Specijalno državno tužilaštvo za organizovani kriminal na sajtu te institucije sinoć je objavilo transkripte više telefonskih razgovora i komunikaciju putem mreže „Whats Upp“ advokata Gorana Rodića i njegovih kolega i klijenata.
Na osnovu transkripti više telefonskih razgovora u Tužilaštvu tvrde da je postojala razrađena strategija kojom se željela ometati istraga u slučaju pokušaja terorizma, piše Pobjeda.
U dijelu objavljenih spisa govori se i o planu da se sprovede objavljivanjem spinovanih informacija, političkih saopštenja i upotrebom medija kompromitacija ličnosti glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića. Na sajtu Specijalnog tužilaštva našla se i konverzacija, za sada tajne grupe, o ,,zamjeni“ vrhovnog državnog tužioca Ivice Stankovića.
Mreža komunikacije predstavljena je na devetnaest strana u više slučajeva, u koju su uključeni i branioci optuženih za terorizam, ali i pojedini lideri Demokratskog fronta Andrija Mandić, Milan Knežević i Predrag Bulatović. U šemi akcije, osim političara bio je, prema objavljenim transkriptima razgovora, i kontroverzni biznismen Veselin Mujović, kojeg Tužilaštvo tereti za više prevara.
"U cilju objektivnog informisanja javnosti i posebno sagledavanja oblika i formi specijalnog rata koji traje protiv Specijalnog državnog tužilaštva, te posebno rasvjetljavanja oblika i formi i propagandnih aktivnosti u okviru tog plana, prezentujemo javnosti dio materijala dobijenog iz mobilnih telefona koje je koristio advokat G. R, kao i druge dokaze koji su izuzeti po naredbi sudije za istragu Višeg suda u Podgorici", ističe se u uvodnom dijelu dokumenta naslovljenog "Specijalno tužilaštvo predstavlja oblike specijalnog rata".
Kako navodi Pobjeda, u spisama Tužilaštva upisani su samo inicijali ličnosti koje se pominju, ali su određivanjem zanimanja, transkriptima razgovora kao i komentarima Tužilaštva jasno određeni identiteti.
Uloga Rodića
Iz komunikacije koje objavljuje Specijalno tužilaštvo, proizilazi da je poznati podgorički advokat uključen u slučaj pokušaja terorizma od samog početka, još 20. oktobra 2016. godine. Samo pet dana nakon što je crnogorska policija uhapsila bivšeg komandanta srpske Žandarmerije Bratislava Dikića, zajedno sa još 14 srpskih državljana, za koje se sumnjalo da su htjeli da učestvuju u neredima ispred zgrade Skupštine Crne Gore u noći 16. oktobra.
Pregledom komunikacije sa advokatom Milanom Petrovićem iz Niša, Dikićevim braniocem, zaključeno je, kako tvrdi Tužilaštvo da je Rodić dijelio pravne savjete i prijedloge za odbranu.
,,Iz te komunikacije proizilazi da su u periodu od 20.10.2016. godine (pet dana nakon lišenja slobode B.D.) do 15.01.2017. godine, dvojica advokata u stalnoj komunikaciji, pri čemu M.P. redovno izvještava G.R. o postupcima Specijalnog državnog tužilaštva u predmetu terorizam u pokušaju; saopštava mu navode odbrane B.D., saopštava mu sve radnje koje preduzima kao branilac”. Advokat M.P. istovremeno od G.R. tražio je dalja uputstva o radnjama koje se odnose kako na samu istragu, tako i na postupanja prema medijima. Sve to u cilju kontaminacije i otežavanja vođenja krivičnog postupka. Advokat M.P. takođe prenosi podatke koji se odnose na pojedine radnje preduzete u toku istrage od Tužilaštva, priprema G.R. za gostovanje u TV emisijama, u kojima se pojavljivao kao nezavisni stručnjak koji, navodno, nije uključen u sam postupak što, kao što se vidi, uopšte nije tačno, navodi se u dokumentu Tužilaštva.
Tužilaštvo zatim daje transkript razgovora advokata Rodića i Petrovića iz kojeg se vidi da se Rodić priprema za emisiju na Televiziji Crne Gore, a advokat iz Niša mu šalje Naredbu za sprovođenje istrage.
G.R: Nema te na ovu stranu, slikaj mi ovu novu Naredbu, treba mi, jer u nedjelju idem na TV.
(M.P. dostavlja Naredbu za proširenje istrage u predmetu protiv osumnijičenih lica, zbog čega mu se G.R. zahvaljuje)
G.R: Primljeno, hvala, jesu li Ristić i Bogićević djelovali po opisu samo na teritoriji Srbije
M.P: Pa zato su odbili da Ristiću odrede ekstradicioni pritvor.
G.R: OK
M.P: Kad ideš na TV i koja emisija?
G.R: RTCG, Okvir u 20,00 časova.
Daljim iščitavanjem transkrita razgovora, uočljivo je da advokat Petrović redovno upoznaje Rodića sa svim novim detaljima iz slučaja. Iz pregleda komunikacije vidi se da Petrović traži poseban savjet od Rodića nakon što je Mirko Paja Velimirović čovjek koji je prvi dojavio crnogorskoj policiji za akciju 16. oktobra u Novom Pazaru potpisao novi iskaz da je, navodno, bio prisiljen da prizna krivicu.
Advokat Petrović, kako se ističe u komentaru Tužilaštva, šalje Goranu Rodiću izjavu Mirka Velimirovića, a sve se desilo prije nego što je u javnost procurila informacija da je Velimirović bilo što potpisao u Novom Pazaru.
M.P: Pogledaj ovo, pa mi reci tvoje mišljenje, da li može biti jeba*ine; brat Mirko poslao, motivisan borbom za istinu i pravdu (u prilogu je izjava M.V. – primjedba SDT)
G.R: Naravno, može se koristiti, ali to mora biti njegovo svjedočenje na sudu, pri čemu mimo činjenica izjave ima on mnogo toga da izjavi u odnosu na sve ono što je javno izgovorio u sudnici.
M.P: Znam, ali ako ja sad to predočim Čađi i dam u novine i opoziciji…
G.R: Znači, treba procijeniti kad i kako je plasirati, obzirom na reakcije Tužilaštva i službi koje ga kontrolišu, ali svakako da se zakuva odlično!
M.P: Ha, ha, a da dam onoj novinarki ludoj?
G.R: To ne gine, kad-tad.
Da li je novinarka dobila materijal, nije jasno iz komunikacije koja je objavljena. No, čini se da je upotreba ekskluzivnih informacija koje su pažljivo distribuirane medijima vidljiva iz sljedećeg transkripta razgovora, kada Petrović moli Rodića da u medije objavi pritužbu Milana Kneževića na rad Milivoja Katnića i Specijalnog tužilaštva.
Nakon što je prva, „ekskluzivna” informacija plasirana Vijestima, advokati izražavaju zadovoljstvo što je objava uslijedila i na ostalim portalima.
M.P: Aj’ da vidimo da li da izbacimo ono?!
G.R: Sad je pravo vrijeme i zvek! (Rodić šalje pritužbu Kneževića VDT-u u PDF format)
M.P: Šta kažu braća, čitaj portale, dževa se digla. Video na Vijestima, samo gdje još?
G.R: CDM i Portal Analitika, kredibilitet je čudo!
Prema dokumentaciji koju objavljuje SDT, u diskreditaciju ključnog svjedoka Saše Sinđelića ulagani su koordinatni napori, ali i lik i djelo Milivoja Katnića.
Iz transkripta razgovora jednog od lidera Demokratskog fronta Milana Kneževića i njegovog zastupnika Gorana Rodića vidi se dogovor o tajmingu podnošenja krivične prijave protiv Milivoja Katnića, Saše Sinđelića i Mirka Paje Velimirovića.
Razgovor je, kako se navodi u spisima, obavljen 26. marta 2017. godine.
M.K: Pozdrav, misliš li da ove nedjelje radimo i krivične prijave protiv Katnića, Sinđelića i Velimirovića?
G.R: Prvo analiza, pa sinteza.
M.K: Zato i pitam, inače bi je ja i do sad predao.
G.R: Razgovaraćemo, tu se ne kasni, samo je bitno da se ne istrčimo, prije krivične treba plasirati Paju.
„Iz prethodne komunikacije jasno se utvrđuje da G.R. i M.K. ne razgovaraju o činjenicama koje se odnose na postupak u predmetu terorizam u pokušaju, već prevashodno razgovaraju o načinu na koji bi opstruirali krivični postupak, te dalje vršili medijsku propagandu u cilju diskreditacije Tužilaštva“, zaključuju u SDT-u.
Poseban vid specijalnog rata, prema stavu Specijalnog tužilaštva, je plasiranje informacija o Sinđelićevoj presudi za ubistvo u Hrvatskoj, ali i pritisak lidera Demokratskog fronta na institucije Republike Hrvatske da nekako ,,isposluju“ njegovo izručenje Hrvatskoj.
To se vidi iz konverzacije Milana Kneževića i Gorana Rodića od 3. juna ove godine.
M.K: Kada misliš da pustimo ono za Sinđelića?
G.R: Koje?
M.K: Ono što su greškom dostavili sa saslušanja, a odnosi se na njegovo priznanje da nije boravio u Moskvi.
G.R: To ne sada čekamo odluku o optužnici. Drugo, vidiš li tekst u Danu, i to je novo i za Sinđu viđećemo kako će se dalje razvijati stvari.
M.K: Jasan pokazatelj da sinhronizuju aktivnosti.
G.R: Ali sa Si..om sigurno nije bio dogovor da ga Crna Gora izruči.
M.K: Kako mogu u Hrvatskoj da čekaju završetak postupka?
G.R: Mogu oni odmah da ga traže a da Crna Gora čeka kraj postupka? I Hrvati bi trebalo odmah da postave taj zahtjev i da budu na čekanju, a ne da čekaju kraj postupka pa da onda traže jer Sinđa je na slobodi i može uteći nije u pritvoru niti mu je određivan ekstradicioni pritvor. Sinđa će sigurno, kad ovo sazna, praviti problema jer se nisu tako dogovorili u Srbiji je bio siguran.
M.K: Tako je, a Medo je pisao svim poslaničkim klubovima u Hrvatskoj i upoznao ih sa Sinđinim slučajem. Miroje tvrdi da je u ime Fotesa napisao zahtjev da Hrvatska traži izručenje Sinđino.
G.R: Hrvate treba pritisnuti da odmah podnesu zahtjev da uđe u procedure, pa neka onda čekaju tada se predupređuju varijante za bjekstvo, a Sinđa onda od toga ludi.
M.K: OK. Mada je Medo sad u svojim problemima, moramo se boriti za njega
G.R: Normalno. Treba u ovom pravcu ići.
M.K: Dobro, samo je pitanje koliko mi možemo izvršiti pritisak na Hrvatsku ako su sve radili zajedno.
G.R: Ovo što mi je pisalo to je ok i ono da se porodica iz Vukovara javlja priču i objašnjenje trebaprovući i kroz naše i hrvatske medije i plus tražiti odgovore od nadležnih, onda im je javnost problem za sve ispod stola šta su zamislili da rade držati tu priču kao poslanici ovdje imate pravo tražiti i odgovore od naših državnih organa na tu temu akcija!
M.K: A što misliš da odemo mi u Sabor i tražimo sastanak s Pernarom?
G.R: Samo Pernar nije dovoljan.
Goran Rodić i Milan Knežević, zaključuju u Tužilaštvu, iz komunikacij poilazili su da razrađuju ,,plan opstruiranja krivičnog postupka na sve moguće načine i nastoje da iskoriste svoje položaje kako bi izvršili dodatni pritisak prema Hrvatskoj, a sve u cilju komplikovanja samog krivičnog postupka koji je pokrenut protiv Kneževića“.
Kako su Dnevne novine su objavile Specijalno tužilaštvo u posjedu je transkripta komunikacija advokata Gorana Rodića sa svojim kolegama iz kancelarije, kao i sa predstavnicima kompanije A2A u kojima im nudi “pomoć” u rješavanju krivičnog postupka. Ti krivični postupci vode se protiv ove italijanske firme. Na osnovu transkripta, u koji su DN imale uvid, ta “pomoć” se odnosila na podmićivanje glavni specijalnog tužioca Milivoja Katnića, sa kojim je Rodić dugogodišnji prijatelj, a koji bi iskoristio diskreciono pravo da ne pokrene postupak protiv ove kompanije.
Prema stavu tužilaštva, Rodić je ponudio tri opcije Italijanima i cijenu za sve tri opcije. Prva, da izdejstvuje sporazum o priznanju krivice za iznos od 18.000 eura. Druga varijanta bije je vođenje krivičnog postupka, cijenu nije precizirao, a treća je podrazumijevala izbjegavanje krivične odgovornosti za šta je tražio 600.000 eura. Ta suma je odbijena uz obrazloženje da je previsoka.
M.R. iz kancelarije advokata poslao je poruku Rodiću da ima zakazan sastanak sa Italijanima koji su htjeli da razgovaraju: “Mogu im ja reći one milion (jednan milion) pa tek poslije pravoslavne nove godine da ih slušamo”.
Rodić: “Pa kažemo po njihovom savjetu da razmislimo još smo to usvojili i skontali da smo se zajebali, sada je to meleon”.
M.R.: “Ili dva, jedan sad, drugi kad tužiocu istekne mandat”.
Rodić: “U apoenima od 10”.
U jednoj od komunikacija sa kolegom iz kancelarije Rodić navodi:
“Novost… Predsjednik kompanije preplašen da ne saopštim podatke drugu iz vojske (Katnić) usrali su se od mene”.
Telefoni advokata Gorana Rodića, osumnjičenog za podstrekavanje na davanje mita, predati su 30. juna policiji na vještačenje. Policija je pretresla Rodićevu kancelariju tri dana ranije i iz nje izuzela dokumentaciju, a kako o toj radnji nije obaviještena Advokatska komora, iz tog tijela su saopštili da je pretres nezakonito izvršen.
Rodić je ranije kategorično odbio bilo kakvu umiješanost u podstrekavanje na davanje mita, poručujući da se radi o “bezočnoj laži”.
„Motivi za lažno optuživanje mogu se dovesti u vezu sa pokušajem moje diskreditacije i u drugim, javnosti poznatim predmetima, gdje postupam kao branilac. Jedan od ciljeva onih koji meni podmeću sigurno je i ostvarivanje određenih koristi u krivičnom postupku koji se tiče firme A2A i njenih predstavnika”, naveo je tada advokat.
On nije advokat koji predmete završava na "balkanski način”, niti na bilo koji od nezakonitih načina, rekao je.
„To znaju i svi ljudi iz crnogorskog pravosuđa sa kojima sam imao kontakte, obavljajući profesionalno svoj posao više decenija”, poručio je Rodić.