Erić je po međunarodnoj potjernici, raspisanoj od NCB Interpol Podgorica, uhapšen 13. oktobra prošle godine na aerodromu u Stokholmu dok je pokušavao da se ukrca na let za Beograd.
"Sve informacije o ovom predmetu su povjerljive, ali vam mogu potvrditi da je on još u pritvoru u Švedskoj", saopštila je Stina Lundkvist, viši javni tužilac u Nacionalnom javnom tužilaštvu Švedske.
To je rekla u odgovoru na pitanju ima li pomaka u postupku ekstradicije Vladimira Erića.
Ministarstvo pravde Crne Gore je 19. oktobra 2023. godine od Ministarstva pravde Kraljevine Švedske zatražilo izručenje državljanina Republike Srbije Erića radi krivičnog gonjenja zbog krivičnih djela kriminalno udruživanje, teška krađa i sprečavanje dokazivanja, prenosi RTCG.
Kako je ranije saopšteno, molba za izručenje je poslata i redovnim putem i preko NCB Interpola Podgorica.
Po ranijem odgovoru Ministastva pravde Švedske, prije nego što tamošnja Vlada donese odluku o zahtjevu za ekstradiciju, mora se tražiti mišljenje od Kancelarije glavnog tužioca.
"Ako lice čije je izručenje zatraženo ne pristane na izručenje, Tužilaštvo predaje predmet i svoje mišljenje Vrhovnom sudu, koji ispituje da li postoje smetnje za ekstradiciju, shodno Zakonu o ekstradiciji. Vrhovni sud zatim predmet predaje Vladi na konačnu odluku o ekstradiciji“, kazali su ranije iz švedskof ministarstva.
U kopanju tunela ispod Višeg suda u Podgorici, učestvovali su, kako je saopštila crnogorska policija, Veljko Marković (32), Milan Marković (53), Dejan Jovanović (30) i Vladimir Erić (32), državljani Srbije. Osim Erića, ostali osumnjičeni još izmiču organima pravde, piše RTCG.
Paralelno je uhapšena i grupa crnogorskih državljana, koji su okrivljeni za logistiku i pomaganje učiniocima nakon izvršenja krivičnog djela. Međutim, svi oni su oslobođeni odlukama crnogorskog Vrhovnog suda.
Nalogodavci, finansijeri, ali i motivi za kopanje tunela, još nijesu poznati. Popis nije završen ni četiri mjeseca nakon provale, a zasad se zna da su ukradeni pištolji, droga, mobilni telefoni...