Nakon što predsednik Makedonije Đorđe Ivanov odbio da potpiše Zakon o jeziku, koji albanski jezik uvodi kao drugi zvanični jezik, sednica Sobranja na kojoj će se ponovo raspravljati o tom aktu zakazana je za 29. januar.
U obrazloženju dostavljenom Sobranju na 14 stranica, Ivanov kaže da je usvajanje ovog zakona zloupotrebilo evropsku zastavu i usvojen je prostom većinom, prenosi portal Telegraf.
Ukoliko Zakon u trećem čitanju u Sobranju 29. januara bude izglasan, predsednik Ivanov će morati da ga potpiše.
Predsednik Makedonije: NE za ALBANSKI JEZIK!
I najuticajnija opoziciona VMRO-DPMNE protivi se usvajanju Zakona o jeziku i smatra da SDSM premijera Zorana Zaeva vodi antidržavnu politiku na štetu nacionalnih interesa zemlje, piše portal Žurnal.
Navode da je izglasavanje Zakona o upotrebi jezika, za koji je glasala tesna većina na čelu SDSM, stvorilo podele i sukobe među građanima.
"Ratifikacijom Sporazuma o dobrosusedskim odnosima sa Bugarskom, Zaev se obavezao da izbriše i izmeni makedonsku istoriju. Isto se čini i sa pregovorima o novom imenu zemlje, dok Ministarstvo spoljnih poslova ne reaguje kada se spaljuje makedonska zastava", navodi se u saopštenju ove stranke.
U Makedoniji albanski sad zvaničan jezik
Iz ove stranke takođe kažu da SDSM guši svako drugačije mišljenje, koji se ne plaši da izrazi patriotska osećanja, snažno se suprotstavljajucći anti-vladinim politikama koje je implementirao Zaev.
Sobranje Makedonije je novi Zakon o jezicima donelo 11. januara, a glasanje su bojkotovali poslanici najveće opozicione partije, nekeda vladajuće VMRO DPMNE. Za taj zakon je glasalo 69 od 120 poslanika.