U sukobima u izbegličkom logoru u glavnom gradu Jemena - Sani poginulo je najmanje 234 ljudi, a 400 ih je ranjeno, izjavio je danas portparol Međunarodnog komiteta Crvenog krsta.
"Imamo 400 ranjenih i 234 mrtva", rekao je agenciji Frans pres Sumaja Beltifa o sukobima između pobunjenika Huta i njihovih nekadašnjih saveznika i protivnika, pristalica bivšeg predsednika Ali Abdalaha Saleha koji je ubijen u ponedeljak.
Sukobi su izbili prošle srede kada su pobunjenici Huti hteli da preuzmu kontrolu nad džamijom Saleh, najvećom u Jemenu, koja se nalazi u centru Sane.
Tome su se usprotivile pristalice bivšeg predsednika i žestoke borbe su se proširile na razne delove glavnog grada. Saleha su bili pobunjenici Huti južno od Sane.
Huti, koje podržava Iran, kontrolišu većinu severnog Jemena.
POTVRĐENO: Pobunjenici ubili Abdulaha Saleha
Pokret Huti i Saleh su bili saveznici protiv medjunarodno priznatog predsednika Jemena Mansura Hadija, ali se taj savez nedavno raspao i oni su se sukobili.
Predsednik Hadi je potom naredio vojsci da uz podršku Saudijske Arabije ponovo zauzme Sanu, koju kontrolišu Huti. Operacija preuzimanja glavnog grada nazvana je "Arapska Sana".
Saleh je 33 godine bio na čelu države do februara 2012. godine, kada je zbačen tokom "Arapskog proleća".
Ko su Huti?
Huti, koji sebe nazivaju „Ansar Allah“, su militantna grupa šiitske sekte zeidi i potiču iz planinskih predela u pograničnom području sa Saudijskom Arabijom.
"Bog je veliki, smrt Americi, smrt Izraelu, prokletstvo Jevrejima, pobeda islama“, tako glasi logo Huta okupljenih oko njihovog vođe Abdulmalika al-Hutia. Huti ističu da su protiv kurumpirane elite i „sunitskog ekstremizma“.
DRAMA JEMEN: Gađali i nuklearku u Abu Dabiju?!
O JEMENU...
Jemen je država na jugu Arapskog poluostrva u jugozapadnoj Aziji.
Izlazi na Crveno more na zapadu, kao i Adenski zaliv i Arapsko more na jugu. Graniči se sa Saudijskom Arabijom na severu i Omanom na istoku.
Na području Jemena se nalazilo Sabejsko kraljevstvo, trgovačka država koja je postojala više hiljada godina, a uključivala je osim teritorije današnjeg Jemena, Eritreju i Etiopiju.
Zemlja je podeljena između Osmanskog i Britanskog carsta na početku 20. veka. U Severnom Jemenu je nakon Prvog svetskog rata uspostavljeno zeidsko Mutaveklijsko kraljevstvo Jemen, koje je nakon državnog udara 1962. postalo Jemenska Arapska Republika.
Južni Jemen je ostao britanski protektorat sve do 1967. Dvi jemenske države su se ujedinile u savremenu Republiku Jemen 1990. godine.
Većina Jemenaca su Arapi muslimani, pripadnici različitih plemena. Svako ima svog šeika i običaje, nošnju i folklor. Unutar plemena živi se u velikim porodicama. Isti dom obično deli više generacija iste porodice. Plemenska tradicija posebno je jaka u Severnom Jemenu.
Islam je najzastupljenija religija. Arapski odnosno njegov lokalni dijalekt je jezik većine stanovništva.