Od referenduma 2016. godine, Brexit Veliku Britaniju košta oko 600 miliona funti nedjeljno, navodi se u istraživanju koje je sprovela investiciona banka Goldman-Saks.
Prema proceni Goldman-Saksa, britanski BDP umanjio se za 2,4 odsto zbog posljedica odluke o izlasku iz EU.
Ekonomista Goldmana u Londonu, Sven Jari Sten, rekao je da su se gubici ekonomske proizvodnje koncentrisali oko investicija i privatne potrošnje, prenosi "Fajnenšel tajms".
"Veliki udarac po investicije nagovještava da je politička neizvjesnost Brexita zaista jedan od glavnih izvora ekonomskog gubitka", rekao je Sten.
Da li će biti i četvrtog glasanja o sporazumu o Bregzitu?
Uticaj Brexita, kaže Sten, osetio se i u drugim državama, u koje Britanija izvozi dosta dobara, kao što su Francuska i Njemačka.
Do političkog rješenja kako će Britanija izaći iz EU - s dogovorom o razlazu ili bez njega, se ne dolazi, u Parlamentu se vodi bitka premijerke Tereze Mej s opozicijom, ali i dijelom sopstvene partije, a iz EU ne popuštaju.
Poslanici su večeras glasali za četiri alternativna predloga o istupanju zemlje iz članstva u Evropskoj uniji (EU), javila je agencija AP.
Umjesto uobičajenog glasanja ustajanjem ili podizanjem ruku za ili protiv, poslanici su dobili papir sa četiri predloga od kojih treba da zaokruže opciju koju žele.
Poslanici su imali 30 minuta za glasanje, poslije čega su listići prikupljeni i prebrojani glasovi.
Među predlozima, dva su se odnosila na nastavak ekonomskih veza sa EU posle Bregzita. Jedan na ostanak u jedinstvenoj carinskoj uniji, a drugi za ostanak na jedinstvenom tržištu robe i usluga, po modelu Norveške.
Treći predlog je organizovanje referenduma na kojem građani treba da se izjasne o sporazumu koji su London i Brisel postigli u novembru, a parlament tri puta odbacio.
Četvrti predlog se odnosio na to da, u slučaju nedostatka bilo kakvog dogovora o Brexitu, dva dana prije njegovog stupanja na snagu, poslanici glasaju za Brexit bez dogovora. Ukoliko odbiju i taj predlog odlaska bez dogovora, onda bi glasali o odustajanju od istupanja Velike Britanije iz EU.
Pored misli o izlasku, London sada mora da brine i o još jednom datumu, i još jednom trošku - mogućem učešću u izborima za EP.
Predsjednik Evropske komisije Žan Klod Junker izjavio je danas da će velika Britanija morati da sljedećeg mjeseca učestvuje na izborima za Evropski parlament, ukoliko ostane članica Evropske unije i poslije 12. aprila.
Nije prošla nijedna od osam opcija za Bregzit
Britanija mora da 12. aprila napusti EU ili da predloži alternativni plan koji će, ukoliko se ne poništi Brexit, vjerovatno značiti odlaganje izlaska iz Unije za datum mnogo posle izbora za Evropski parlament.
Izbori će biti održani od 23. do 26. maja, navodi AP.
Neki britanski političari su nagovijestili da bi njihova zemlja mogla duže ostati u EU bez učešća na izborima, ali je Junker poručio:
"Ako Britanci ne odu do 12. april i dođe do produženja, onda Britanija mora učestvovati na evropskim izborima. To je u sporazumu. Ono što ja želim je drugo pitanje".