Međunarodni sud u Hagu izrekao pravosnažnu presudu nekadašnjem lideru Srba u BiH Radovanu Karadžiću (73) kojom je osuđen na doživotnu kaznu zatvora!
Bivši lider bosanskih Srba kriv je za genocid, zločine protiv čovječnosti, za etničko čišćenje muslimana i Hrvata u BiH, za višegodišnje terorisanje Sarajeva i za uzimanje pripadnika UN-a za taoce.
Karadžić je učestvovao u četiri udružena zločinačka poduhvata u okviru kojih su ti zločini počinjeni, utvrdilo je Žalbeno vijeće.
Žalbeno vijeće je saglasno sa Tužilaštvom da je kazna od 40 godina neadekvatna s obzirom na težinu Karadžićevih krivičnih djela! Žalbeno vijeće saglasno je i da je kazna pretresnog vijeća nerazumna i nepravična. Pretresno vijeće je pogriješilo kada je izreklo kaznu od 40 godina, rekao je sudija pre nego što je pozvao Karadžića da ustane i izrekao mu presudu!
Po izricanju presude iz sudnice se čuo gromoglasan aplauz, ali i zvižduci, prenose mediji.
Prvostepenom presudom iz 2016. godine, Karadžić je bio osuđen na 40 godina zatvora, a da mu je potvrđena ta kazna, što je bio jedan od scenarija, mogao je da traži prevremeno puštanje na slobodu posle dvije trećine odležane kazne (odnosno posle 26,6 godina). Sada je izvjesno da iz zatvora neće izaći. Karadžič je, inače, rođen 1945. godine i u junu će napuniti 74. godine.
Karadžić se u haškom pritvoru nalazi još od 2008. godine, kada je uhapšen u Beogradu i izručen.
Suđenje Karadžiću jedno je od najdužih u Hagu - počelo je 26. oktobra 2009. godine i trajalo je 499 dana. Pretresno vijeće saslušalo je 586 svjedoka.
Karadžić je osuđen po tačkama:
1. Kriv za genocid nad muslimanskim stanovništvom u sedam opština BIH u periodu od 1992. do 1995. godine
2. Kriv je po tački dva za genocid u Srebrenici
3. Kriv je za progon civila i zločine protiv čovječnosti
4. Kriv je za istrebljenje stanovništva
5. Kriv je za ubistva, zločin protiv covječnosti
6. Kriv je za ubistva, kršenje zakona i običaja rata
7. Kriv je za progon i deportacije, zločin protiv čovječnosti
8. Kriv je za nehumana djela, nasilno premještanje i druge nečovječne zločine
9. Kriv je za kršenje zakona i običaja ratovanja
10. Kriv je za nezakonite napade na civile
11. Kriv je za uzimanje talaca, pripadnika UNPROFOR-a
Predsjedavajući žalbenog vijeća Van Jonsen prehodno je obacio gotovo sve Karadžićeve žalbe na prvostepenu presudu iz 2016. godine, a odbačeni su i dijelovi iz žalbe Tužilaštva koji se odnose na genocid van Srebrenice - u ostalih sedam opština BiH.
Vijeće je odbacilo sve žalbene navode Karadžića za napade na Sarajevo i Srebrenicu. Odbijena je i Karadžićeva žalba na dužinu kazne. Žalbeno vijeće odbacilo je i veoma važan navod žalbe Tužilaštva i tvrdi da tužioci nisu dokazali da je donesena greška pri zaključku da Karadžić nije kriv za genocid 1992. u sedam opština BiH!
Vijeće je delimično prihvatilo samo žalbeni zahtev Karadžića broj 31, prenosi RTS.
Odbrana Radovana Karadžića nije uspjela da dokaže da nije kriv za masakr u Sarajevu, na Markalama, kao ni za "terorisanje stanovnika Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem tokom višegodišnje opsade glavnog grada BiH", rekao je predsjednik Žalbenog veća Van Josen.
Odbrana nije uspjela da dokaže da je vijeće donijelo pogršne zaključke u presudi u kojoj je osuđen za zločine u 20 bosanskih mjesta, rekao je predsednik Žalbenog vijeća.
Žalbeno vijeće odbacilo je žalbu odbrane da je suđenje bilo nepravično.
Govoreći o ubistvima nakon pada Srebrenice, Vijeće je utvrdilo da je znao za ubistva u julu 1995.
"Karadžićevi navodi da je on odgovoran za to samo zato što je predsjednik su neuvjerljivi", rekao je sudija.
Žalbeno vijeće ukazuje da Karadžić nije pokazao da postoji greška u delu prvostepene presude koja se odnosi na namjeru da se počini genocid u Srebrenici. Dodaju da je znao za zločine u Kravici, kao i da je morao znati i za druga ubijanja...
Žalbeno vijeće je potvrdilo i da Pretresno vijeće nije pogriješilo u slučaju Srebrenice govoreći o Karadžićevoj naredbi da se zarobljeni odvedu na "neko drugo mjesto". Sudija je naveo da je Karadžić bio u kontaktu sa ljudima na terenu koji su ubijali.
Žalbeno vijeće nije našlo greške ni u rezonovanju prvostepenih sudija u vezi s progonom Bošnjaka s područja Srebrenice. Progon Bošnjaka sa područja Srebrenice se odnosi na prisilno preseljenje žena, djece i staraca sa područja Srebrenice.
Govoreći o prvoj tački žalbe Tužilaštva, da su ubistva i drugi nasilni zločini bili dio udruženog zločinačkog poduhvata da se uklone Bošnjaci i Hrvati s teritorije Republike Srpske, sudija je rekao da tužioci nisu dokazali da je prvostepeno Vijeće pogriješilo kada je oslobodilo Karadžića za ove zločine.
Žalbeno vijeće, uz izuzeto mišljenje sudije Den Prade, stava je da tužioci nisu dokazali da je donesena greška pri zaključku da Karadžić nije kriv za genocid 1992. u sedam opština BiH.
...................................
Karadžića je Haški tribunal 2016. nepravosnažno osudio na 40 godina zatvora zbog genocida i zločina protiv čovečnosti u BiH.
Izricanje presude počelo je u 14 sati, ali je TV prenos bio odložen pola sata.
Advokat Branislav Tapušković smatra da nije uobičajeno da se izricanje presude gleda u odloženom prenosu, ali da je za to dato objašnjenje. "To je uslijedilo nakon one tragedije koja se zbila posle presude Praljku. Sad su vjerovatno obazriviji, moraju da se izvrše određene provjere, da bi se izbjegla, možda, neka situacija koja bi ličila na onu kada je izricana presuda Praljku. Nema drugog razloga", objašnjava Tapušković.
Branilac Karadžića, advokat Goran Petronijević rekao je za RTS uoči izricanja presude da je pravni tim bio kod Radovana Karadžića i da su razgovarali sa njim o operativnom planu za eventualne ishode izricanja presude. Kako je naveo,
Karadžić je miran, spreman na potpuno oslobađajuću presudu, ali i na drugačiju odluku za koju Petronijević ističe da bi bila samo privremena, jer advokati već sada prave planove ako dođe do takvog ishoda.