dovođenjem u položaj sluge dva strana državljanina, takođe iz Pakistana. U ovom predmetu identifikovane su dvije žrtve trgovine ljudima, koje su smještene u licenciranu NVO, koja se bavi zaštitom žrtava navodi se u izvještaju Ministarstva unutrašnjih poslova.
Izvršni direktor NVO Institut za socijalnu i obrazovnu politiku Mitar Radonjić kaže za Dan da je 40 lica koja su bila u njihovom skloništu žrtve radne eksploatacije iz Azije.
Uprava policije je početkom godine otkrila lica s Tajvana za koja je utvrđeno da su žrtve trgovine ljudima.
Radonjić je kazao da su lica koja su bila smještena u sklonište postala žrtve trafikinga zbog loših socijalnih prilika u porodici, obećanja dobrog i plaćenog posla, te da većina dolazi iz disfunkcionalnih porodica.
On kaže da su priče svih žrtava slične.
“Svi su sličnih životnih pri lika, ali u ovom slučaju ni je bi lo nasi lja u smislu da su nasiljem natjerani na radnu eksploataciju”, konstatuje Radonjić.
Prema njegovim riječima aktuelna pandemija virusa korona može uticati, posebno na nasilje u porodici, ali i na trgovinu ljudima najviše na aspekt radne i seksualne eksp loatacije upravo zbog toga što ljudi koji rade na crno ne mogu da rade i onda se traže alternativni načini preživljavanja.