Crnogorske opozicione partije neće učestvovati na lokalnim izborima u Nikšiću 12. marta, jer, kako smatraju, oni ne mogu biti slobodni i demokratski.
To je dogovoreno danas na sastanku na kome su učestvovali predstavnici Demokratskog fronta (DF), Demokratske Crne Gore, Demosa, Građanskog pokreta URA, Socijaldemokratske partije (SDP) i Socijalističke narodne partije.
Osumnjičeni za komandovanje upadom u Skupštinu
Sastanak je organizovan povodom najavljenog hapšenja poslanika Demokratskog fronta Andrije Mandiča i Milana Kneževića.
Predstavnici opozicije su se dogovorili da opštinskim odborima preporuče da ne predaju liste za izbore u Nikšiću.
Goran Danilović iz Demosa rekao da su na današnjem sastanku ocijenili da ne postoje uslovi da opozicioni subjekti predaju do kraja dana liste za izbore u Nikšiću.
Odobreno ukidanje imuniteta Mandiću i Kneževiću
„Naša zajednička preporuka svim strukturama na lokalnom nivou biće da se liste ne predaju. Nikšić je jako važan, ali nije važniji od Crne Gore i demokratije u državi“, saopštio je Danilović nakon sastanka.
On je poručio kolegama u, kako je kazao, krnjem parlamentu da ne mogu da se ponašaju kao da je sve u redu. „Jer definitivno nije ništa u redu i ne može se na ovakav način voditi politika“.
Danilović je najavio da će opozicione partije danas nastaviti komunikaciju u vezi sa drugim stvarima.
Slaven Radunović iz DF-a naveo je da su odlučili da odustanu od izbora u Nikšiću, i dodao da će u toku dana pokšati da se usaglase oko još nekih stvari.
On je rekao da je na silu i protivno Poslovniku zakazana sjednica Skupštine u roku od dva, a ne od minimum 15 koliko je neophodno po Poslovniku.
„Ovaj tužilački napad na Mandića i Kneževića napad je na kompletan sistem vrijednosti u Crnoj Gori, a ovo je jedan od odgovora koje će (Milo) Đukanović da dobije“, poručio je Radunović.
Neven Gošović iz Demokrata saopštio je da je ta partija bila spremna za izbore u Nikšiću, ali, dodao je, neće ni oni predati listu.
„Kolege poslanici iz opozicionih partija imaju našu punu solidarnost, podršku u vezi sa ukupšnim postupkom koji se pokreće nakon četiri mjeseca otkad je pokrenuta ta afera takozvanog državnog udara“, kazao je Gošović.
Kako je kazao, jasno je da Specijalno državno tužilaštvo širi atmosferu straha. „A u takvoj atmosferi izbori ne mogu ni demokratski ni slobodni“.
Raško Konjević iz SDP-a ocijenio je da bi bilo politički odgovorno da predsjednik države koji je raspisao izbore, koji bi trebalo da bude predsjednik svih građana, razumije ove političke okolnosti, i u najmanju ruku odgodi njihovo održavanje dok se određene političke i sve druge procedure ne sprovedu.
„Ne želimo na bilo koji način da, nakon saopštenih stavova drugih opozicionih partija, učestvujemo na izborima u kojima bi učestvovala samo Demokratska partija socijalista i njene satelitske partije“, saopštio je Konjević.
Dritan Abazović iz URE ocijenio je da u Crnoj Gori postoji ni d od demokratskih standarda pod kojima bi trebalo da se održe slobodni izbori u normalnoj atmosferi.
Kako je kazao, najnovija dešavanja govore da je Crna Gora u velikoj političkoj krizi koja se dnevno produbljuje.
Abazović je rekao da je bojkot izbora u Nikšiću dodatno produbljivanje krize.
„Odgovornost apsolutno ne mogu da adresiram prema opozicionim struktura. Bili smo spremni za predaju listi“, saopštio je Abazović.
Rok za predaju izbornih lista za nikšićke izbore ističe u ponoć.