Lješkoviću je odobren i uslovni otpust, pa je na slobodu izašao mjesec i po prije isteka zatvorske kazne, prenosi Dan
Suspendovani komandant Specijalne antiterorističke jedinice Radosav Lješković 22. februara vratiće se na čelo SAJ-a, pošto mu tada ističe uslovni otpust zbog kazne na koju je osuđen zbog krivičnog djela pomoć učiniocu poslije izvršenog krivičnog djela, piše Dan.
Zbog prikrivanja imena batinaša iz SAJ-a, koji su brutalno prebili građane na više lokacija u Podgorici nakon protesta DF-a, Lješković je osuđen na pet mjeseci robije. U zatvoru je proveo svega 20 dana, nakon čega je otišao na liječenje u Brezovik.
Uprkos tome što je robijao van zatvora, njemu je odobren i uslovni otpust, te je na slobodu izašao mjesec i po prije isteka zatvorske kazne. Uslovi otpust traje do 21. februara, a Lješković, shodno zakonskim propisima, već dan nakon toga, uprkos krivičnom djelu koje je počinio kao komandant SAJ-a, može da se vrati na istu funkciju, saopštio je Dan.
Dana 21. septembra 2017. godine Lješković je započeo izdržavanje kazne zatvora u Zatvoru za kratke kazne (organizacionoj jedinici Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija). Imenovani je 9. januara 2018. godine otpušten sa izdržavanja kazne zatvora po osnovu rješenja o uslovnom otpustu donijetog od strane nadležnog suda, shodno odredbama Zakona o izvršenju kazni zatvora, novčane kazne i mjera bezbjednosti. Imenovanom uslovni otpust traje do dana 21.2.2018. godine saopštila je za Dan Đina Popović, portparolka Ministarstva pravde.
Lješković je odlukom sudije Osnovnog suda u Podgorici Željke Jovović oglašen krivim jer je pomogao batinašima iz SAJ-a da ostanu neidentifikovani nakon prebijanja građana na protestima u Podgorici.
Lješković tvrdi da je radio po zakonu
Kako prenosi Dan tužilaštvo je zaključilo da je Lješković sačinio zajednički izvještaj o upotrebi sredstava prinude sa još 54 pripadnika te jedinice nakon protesta Demokratskog fronta 24. oktobra 2015. godine, i tako svjesno prekršio propise i od javnosti sakrio pripadnike SAJ-a koji su mučili i zlostavljali građane nakon razbijanja demonstracija.
Suspendovani komandant SAJ-a mogao je biti osuđen na kaznu zatvora od tri mjeseca do pet godina.
Vijeće Višeg suda u Podgorici potvrdilo je presudu kojom je Lješković oglašen krivim jer je svjesno sakrio identitet “sajovaca koji su brutalno prebili građane na nekoliko lokacija u Podgorici nakon razbijanja protesta DF-a. Prvostepenu presudu izrekla je sudija Osnovnog suda u Podgorici Željka Jovović. Ona je Lješkovića oglasila krivim za krivično djelo pomoć učiniocu poslije izvršenog krivičnog djela.
Prema ocjeni suda, odbrana okrivljenog je neobjektivna, sračunata i kontradiktorna.
“Ne preduzimajući radnje koje je bio dužan da obavi, Lješković je sakrio imena službenika SAJ-a koji su na tri lokacije pretukli građane Milorada Mija Martinovića, Andriju Račića, Marka Rakočevića, Darka Šćepanovića, Branimira Vukčevića i Momčila Baranina”, navodi se u obrazloženju presude.
Sudija Jovović je u obrazloženju presude navela da je za sud neprihvatljiva Lješkovićeva tvrdnja da nije prikrio imena službenika koji su primijenili nezakonitu silu prema građanima, te da je iz medija saznao da je pretučen Milorad Mijo Martinović. Podsjetila je da su o ovom događaju svi mediji izvještavali, ali i da je Lješković kao komandant bio dužan da se obavijesti o aktivnostima jedinice na čijem čelu se nalazi.
Lješković osuđen na pet mjeseci zatvora
“Takođe, njegova izjava je kontradiktorna jer je tvrdio da sporne noći nije znao da su njegovi službenici batinali građane, ali je izjavio i da su iste noći održali sastanak na kojem je tražio da “sajovci” kažu ko je od njih primjenjivao sredstva prinude”, navela je sudija Jovović u obrazloženju.