Prema izvještaju, Crna Gora je razmijenila ukupno 4.225 komunikacija preko Europolove Mrežne aplikacije za bezbjednu razmjenu informacija (SIENA). To je 2021. godine bilo 4.292, navodi se u dokumentu, a registrovano je i 585 komunikacija sa stranim oficirima za vezu.
Crna Gora potražuje 14 bjegunaca a na osnovu zahtjeva iz Crne Gore u inostranstvu su uhapšena 43 člana kriminalnih grupa, otkriva izvještaj Evropske komisije (EK). Kako se navodi, u 2022. godini Crna Gora je nastavila da se aktivno uključuje u međunarodnu policijsku saradnju, piše RTCG.
"Aktivnom potragom na meti je ukupno 14 bjegunaca. Povezivanje crnogorskih agencija za sprovođenje zakona – uključujući i Odjeljenje zaduženo za borbu protiv organizovanog kriminala – sa SIENA je unaprijedilo proaktivnost i, u određenoj mjeri, efikasnost istraga. Crna Gora je takođe razmijenila 36.991 komunikaciju putem Interpola 2022. godine, a 2021. godine to je bilo 59.162. Na osnovu zahtjeva iz Crne Gore, u inostranstvu su uhapšena 43 člana kriminalne grupe, među kojima i jedan vođa crnogorske organizovane kriminalne grupe. Broj članova organizovanih kriminalnih grupa uhapšenih u Crnoj Gori po potjernicama stranih Interpolovih ispostava, uz pretrese, porastao je na 71 (sa 55 u 2021. godini). To uključujue tri osobe sa liste najtraženijih FBI i vođu jedne turske organizovane kriminalne grupe. U martu 2023. policija je uhapsila državljana Južne Koreje po međunarodnom nalogu za hapšenje zbog ilegalne finansijske šeme koja uključuje 40 milijardi dolara u kriptovalutama", piše u izvještaju Evropske komisije.
Izvještaj Evropske komisije o Crnoj Gori za ovu godinu i Ekonomski i investicioni plan za Zapadni Balkan biće predstavljeni danas u Briselu, prenosi RTCG.
U bitnom, ističe se da Crna Gora nastavlja da ispunjava svoje obaveze o osnovnim pravima prema međunarodnom zakonodavstvu i instrumentima za ljudska prava.
U dokumentu piše da je Crna Gora dostigla određeni nivo pripremljenosti u borbi protiv korupcije i da je ograničeno napredovala.