Ministarstvo odbrane planira da do 2025. godine nabavi 3D radar za nadzor vazdušnog prostora Crne Gore koji bi bio postavljen na Bjelasici.
To se navodi u dugoročnom planu razvoja odbrane za period od 2019. do 2025. godine, piše Pobjeda.
“Za dalji razvoj nacionalnih kapaciteta nadzora vazdušnog prostora planirana je nabavka 3D radara, a kao najpovoljnija lokacija za radarski položaj razmatra se lokalitet Zekova glava na planini Bjelasici. Na ovaj način dostići će se puna operativna sposobnost za generisanje prepoznate slike o situaciji u vazdušnom prostoru Crne Gore”, navodi se u dokumentu Ministarstva odbrane.
Potreba države: Kupujemo vojni radar
Vojska Crne Gore nabavlja 67 oklopnih vozila
VOJNI "DŽEPARAC": Svakom dobrovoljcu po 300 eura
Vojni analitičar Aleksandar Radić objasnio je za Pobjedu da su, kada je rađena analiza gdje postaviti radar u Crnoj Gori, postojale dvije opcije brdo Vrsuta kod Bara i Bjelasica.
“U prethodnom dugoročnom planu sistema odbrane koji je pokrivao period do 2025. godine, kada je bio i prethodni ministar, Vrsuta je bila navedena kao lokacija koja je izabrana, ali u međuvremenu potvrđen je sporazum po kome SMATSA (Agencija za kontrolu letjenja) uzima radar na svoj trošak, koji stavlja na položaj na brdu Vrsuta i predaje vazduhoplovnu sliku operativnom centru na aerodromu Golubovci koji će biti integrisan u NATO sistem protivvazdušne i protivraketne odbrane. Dakle, SMATSA kupuje tri radara dva će biti u Srbiji, jedan u Crnoj Gori. Taj koji će biti u Crnoj Gori na Vrsuti biće civilni, dok će na Bjelasici biti postavljen vojni radar”, objasnio je Radić.
Bošković na Sinjajevini: Ovdje neće biti NATO baza!
Bošković: Za odbranu 53 miliona eura
On smatra da problem predstavlja kupovina radara od 20 i više miliona eura i kako će se to finansirati.
“Zato je od NATO zatražena podrška za privremeno premošćavanje nedostatka resursa da bi se odložila kupovina. To i dalje nije izvjesno, jer NATO ima stručnu komisiju, a ona će početkom 2019. godine dati svoj stav i odlučiće šta da rade u tom pogledu", naveo je Radić.
Prema njegovim riječima, nije uobičajeno da NATO pozajmi radar nekoj od zemalja članica, ali ukoliko se procijeni da postoji potreba, to nije nemoguće.