Od ukupno 18 NVO čiji rad prate bezbjednosne službe, čak četiri djeluju na području barske opštine, četiri u Podgorici, tri u Ulcinju, po dvije u Plavu, Pljevljima i Rožajama i jedna u Bijelom Polju.
Uprava za organizovani kriminal i suzbijanje terorizma Agencije za nacionalnu bezbjednost prati rad 18 nevladinih organizacija koje djeluju u Crnoj Gori zbog sumnjivih donacija iz Austrije i zemalja Bliskog istoka, piše Dan.
Podgorički dnevnik, pozivajući se na više neimenovanih izvora, navodi da je ANB prateći tokove novca i aktivnosti ovih NVO došao do saznanja da većinu novca dobijaju od organizacija bliskih Islamskoj državi, te da ih uglavnom koriste za propagiranje radikalnog islama.
Od ukupno 18 NVO koje su pod sumnjom da se finansiraju od strane organizacija bliskih ISIS-u čak čak četiri djeluju na području Bara, četiri u Podgorici, tri u Ulcinju, po dvije u Plavu, Pljevljima i Rožajama i jedna u Bijelom Polju.
U Baru i Podgorici su, piše Dan, formirani tzv. paradžemati koji okupljaju uglavnom omladinu koja, koristeći humanitarne akcije kao paravan pokušava da integriše u svoje redove što više sunarodnika.
ANB je konstantnom kontaktu sa službma u regionu radi lakšeg identifikovanja terorista i preventivnog djelovanja kao i formiranja zajedničke baze podataka.
Glavni centar za finanisranje radikalnih islamskih organizacija je u Beču a glavnu ulogu kada je riječ o balkanuima „Unija džemata selafijske dave“ koju predvodi Muhamed Porča. U glavnom gradu Austrije djeluju još najmanje dvije organizacije koje finansiraju terorizam preko pojedinih NVO na Balkanu.
Naročito interesantna za crnogorske bezbjedonosne službe je, piše Dan, organizacija „Selafijsko vehabijski džemati“ na čijem čelu je Ebu Muhamed Nedžad Balkan.
Ove dvije organizacije su, prema saznanjima bezbjedonosnih službi, zadužene za finansiranje istomišljenika u Crnoj Gori i BiH.
Istraga je pokazala da se gotovo svaki vehabijski džemat ili omladinska organizacija koja promoviše radikalni islam bavi organizovanjem tzv druženja u prirodi na kojima se vježba izviđanje i pucanje iz vatrenog oružja.
„Druženja u prirodi“ pripadnika islamskih radikala se organizuju na nepristupačnim mjestima u podnožjima planina, kanjonima rijeka... Eksperti za bezbjednost procjenjuju da su ove organizacije samo pokriće za nekonvencionalno djelovanje i niz koordiniranih akcija ,političkih, ekonomskih, psihološko-propagandnog i obavještajnog karaktera koje je usmjereno prije svega protiv regularne Islamske zajednice.
Dan navodi da nije rijedak slučaj da se i jedan broj imama priklanja ovim organizacijama kakav je slučaj evidentiran u Plavu.