Ministar inostranih poslova Srbije Ivica Dačić u intervjuu za Dan rekao “da bi za Srbe bilo ljekovito da uđu u vlast u Crnoj Gori”!
On je je u razgovoru za podgorički dnevnik naglasio da Crna Gora “treba najzad da shvati da u Srbiji nema nikakvog žala zbog rastanka sa Crnom Gorom” a odnose između dvije države ocijenio kao stabilne.
U osvrtu na ocjenu predsjednika Mila Đukanovića da je u posljednjih godinu dana došlo do zaoštravanja odnosa Srbije sa komšijama Zagrebom, Prištinom, pa i sa Podgoricom, Dačić je podsjetio da je Đukanović u intervjuu za RTCG rekao da “Crna Gora ne donosi antisrpske odluke, već odluke u sopstvenom interesu”.
“Pretpostavljam crnogorskom. I to je lijepo. Pa i Srbija donosi odluke u sopstvenom interesu. Treba li zbog toga da se izvinjavamo bilo kome? Drugo, u istom tom intervjuu, nagovijestio je da smo mi odgovorni za “destrukciju Crne Gore”, šta god to značilo. Niti je Srbija bilo kom državljaninu Crne Gore zabranila ulazak u Srbiju, niti od Srbije zavisi ulazak Crne Gore u Evropsku uniju. Dakle, zbilja je smiješno”, naveo je Dačić.
Šef srpske diplomatije je dodao da Srbija želi Crnoj Gori ulazak u Evropsku uniju.
“Ali, ne možemo prihvatiti ulogu dežurnog krivca za svačije probleme. Na kraju, Crna Gora treba najzad da shvati da u Srbiji nema nikakvog žala zbog rastanka sa Crnom Gorom. Srećan put, kamo sreće da se nikad nismo ni spajali”, poručio je Dačić.
On je dodao ako neko treba da žali zbog 1918, onda je to Srbija, jer je u ratu izgubila 28 odsto stanovništva.
“Na koga se Crna Gora žali na Aleksandra Karađorđevića, polu-Crnogorca, unuka crnogorskog kralja Nikole Petrovića? Uostalom, i Karađorđevići su Petrovići koji su u Šumadiju došli sa crnogorsko-hercegovačkih brda. Jedan Šumadinac, Kruševljanin ili Topličanin nikad ne bi ukinuo Srbiju zarad Jugoslavije. I zašto bismo mi žalili zbog Crne Gore? I ranije smo bili dvije države. Jedino što se nikad nije dešavalo da Crna Gora i Srbija budu u sukobu”, rekao je Dačić podsjećajući da je i kralj Nikola, kada je uputio proglas narodu 1914. godine, napisao je “živjelo naše milo srpstvo”.
“Nisam ja napisao to, nego on”, dodao je Dačić.
Šef srpske diplomatije je u intervjuu za Dan naveo da su gusle i srpske i crnogorske.
“Ali još nikad nisam čuo nijednu guslarsku pjesmu o sukobu Srbije i Crne Gore. I zato kad iz Crne Gore govore o velikosrpskoj agresiji, ja se uvijek našalim i kažem da ja samo znam za velikocrnogorsku agresiju na rukovodeća mjesta u Srbiji. Da zaključim, sve najbolje Crnoj Gori, ne interesuje nas šta rade, osim kada su u pitanju srpski nacionalni i državni interesi i položaj Srba u Crnoj Gori, kojih ima 30 odsto. To je suvereno pravo svake države. Sve to treba da radimo u međusobnom prijateljstvu”, rekao je Dačić u razgovoru za Dan.
On je naglasio da je položaj Srba u Crnoj Gori važan element u bilateralnim odnosima dvije zemlje, da smatra da su Srbi konstitutivan narod u Crnoj Gori, a nikako manjna.
“Mi pitanje jezika kojim govore građani Crne Gore ostavljamo njima na odluku, iako je činjenica da tokom razgovora naših zvaničnika prevodioci nisu potrebni. Takođe, Srbija smatra da je Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori važan dio njene istorije i kulture i kao takvu je tretiramo, a ja lično verujem i da većinsko crnogorsko stanovništvo misli isto. Ali, sva ova pitanja mogu se riješiti dijalogom i dio su razgovora tokom susreta zvaničnika naše dvije zemlje. Mislim da bi za naše odnose, ali i za unutrašnju stabilnost Crne Gore, bilo ljekovito da Srbi postanu dio vladajuće koalicije. Mnogi problemi bi tako mogli da budu prevaziđeni”, ocijenio je Dačić.
Šef srpske diplomatije je poručio i da Crna Gora treba da riješi slučaj Branke Milić u okviru svojih institucija, a na Srbiji je da pomogne razmjenom obavještajnih podataka i informacijama.
“Ne zaboravite da je Srbija, kao i svaka druga država, dužna da pomogne svakom svom državljaninu koji od nje traži pomoć. Ta pomoć pripada i gospođi Milić. Nadam se da će nadležne institucije obje zemlje, uz saglasnost gospođe Milić, doći do obostrano prihvatljivog dogovora”, rekao je Dačić u razgovoru za Dan.