Protiv nepoznatog službenika Sektora granične policije Crne Gore podnijeta je krivična prijava zbog sumnje da je omogućio ruskoj državljanki da, preko graničnog prelaza Debeli brijeg, izvede trogodišnjeg sina bez pismene saglasnosti oca.
Kako piše Pobjeda, krivičnu prijavu podnio je otac dječaka Andrije Radunovića, Danilo, zbog osnovane sumnje da je u ranim jutarnjim satima 31. decembra omogućio Alini Radunović da, preko graničnog prelaza Debeli brijeg, izvede trogodišnjeg sina bez neophodne pismene i ovjerene saglasnosti oca. Otac je, piše Pobjeda, prethodno pismeno obavijestio crnogorsku policiju da postoji mogućnost otmice njegovog djeteta.
Slučaj otmice trogođišnjeg Andrije Radunovića uzburkao je crnogorsku i međunarodnu javnost. Za dječakom traga Interpol, a angažovalo se i crnogorsko Ministarstvo pravde pismom kolegama u Ruskoj Federaciji, kojim su tamošnje vlasti upoznate da je dijete izvedeno sa crnogorske teritorije mimo zakona i mimo volje drugog roditelja. Rekonstrukcija nedavnih događaja pokazuje kako se porodična drama pretvorila u međunarodni slučaj sa neizvjesnim završetkom.
Alina Radunović, ruska državljanka udata za Crnogorca, uspjela je taksijem, u pratnji svoje majke, da izvede iz zemlje dječaka. Prema navodima iz krivične prijave, taksi vozilo je iz Crne Gore u Hrvatsku prešlo u 00.15 sati 31. decembra, manje od 24 sata prije Nove godine.
Potom su punih šest sati čekali u taksi vozilu na aerodromu Ćilipi, odakle su se zaputili, po svim raspoloživim podacima, u Rusiju.
Da je sve bilo brižljivo planirano, ukazuje i podatak da je majka mlade Ruskinje koji dan ranije došla iz domovine u Crnu Goru, navodno, da bi posjetila kćerku i unuka.
Još neki detalji ukazuju da je Nazmija Alina Radunović imala čvrstu namjeru da napusti Crnu Goru i svog sina trajno odvoji. Tri-četiri dana prije odlaska Alina Radunović je ovlastila jednog novljanskog advokata da upravlja njenom imovinom u Crnoj Gori, odnosno putničkim vozilom koje je bilo na njeno ime. Istovremeno, dala je otkaz na poslu, a onda se pojavila i Alinina majka, navodno koja je htjela ,,sa porodicom" da provede Novu godinu, piše Pobjeda.
To su sve bili signali da se nešto sprema. Tim prije što je koji mjesec ranije, zbog dužih porodičnih neslaganja, Alina napustila kuću Radunovića i iznajmila stan. Danilo Radunović Andrijin otac formalno nije razveden od supruge. Pred Osnovnim sudom u Kotoru u toku je brakorazvodna parnica, po njegovoj tužbi u kojoj traži starateljstvo nad djetetom.
Izvor blizak porodici Radunović ispričao je Pobjedi da su oni bili uvjereni da Alina sprema otmicu djeteta. To su, kako kaže, saznali 27. decembra prošle godine, tri dana prije nego što je napuštila zemlju sa dječakom.
Danilo je sina, po dogovoru sa suprugom, uzeo 28. decembra, na dva dana. Za to vrijeme, priča izvor Pobjede, Alina se uveliko pripremala za bjekstvo. Zato je Danilo Radunović i reagovao, pokušao je da spriječi ,,već viđenu“ otmicu.
Dana 29. 12. 2015. godine Danilo Radunović se obratio načelniku Sektora granične policije, Odsjeku za granične provjere, zahtjevom da se spriječi izlazak iz Crne Gore njegove supruge Aline Radunović i njihovog maloljetnog sina Andrije, jer za to nije dao nikakvu saglasnost, navodi se u prijavi.
Uz zahtjev, Radunović je priložio tužbu za razvod braka koju je pokrenuo protiv svoje supruge Aline Radunović pred sudom u Kotoru.
Uprkos svemu, nijesu uspjeli da osujete plan. I zato je nejasno: kako je majci i kćerci uspjelo da napuste Crnu Goru i sa sobom odvedu trogodišnjeg Andriju?
Svim graničnim prelazima u Crnoj Gori prethodno je stigao dopis u kojem je pisalo da otac djeteta zabranjuje Andrijin izlazak iz zemlje bez njegovog odobrenja. Graničari i bez tog dopisa nijesu smjeli dozvoliti da dječak napusti zemlju, jer zakon maloljetnicima to ne dozvoljava bez saglasnosti oba roditelja.
U prijavi protiv nepoznate osobe, odnosno graničnih policajaca, navodi se da je 31. decembra prošle godine omogućeno maloljetnom Andriji da pređe granicu Crne Gore i ode za Moskvu bez njegove saglasnosti.
Prijava je procesuirana Osnovnom tužilaštvu u Kotoru, a u njoj se, pored ostalog, navodi da su granični policajci svjesno prekršili službenu dužnost, jer su i usmeno i pismeno bili obaviješteni da dječak ne smije preći granicu.
Policajci, čiji identitet još nije utvrđen, prijavom se terete za nesavjestan rad u službi. Danilo Radunović je zatražio i pomoć Interpola, tako da za dječakom traga i ova međunarodna policijska organizacija.
On je uz zahtjev za raspisivanje potrage dostavio pravosnažnu privremenu mjeru kotorskog Osnovnog suda, kojom se nalaže Alini Radunović da omogući svakodnevni kontakt sinu i ocu. Osim toga, Alini je, sudskom odlukom, zabranjeno da preduzme bilo kakve radnje za promjenu personalnog identiteta svog sina. Odluka suda, očigledno, uslijedila je kasno, jer ni Alini ni Andriji od 31. decembra prošle godine nema traga. Jedino se zna da su u Rusiji.
Radunović je i sud obavijestio da ima informacije da su mu dijete i supruga u Ruskoj Federaciji, u glavnom gradu Baškirije.
Koliko će i da li će pomoći Interpolova potjernica potraga za malim Andrijom, pokazaće dani pred nama. Sada je sve u rukama ruskih pravosudnih i policijskih vlasti.
Danilo Radunović obratio se i Ministarstvu pravde, pozivajući se na Hašku konvenciju o građansko pravnim aspektima međunarodne otmice djece da mu pomognu da vrati dijete. Naše Ministarstvo, kako nam je potvrđeno, obratilo se Ministarstvu pravde Rusije, ali za sada nijesu dobili precizniji odgovor.
Radunović je naveo o čemu je obaviještena i ruska strana da smatra da je otmica djeteta bila planirana.
Prvo je supruga dala punomoćje za prodaju auta, dala otkaz na poslu i došla je njena majka sa kojom je planirala da provede Novu godinu u Rusiji sa djetetom, na što podnosilac zahtjeva nije pristao, smatrajući da je to samo izgovor da se dijete odvede navodi se u Radunovićevom zahtjevu.
Nakon što je u medijima odjeknula vijest o otmici Andrije Radunovića, javnosti se obratila njegova majka Alina, koja je dnevniku ,,Dan“ kazala kako nije uradila ništa protivzakonito. Tvrdi da nije otela dijete, već da je Crnu Goru napuštila zato što je suprug izbacio iz stana. Najavila je i krivičnu prijavu protiv njega zbog lažnog prijavljivanja nestanka djeteta i zbog nasilja u porodici.
I ona je, kako je navela u izjavi, o svemu obavijestila Interpol u svojoj zemlji gdje su joj, tvrdi, odgovorili da će od Crne Gore tražiti da uklone potjernicu za dječakom. Alina Radunović takođe je kazala da je njen suprug potpisao saglasnost da Andrija sa njom može da izađe iz Crne Gore.
Međutim, dokumenti u koje je Pobjeda imala uvid pokazuju sasvim drugačiju sliku. Alina Radunović nije bila izbačena iz stana ,,na ulicu“. Naprotiv, postoji ovjeren ugovor o zakupu dvosobnog stana u Budvi, u takozvanoj zgradi ,,Kuće hemije“ na period do 1. jula 2016. godine. Alina Radunović je plaćala zakup stana 350 eura mjesečno. Kao i što prijava zabrane izlaska koju je podnio Danilo Radunović negira priče iz Rusije da je otac dao saglasnost da se odvoji od vlastitog djeteta.