Sud u Veneciji raspisao je potjernicu za Podgoričaninom G. P. navodnim članom organizovane kriminalne grupe koja je ukrala dijamante i nakit vrijedan oko sedam miliona eura katarskog šeika Hamada bin Abdulahaal Tanija, saznaje Dan.
Podgorički dnevnik prenosi da italijanska štampa piše da se G. P. trenutno nalazi u Srbiji gdje je van domašaja italijanskih vlasti.
Sud u Veneciji je već osudio hrvatske državljane koji su učestvovali u pljački, i to strožim kaznama nego što je tražilo tamošnje tužilaštvo, prenosi Dan.
List navodi da je krađa odrađena tokom izložbe nakita i drugih vrijednih predmeta indijskih artefakata iz privatne kolekcije katarskog šeika Hamada bin Abdulaha al Tanija.
Prema pisanju italijanskih medija iako je državni tužilac Đovani Gasperini za organizatora ove grupe Vinka Tomića (60) i njegovog glavnog saradnika Dragana Mladenovića (55) tražio po tri i po godine zatvora, dok se s preostalom trojicom Zvonkom Grgićem (44), Vladimirom Đurkinom (48) i Želimirom Grbavcem (49) sporazumno se nagodio na nešto više od dvije godine robije, venecijanski sudija Enriko Kimpaljia nije imao milosti prema „pink panterima”.
„Jutarnji list“ navodi da je u skraćenom postupku koji za sobom povlači smanjivanje maksimalne kazne za jednu trećinu, Tomić je osuđen na pet godina i četiri mjeseca zatvora, a Mladenović na šest godina, dok su sporazumi o priznanju krivice sklopljeni sa ostalim optuženim odbijeni jer ih sudija smatra neadekvatnima u odnosu na počinjenu štetu.
Osim zatvorske kazne, Tomić mora da plati i 800 eura kazne, a Mladenović 1000 eura.
Osim toga, osiguravajuća kuća Lojd postavila je imovinskopravni zahtjev potražujući od optuženih sedam miliona eura, koliko je isplatila vlasnicima ukradenih dragulja na osnovu polise osiguranja.
Po okončanju istrage, Tomić je takođe pregovarao o nagodbi s tužilaštvom, pa se spekulisalo da bi mogao pristati na tri godine robije, ali se predomislio i odlučio da se brani ćutanjem.
Šesti član bande G. P. (55), se trenutno nalazi Srbiji, još je uvijek je nedostupan italijanskom pravosuđu, a njegova advokatica po službenoj dužnosti naglašava kako se njen klijent ne može smatrati bjeguncem jer ne postoje konkretni dokazi da on ima saznanja da mu je u Italiji određen pritvor, prenosi Dan.
G. P. je navodno bio dio šestočlane bande i niko ne može povjerovati da on ništa ne zna uvjereni su u tužilaštvu Italije, prenosi „Jutarnji list“.